Reklama

Głos z Torunia

Obudzić do misji

Od 1 października każdego 1. dnia miesiąca dzieci z ognisk misyjnych w naszej diecezji modlą się za mieszkańców Afryki. To owoc Misyjnego Synodu Dzieci, w którym uczestniczyła reprezentacja diecezji toruńskiej.

Niedziela toruńska 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

Archiwum autora

Delegacja diecezji toruńskiej z siostrami – sekretarz generalną Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

Delegacja diecezji toruńskiej z siostrami – sekretarz generalną Papieskiego  Dzieła Misyjnego Dzieci i  sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

Jubileusz stulecia Dzieła Misyjnego Dzieci i synod otwarty przez papieża Franciszka stał się okazją do zwołania Misyjnego Synodu Dzieci. Uczestniczyły w nim delegacje dzieci zaangażowanych w ogniska misyjne z 33 diecezji.

Dziecięcy synod „Z Ojcem Świętym budzimy do misji” odbył się 17 września w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Naszą diecezję reprezentowali: Zuzanna Krzepicka i Oliwia Nadarzyńska pod opieką katechety Pawła Budzyńskiego (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie k. Brodnicy), Julia Dembińska i Nikola Rakowska pod opieką katechetki Moniki Dąbrowskiej (parafia Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim) oraz Marta Chojnacka i Marta Mrowca pod opieką katechetki Urszuli Machaj (parafia św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu). Delegacji towarzyszył ks. Krzysztof Kownacki, delegat diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych.

Spotkanie z misjonarzami

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania uczestników synodu przez władze Katedry Misjologii UKSW na czele z ks. prof. Jarosławem Różańskim. Profesorowie życzyli owocnego spotkania synodalnego. Następnie mali misjonarze, ubrani w koszulki PDMD w kolorach kontynentalnych, śpiewając hymn synodu, przeszli do Auli Jana Pawła II, gdzie otwarcia wydarzenia dokonał dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński wraz z sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, misjonarką klaretynką s. Moniką Juszką. Zaprosili delegatów diecezji do wspólnego świętowania stulecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci i podzielenia się doświadczeniem pomocy dzieciom w krajach misyjnych. Przedstawili s. Robertę Tremarelli ze zgromadzenia Służebnic Misjonarek Najświętszego Sakramentu, sekretarz generalną PDMD z Watykanu, która podziękowała polskim dzieciom z ognisk PDMD za zaangażowanie w pomoc rówieśnikom na wszystkich kontynentach.

Jezus nas posyła

Uczestnicy synodu zostali podzieleni na 10 grup. Nasza delegacja wraz z dziećmi z diecezji bielsko-żywieckiej trafiła do grupy afrykańskiej. Mieliśmy możliwość podzielić się tym, co dla misji już robimy w swoich parafiach i zastanowić się, jak jeszcze bardziej możemy ożywić ducha misyjnego w lokalnych wspólnotach Kościoła.

Reklama

Po pracy w grupach odbyła się wspólna zabawa w auli. Śpiew animował kompozytor hymnu Błażej Drab. Dzieci miały okazję pośpiewać wraz ze scholą Chór Aniołów z Lublina pod dyrekcją Agnieszki Tomczyk, zawiązując synodalną wspólnotę.

W południe przeszliśmy na Mszę św. do kościoła w Lasku Bielańskim. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski, który jako przedstawiciel papieża w Polsce podziękował polskim dzieciom za gorliwe dbanie o rozwój Kościoła w całym świecie, a szczególnie na terenach misyjnych. Nawiązując do Ewangelii, wezwał uczestników: – Bądźcie dobrą glebą dla ziarna Ewangelii, jego owoce przekazujcie innym, bo pragnieniem Jezusa jest zbawić wszystkich. Jezus posłał pierwszych apostołów, a teraz posyła każdego z was.

Modlimy się za Afrykę

Po Mszy św. na uczestników czekali misjonarze i wolontariusze misyjni, którzy przybliżyli kultury ludów, wśród których posługują lub posługiwali. Byli też saperzy z prawdziwą wojskową ścieżką, strażacy z wozem strażackim, policja z kolegą komisarza Alexa i inni ciekawi goście. Odbył się również misyjny flash mob w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Loyoli w Łodzi.

Na zakończenie Synodu Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uczestnicy zostali posłani do swoich diecezji ze szczególną misją, aby ożywiali ducha misyjnego w swoich parafiach i diecezjach. Każda diecezja otrzymała świecę koloru kontynentalnego, aby danego dnia miesiąca modlić się za misjonarzy i mieszkańców przydzielonego im kontynentu. Diecezja toruńska wylosowała do modlitwy 1. dzień miesiąca. Od 1 października modlimy się za mieszkańców Afryki.

– Kochani mali misjonarze, dziewczęta i chłopcy, posyłam was w imię Chrystusa, abyście byli Jego świadkami każdego dnia, w każdej chwili. Niech towarzyszy wam Boże błogosławieństwo – tymi słowami posłał uczestników synodu na misyjne drogi życia bp Jan Piotrowski. Warto zaznaczyć, że Polska jest pierwszym państwem, w którym został zorganizowany Misyjny Synod Dzieci na szczeblu krajowym.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Dzieła Misyjne: podsumowanie pracy w 2020 r.

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

misyjne.pl

Ze względu na sytuację epidemiczną Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych odbyła się 9 lutego na platformie Google Meet. Dyrektorzy diecezjalni PDM z całej Polski wraz z przedstawicielami dyrekcji krajowej PDM oraz bp. Jerzym Mazurem SVD, przewodniczącym KEP ds. misji, spotkali się online, by wspólnie podsumować oraz zaplanować misyjne działania na kolejny rok pracy.

„Rok 2020 pokazał, że wiele podejmowanych cyklicznie inicjatyw zostało odwołanych. Animacja i spotkania w reżimie sanitarnym utrudniały rozkrzewianie idei misyjnej odpowiedzialności. Patrzymy jednak z nadzieją w przyszłość. W tym roku będziemy się przygotowywać do kolejnego 2022 roku, w którym wypadają wielkie jubileusze związane z Papieskimi Dziełami Misyjnymi” – mówił ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” hasłem pielgrzymki Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga

2022-12-01 16:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Wizyta, którą Franciszek zamierza złożyć w Demokratycznej Republice Konga w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 roku, będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. Słowa te nawiązują do Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania” (5,18).

Z kolei logo papieskiej wizyty przedstawia zarys granic Demokratycznej Republiki Konga w kolorach flagi tego kraju: błękitnym, żółtym i czerwonym, przy czym granica zachodnia jest jakby „niedomknięta”, co ma symbolizować otwarcie się na to wielkie wydarzenie. Poszczególne kolory flagi również mają swe znaczenie: żółty symbolizuje bogactwo kraju: jego faunę i florę, zasoby na ziemi i pod nią; czerwień przedstawia krew przelaną przez męczenników a błękit wyraża gorące pragnienie każdego mieszkańca – pokój. Na tym tle z lewej strony widnieje błękitny krzyż. Kolejnym elementem loga są stylizowane trzy kolorowe postacie, mające wyrażać papieską intencję braterstwa wszystkich ludzi: mężczyzn i kobiet, dorosłych i dzieci, zjednoczonych w jednym człowieku. A umieszczenie ich pod krzyżem ma podkreślać fakt, że takie braterstwo jest możliwe tylko jako dar Boży. Obok widnieje gałązka palmowa – symbol męczeństwa zakorzenionego w dziejach tego kraju, jednocześnie znak zwycięstwa, odrodzenia i nieśmiertelności, a więc części tego przesłania, które niesie z sobą wizyta Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Potrzebni do pracy

2022-12-02 12:25

ks. Paweł Kłys

Potrzebni do pracy Nauczyciele języka polskiego, tłumacze czy osoby potrzebne do kontaktu z gośćmi z Ukrainy potrzebne są w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

W ramach finansowanego z unijnych pieniędzy programu „Łódzkie przyjazne dla uchodźców z Ukrainy, prowadzące Punkt Konsultacyjny CSR poszukuje pracowników do swoich punktów informacyjno-doradczych w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. Potrzebne są osoby do prowadzenia zajęć z języka polskiego dla Ukraińców, ludzie mogący służyć poradą prawną, tłumacze oraz pracownicy „pierwszego kontaktu”, czyli osoby udzielający podstawowych informacji, potrafiące porozumieć się z gośćmi z Ukrainy i skierować ich do właściwych specjalistów czy urzędów. Szczegółowe informacje na temat wymagań wobec kandydatów do poszczególnych miejsc pracy dostępne są na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie w zakładce „Aktualności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję