Reklama

Zdrowie

Różowy październik

Prawdopodobnie każdy z nas zna lub znał kobietę, która zachorowała na raka piersi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet – stanowi ok. 23% wszystkich zachorowań onkologicznych i jest przyczyną ok. 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Śmiertelne żniwo, które zbiera ta choroba, sprawiło, że październik ustanowiono w Polsce i na świecie miesiącem świadomości raka piersi – bo profilaktyka i wiedza o tym, czym jest rak, są skutecznymi sposobami na poprawienie statystki, a więc i ocalenie wielu kobiet.

Najczęściej chorują panie w wieku 50-74 lat, ale choroba występuje także u 20- i 30-latek i w ich przypadku ma zwykle bardziej inwazyjny przebieg. Tak jak w wielu chorobach onkologicznych szczegółowe przyczyny raka piersi nie zostały poznane, wiadomo jednak, że bardziej zagrożone chorobą są kobiety z obciążeniami rodzinnymi: wystąpieniem raka piersi u mamy, babci, siostry. Dlatego warto, aby kobiety, u których w najbliższej rodzinie wystąpił rak piersi, zadbały o badania genetyczne, żeby stwierdzić, czy mają mutacje genów BRCA1 lub BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory kobiece. Skierowanie na takie badania pacjentce z grupy podwyższonego ryzyka powinien wydać lekarz rodzinny. Wykazano również związki między wystąpieniem nowotworu a późniejszym wiekiem urodzenia pierwszego dziecka – co jest czynnikiem obciążającym – oraz karmieniem piersią – co z kolei stanowi czynnik ochronny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Profilaktyka raka piersi jest wpisana w styl życia, którego zasady określa Europejski kodeks walki z rakiem: to unikanie nadmiaru tłuszczu w diecie, prawidłowa waga ciała, niepalenie papierosów i ograniczone spożycie alkoholu. Na liście środków zapobiegawczych jest także aktywność fizyczna, która również poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza lęk i stres, pozytywnie wpływa na jakość snu.

Równie ważna jest tzw. profilaktyka wtórna, która pozwala na wczesne wykrycie zmian i ich ocenę przez lekarza. Najprostszym badaniem jest samokontrola piersi przeprowadzana raz w miesiącu, która powinna być nawykiem każdej kobiety powyżej 20. roku życia. Ponieważ jest to łatwe i trwające nie dłużej niż 5 minut badanie, mówi się, że jest to 5 minut, które może uratować życie. Bardzo wczesne zmiany można wykryć dzięki badaniom USG oraz mammografii. Kobiety w wieku 50-69 lat są objęte programem profilaktycznym, w ramach którego można wykonać bezpłatną mammografię bez skierowania raz na 2 lata. Kobiety w innych przedziałach wiekowych również mogą wykonać takie badanie w ramach NFZ, ale ze skierowaniem od lekarza. Mammografia jest badaniem radiologicznym, ale dzięki nowoczesnej technice cyfrowej wiąże się z niewielką dawką promieniowania. Dobrą wiadomością jest, że znaczna część zmian wykrytych w czasie badań nie ma charakteru nowotworowego – są to np. torbiele, włókniaki, zraziki tłuszczowe, które nie wymagają leczenia. Każda zmiana musi być jednak oceniona przez lekarza, który w razie wątpliwości skieruje pacjentkę na dodatkową diagnostykę, np. biopsję.

Im wcześniej wykryty nowotwór, im wcześniej podjęte leczenie, tym lepsze rokowania dla pacjentki. Dlatego służba zdrowia, a także organizacje pacjenckie – wśród nich Stowarzyszenie Amazonki – podejmują wiele akcji edukacyjnych. Jedną z nich jest „Różowy październik”, nazwany tak od różowej wstążeczki, która jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.

Więcej informacji nt. raka piersi, profilaktyki – w tym samobadania – diagnozowania i leczenia choroby znajdziemy na stronie: amazonki.net .

2022-10-11 12:05

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła życia

Niedziela lubelska 6/2020, str. VI

[ TEMATY ]

choroba

amazonki

nowotwór

Krasnystaw

Paweł Wysoki

Amazonki z Krasnegostawu tworzą serdeczną i otwartą grupę

Amazonki z Krasnegostawu tworzą serdeczną i otwartą grupę

Amazonki z Krasnegostawu potrafią docenić to, co w życiu jest ważne. Mimo trudnych sytuacji związanych z chorobą nowotworową nie tracą pogody ducha i nadziei. Mają w sobie dość siły i odwagi, by cieszyć się i dzielić każdą chwilą życia z innymi.

Klub Amazonek w Centrum Charytatywnym Caritas od ponad roku jest miejscem spotkań dla kobiet, które połączyła choroba: rak piersi. Ponad 30 pań, dwa razy w tygodniu, wypełnia gościnną przestrzeń ośrodka Caritas. Przy kawie i słodyczach, wśród radosnej wrzawy, jaka towarzyszy niekończącym się rozmowom, lub wśród łez bólu i bezsilności, podejmują walkę z chorobą, z samotnością, z brakiem akceptacji. Czasem wystarczy jedno spojrzenie, czuły dotyk lub życzliwe słowo, by życie nabrało sensu. Dla kobiet po mastektomii oraz tych, które nadal walczą z rakiem, spotkania w gronie amazonek to bardzo ważny rodzaj terapii.
CZYTAJ DALEJ

W KL Ravensbrück zginęło blisko 40 tys. Polek. Dziś trudno znaleźć tam cokolwiek po polsku

2026-06-22 06:47

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Piotr Myśliński

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Położony nad jeziorem Schwedtsee w Brandenburgii, niespełna 90 km od Berlina, obóz koncentracyjny Ravensbrück był najokrutniejszym niemieckim obozem koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet i jednym z największych miejsc zagłady Polek w czasie II wojny światowej. Tymczasem opisy ekspozycji i tablic dostępne są wyłącznie w języku niemieckim i angielskim. Brak także tłumaczeń na język polski filmów, które opisują te straszne wydarzenia.

Szacuje się, że przez ten obóz zagłady przeszło niemal 40 tys. polskich kobiet i stanowiły one najliczniejszą grupą narodowościową spośród około 140 tys. kobiet i dzieci z 27 krajów, które przeszły przez KL Ravensbrück.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję