Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Młodzi znawcy historii

Już po raz 27. w Biłgoraju odbył się Konkurs Wiedzy o Kampanii Wrześniowej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Podczas zwiedzania muzeum

Podczas zwiedzania muzeum

Organizatorami konkursu byli: szkoła podstawowa nr 1 im. bł. ks. Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Jego celem jest pogłębianie wiedzy o mieście i regionie, a w szczególności o jego najnowszej historii. Konkursu Wiedzy o Kampanii Wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej był także okazją do uczczenia 83. rocznicy bitwy o Biłgoraj i prezentacji realizowanego przez muzeum zadania pod nazwą: „Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej” – strony internetowej, mającej na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a poszczególne szkoły mogły reprezentować trzy drużyny, w skład których wchodziło trzech zawodników.

Poszerzać wiedzę

Pierwszą część wydarzenia stanowił test sprawdzający wiedzę, a po nim uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia muzeum, gdzie wręczono również nagrody zwycięzcom konkursu. Dodatkowo okolicznościowy wykład o polskiej broni białej wygłosił Janusz Jarosławski.

– Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w konkursie, ponieważ interesuje mnie historia, szczególnie ta z czasów II wojny światowej. Dzięki przygotowaniom mogę tę wiedzę poszerzać, dowiedzieć się nowych rzeczy, lepiej też poznać historię mojego regionu i tego, co działo się np. w Biłgoraju i okolicach w roku 1939. To dla mnie bardzo ważne i dziękuję pani nauczycielce Kindze Birut-Solak od historii za tak doskonałe przygotowanie – tłumaczyła Monika Ciosmak z katolickiego liceum.

Nastoletni historycy

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli: Tymon Magdziarz, Michał Bielak, Mateusz Gilowski ze szkoły podstawowej nr 5 w Biłgoraju, II miejsce: Rafał Krasny, Rafał Różański, Wiktor Małysz z tej samej szkoły podstawowej, zaś III miejsce: Artur Zabłotni, Przemysław Bzdyra z biłgorajskiej „Piątki” oraz drużyna ze szkoły podstawowej nr 1 w Biłgoraju w składzie: Julia Balicka, Jan Skwarek i Maja Brytan.

Reklama

Młodość bogata w historię

W kategorii szkół średnich I miejsce zajęły: Dominika Szubiak, Anna Szubiak, Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ w Biłgoraju, II miejsce: Szymon Paczwa, Michał Gmyz, Monika Ciosmak z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, zaś III miejsce: Patryk Zaśko, Maksymilian Halicki, Zuzanna Niemiec z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Indywidualnie w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Artur Zabłotni, II miejsce zdobyli ex quo: Michał Bielak i Mateusz Gilowski, zaś III miejsce ex quo: Rafał Krasny, Rafał Różański i Wiktoria Małysz.

Z kolei indywidualnie w kategorii szkół średnich I miejsce zdobyły ex quo: Dominika Szubiak z I LO im. ONZ i Monika Ciosmak z KLO im. papieża Jana Pawła II, a II miejsce również ex quo: Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ i Karol Łuczyn z KLO im. papieża Jana Pawła II.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci Niezłomnych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wystawa

żołnierze niezłomni

Biłgoraj

Joanna Ferens

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Społeczność Biłgoraja upamiętniła Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię uroczystości miały skromniejszy charakter niż w latach ubiegłych.

Uroczystości powiatowe zorganizowane przez starostę biłgorajskiego rozpoczęły się od otwarcia wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, pochodzącej ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej pt. Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-56. – Ekspozycja pokazuje działalność podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1944-56, ponadto przedstawia wybrane oddziały partyzanckie, poszczególnych dowódców oraz zwykłych żołnierzy, biorących udział w podziemiu niepodległościowym, represje, jakie były stosowane wobec nich oraz sposoby upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych w wolnej Polsce. Na wystawę składa się 21 plansz z archiwalnymi zdjęciami, głównie z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycję uzupełniają egzemplarze broni, używanej przez partyzantkę ze zbiorów muzeum – wyjaśniał dyrektor muzeum Marek Majewski.

CZYTAJ DALEJ

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję