Reklama

Niedziela Małopolska

Czas dziękowania

U nas ludzie się spotykają, wspierają i wzajemnie umacniają – zapewnia Grażyna Kominek, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

Niedziela małopolska 41/2022, str. III

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Józef Wieczorek

Grażyna Kominek z ks. Mirosławem Dziedzicem i Robertem Rybakiem (przedstawicielem zarządu krajowego Akcji Katolickiej) podczas spotkania w Filharmonii Krakowskiej

Grażyna Kominek z ks. Mirosławem Dziedzicem i Robertem Rybakiem (przedstawicielem zarządu krajowego Akcji Katolickiej) podczas spotkania w Filharmonii Krakowskiej

Maria Fortuna-Sudor: Pani Prezes, proszę przypomnieć, jak doszło do reaktywacji Akcji Katolickiej w archidiecezji krakowskiej.

Grażyna Kominek: O reaktywację Akcji Katolickiej w Kościele w Polsce apelował Jan Paweł II podczas spotkania z polskimi biskupami w 1993 r. W Krakowie ówczesny metropolita kard. Franciszek Macharski powołał stowarzyszenie w 1997 r. stosownym dekretem, a osobowość prawną uzyskaliśmy w 2000 r. Od 5 lat mamy patrona, którym został św. Jan Paweł II. Otrzymaliśmy jego relikwie dzięki życzliwości kard. Stanisława Dziwisza. I mogę powiedzieć, że św. Jan Paweł II żyje wśród nas, działa i nas prowadzi.

Jak liczne jest dzisiaj wasze stowarzyszenie, czym się zajmuje?

To ok. 550 aktywnych członków. Asystentem diecezjalnym jest ks. kan. Mirosław Dziedzic. Niestety, coraz mniej osób chce działać w takich organizacjach jak nasza. A szkoda, bo jesteśmy naprawdę super stowarzyszeniem, gdzie mogą odnaleźć swoje miejsce ludzie, dla których Pan Bóg, wiara, bycie w Kościele i dla Kościoła to nieprzemijające wartości. Spotykamy się, aby się wspólnie modlić, uczestniczyć w rekolekcjach, ale też zwyczajnie ze sobą pobyć, porozmawiać. To czas formacji, a także rekreacji.

W bieżącym roku świętujecie 25 lat działalności. To okazja, aby przypomnieć, że jesteście, że działacie…

Czas jubileuszu rozpisaliśmy na kilka wydarzeń. Pod koniec kwietnia zorganizowaliśmy konferencję naukową, która się odbyła przy sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie. Następnie 18 maja w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach uczestniczyliśmy we Mszy św. z okazji urodzin Ojca Świętego. To był czas dziękowania za otrzymane łaski za wstawiennictwem naszego patrona. W kaplicy kapłańskiej, gdzie znajduje się nasze logo (przekazane przez nas jako wotum ofiarne w 2018 r.), złożyliśmy 25 biało-żółtych róż na pamiątkę jubileuszu. Z kolei 27 sierpnia spotkaliśmy się w Wadowicach. W bazylice ofiarowania Najświętszej Maryi Panny podczas Mszy św., którą sprawowało m.in. 13 naszych księży-asystentów, prosiliśmy, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, o błogosławieństwo i opiekę nad nami, nad naszym stowarzyszeniem. W trakcie wadowickiego spotkania jubileuszowe medale wręczyliśmy ks. inf. Jakubowi Gilowi, ks. prał. Tadeuszowi Kasperkowi i Stanisławowi Potocznemu. A finał świętowania jubileuszu miał miejsce w Filharmonii Krakowskiej, gdzie 18 września przybyli członkowie naszego stowarzyszenia, księża asystenci oraz wielu przyjaciół. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu Chóru Mariańskiego i Krakowskiej Młodej Filharmonii. Wiele osób zasłużonych otrzymało jubileuszowe medale. Wręczyliśmy też inne, pamiątkowe upominki. To było także spotkanie przy pięknie i suto zastawionym stole, czas wspomnień i dziękowania za wspólnie przeżyte lata.

Reklama

Warto do was dołączyć?

Akcja Katolicka jest wspaniałym stowarzyszeniem, do którego mogą należeć katolicy w różnym wieku. U nas ludzie się spotykają, wspierają i wzajemnie umacniają. Do zainteresowania naszą działalnością, na terenie parafii archidiecezji krakowskiej, w sposób szczególny zachęcam osoby starsze. Będąc w Akcji Katolickiej, zapomina się o dolegliwościach, bolączkach, trudach. Nie mamy czasu na różnego rodzaju narzekania. Można miło, wesoło i po Bożemu przeżyć kolejne lata życia!

Grażyna Kominek prywatnie jest żoną, mamą i babcią, a od 2016 r. pełni funkcję prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

2022-10-04 12:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka czuwa

Niedziela sandomierska 40/2018, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum autora

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu

Tradycją stały się coroczne nocne czuwania Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu. W tym roku przy pomniku Trzech Krzyży, przypominającym „Golgotę Wschodu”, zebrało się ponad tysiąc osób

Przybyłych pielgrzymów, u stóp Świętego Krzyża, powitali Ojcowie Oblaci – kustosze relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Głos zabrał również ks. Artur Barański, diecezjalny asystent AK. Na zaproszenie zarządu sandomierskiej AK przybyli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia z Kielc, Radomia, Rzeszowa, Lublina, Katowic i inni.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję