Reklama

Zdrowie

Różowy październik

Prawdopodobnie każdy z nas zna lub znał kobietę, która zachorowała na raka piersi.

Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet – stanowi ok. 23% wszystkich zachorowań onkologicznych i jest przyczyną ok. 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Śmiertelne żniwo, które zbiera ta choroba, sprawiło, że październik ustanowiono w Polsce i na świecie miesiącem świadomości raka piersi – bo profilaktyka i wiedza o tym, czym jest rak, są skutecznymi sposobami na poprawienie statystki, a więc i ocalenie wielu kobiet.

Najczęściej chorują panie w wieku 50-74 lat, ale choroba występuje także u 20- i 30-latek i w ich przypadku ma zwykle bardziej inwazyjny przebieg. Tak jak w wielu chorobach onkologicznych szczegółowe przyczyny raka piersi nie zostały poznane, wiadomo jednak, że bardziej zagrożone chorobą są kobiety z obciążeniami rodzinnymi: wystąpieniem raka piersi u mamy, babci, siostry. Dlatego warto, aby kobiety, u których w najbliższej rodzinie wystąpił rak piersi, zadbały o badania genetyczne, żeby stwierdzić, czy mają mutacje genów BRCA1 lub BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory kobiece. Skierowanie na takie badania pacjentce z grupy podwyższonego ryzyka powinien wydać lekarz rodzinny. Wykazano również związki między wystąpieniem nowotworu a późniejszym wiekiem urodzenia pierwszego dziecka – co jest czynnikiem obciążającym – oraz karmieniem piersią – co z kolei stanowi czynnik ochronny.

Profilaktyka raka piersi jest wpisana w styl życia, którego zasady określa Europejski kodeks walki z rakiem: to unikanie nadmiaru tłuszczu w diecie, prawidłowa waga ciała, niepalenie papierosów i ograniczone spożycie alkoholu. Na liście środków zapobiegawczych jest także aktywność fizyczna, która również poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza lęk i stres, pozytywnie wpływa na jakość snu.

Reklama

Równie ważna jest tzw. profilaktyka wtórna, która pozwala na wczesne wykrycie zmian i ich ocenę przez lekarza. Najprostszym badaniem jest samokontrola piersi przeprowadzana raz w miesiącu, która powinna być nawykiem każdej kobiety powyżej 20. roku życia. Ponieważ jest to łatwe i trwające nie dłużej niż 5 minut badanie, mówi się, że jest to 5 minut, które może uratować życie. Bardzo wczesne zmiany można wykryć dzięki badaniom USG oraz mammografii. Kobiety w wieku 50-69 lat są objęte programem profilaktycznym, w ramach którego można wykonać bezpłatną mammografię bez skierowania raz na 2 lata. Kobiety w innych przedziałach wiekowych również mogą wykonać takie badanie w ramach NFZ, ale ze skierowaniem od lekarza. Mammografia jest badaniem radiologicznym, ale dzięki nowoczesnej technice cyfrowej wiąże się z niewielką dawką promieniowania. Dobrą wiadomością jest, że znaczna część zmian wykrytych w czasie badań nie ma charakteru nowotworowego – są to np. torbiele, włókniaki, zraziki tłuszczowe, które nie wymagają leczenia. Każda zmiana musi być jednak oceniona przez lekarza, który w razie wątpliwości skieruje pacjentkę na dodatkową diagnostykę, np. biopsję.

Im wcześniej wykryty nowotwór, im wcześniej podjęte leczenie, tym lepsze rokowania dla pacjentki. Dlatego służba zdrowia, a także organizacje pacjenckie – wśród nich Stowarzyszenie Amazonki – podejmują wiele akcji edukacyjnych. Jedną z nich jest „Różowy październik”, nazwany tak od różowej wstążeczki, która jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.

Więcej informacji nt. raka piersi, profilaktyki – w tym samobadania – diagnozowania i leczenia choroby znajdziemy na stronie: amazonki.net .

2022-10-11 12:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moja droga krzyżowa

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 50-52

[ TEMATY ]

rodzina

Droga Krzyżowa

nowotwór

Zdjęcia: Grażyna Kołek/Niedziela

Droga krzyżowa z Lourdes Marii de Haykod

Droga krzyżowa z Lourdes Marii de Haykod

Każdy ma do przejścia swoją drogę krzyżową. Swój dramat. Przeżywany na własny sposób...
Rok 2010. Podjęliśmy krzyż z wypisaną diagnozą dla naszej córeczki: ostatnie stadium choroby nowotworowej z przerzutami...

Stacja I.
Jezus na śmierć skazany

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję