Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzyczne podróże do lokalnych pereł

Już po raz drugi Stowarzyszenie Fiori Musicali zorganizowało koncerty organowe i kameralne – w tym roku pod hasłem „Muzyczne Podróże 2022”.

Niedziela sosnowiecka 41/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Muzyczne wieczory

Archiwum Festiwalu

Magdalena Cornelius-Kulig i Tadeusz Barylski podczas pierwszego koncertu

Magdalena Cornelius-Kulig i Tadeusz Barylski podczas pierwszego koncertu

Na festiwal zaproszono melomanów z północno-wschodniej części woj. śląskiego. Maszynistą w tym muzycznym pociągu, zatrzymującym się na czterech stacjach i zabierającym w cudowną przestrzeń harmonii i dźwięku, jest dyrektor festiwalu Tadeusz Barylski.

Festiwal rozpoczął się 18 września i w kolejne niedziele odbywał się w zabytkowych świątyniach diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej. Za nami już koncert inauguracyjny w Szczekocinach (z udziałem mezzosopranistki Magdaleny Cornelius-Kulig), a także dwa kolejne – w Ogrodzieńcu i Leśniowie. Wykonawcami kolejnych recitali byli muzycy z Bielska-Białej i Katowic: Tomasz Ploch i Krzysztof Karcz. 9 października o godz. 10 odbędzie się koncert finałowy w pilickiej kolegiacie św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Na organach zagra wówczas, podobnie jak podczas inauguracji, dyrektor festiwalu.

Na repertuar festiwalu złożyły się znane dzieła muzyki klasycznej w najlepszym wydaniu – wysoka kultura jak najbliżej ludzi, z dobrym wprowadzeniem, by słuchacze mogli jeszcze lepiej ją odbierać. – Ta muzyka ma uwznioślać – podkreślił dyrektor festiwalu i dodał, że niewielkie świątynie, w których grają, są często lokalnymi perłami czekającymi na odkrycie przez turystów spragnionych nie tylko muzyki, ale piękna architektury, malarstwa, rzeźby i historii.

Reklama

Wiadomo, że podstawą musi być sprawny i dobry instrument, z którego wprawną ręką da się wyciągnąć anielskie brzmienia. – W Ogrodzieńcu, Szczekocinach i Leśniowie proboszczowie wiele zainwestowali w organy, mające dużą wartość historyczną i świetne brzmienie. Mam nadzieję, że na taki remont będą mogły w przyszłości liczyć także wyjątkowo cenne XIX-wieczne organy z pilickiej kolegiaty. Tym koncertem chciałbym podpowiedzieć włodarzom parafii, żeby zadbali o ich konserwację – zaznaczył Barylski.

Frekwencja była wysoka, co dowodzi, że na takie działanie jest spore zapotrzebowanie. Realizacja koncertów była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu woj. śląskiego, ale przede wszystkim dzięki pasji artystów, chcących dzielić się swoim talentem, sławiąc Boga i ciesząc ludzi.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal na najwyższym poziomie. Bez pomocy ludzi się nie odbędzie

[ TEMATY ]

festiwal

Muzyczne wieczory

Fot. zrzutka.pl Tomasz Barcik

Potrzebna pomoc na organizację festiwali.

Potrzebna pomoc na organizację festiwali.

Potrzebne jest wsparcie finansowe wieczorów muzycznych w Żywcu.

Parafia św. Floriana organizuje Floriańskie Wieczory Muzyczne, które odbywają się w Żywcu od 2013 roku. Obecnie przygotowana jest 9 edycja wydarzenia. Jednak jej realizacja pozostaje pod znakiem zapytania z powodu epidemii, a szczególnie braku środków finansowych.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

meteoryt

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych - poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję