Reklama

Niedziela plus

Witajcie na „Ławce”!

W Krakowie Franciszek zachęcał młodzież do wstania z kanapy, włożenia wygodnych butów i ruszenia w drogę. Aby podczas wędrówki nabrać sił, odpocząć, siada się na ławce, na której można też spotkać innych.

Niedziela Plus 42/2022, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja opolska

Dominika Strzelecka (Instagaram: @dominika_strzelecka)

Wakacyjne domówki to wyjątkowy czas spędzany w domu duszpasterstwa młodych, czyli w „Kurniku”

Wakacyjne domówki to wyjątkowy czas spędzany w domu duszpasterstwa młodych, czyli w „Kurniku”

Duszpasterstwo Młodych Diecezji Opolskiej „Ławka” istnieje praktycznie... od zawsze, jednak nowe życie zyskało, wraz ze zmianą struktury, w 2013 r., kiedy rozpoczęły się przygotowania do spotkania z młodymi całego świata przed Światowym Dniem Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Wówczas zainspirowani papieżem w Rio de Janeiro podczas spotkania z młodymi przyjęli nazwę „Bota fé – dodaj wiary”.

Spotkanie jest najważniejsze

„Ławka” to miejsce spotkania – takiego, z którego rusza się dalej, by znowu wrócić, zatrzymać się na chwilę i nabrać sił, a potem znów pójść dalej. Idea ta do dziś przyświeca duszpasterstwu, o czym świadczą m.in. jego nazwa oraz logo. W „Ławce” się tworzy, pracuje i modli, by młodzi w Kościele mieli blisko siebie małe, ale żywe wspólnoty, w których będą mogli doświadczyć Boga, Kościoła i na nowo odkrywać, jak wiele są warci. Ważne, by młodzi stale mogli się rozwijać i formować, wypowiadać pytania, które w sobie noszą, i wspólnie szukać na nie odpowiedzi. To wszystko „Ławka” chce osiągnąć dzięki współpracy z księżmi diecezji opolskiej, nauczycielami, animatorami i wolontariuszami. Pragnie, by duszpasterstwo było dla każdego wsparciem i odpowiadało na potrzeby młodego człowieka. „Ławka” prowadzi także Szkołę Animatora, która ma za zadanie formację świeckich do pracy z młodzieżą.

Obok tego, że wspiera duszpasterstwa lokalnie, w parafiach i dekanatach, „Ławka” organizuje kilka razy w roku cykliczne spotkania z młodymi całej diecezji. Obok inicjatyw takich jak pielgrzymka maturzystów, Wielkanocne Czuwanie Młodych czy Ekumeniczna Modlitwa Młodych najważniejsze są dla nich trzy główne spotkania: „Ławka ŚDM”, „Ładowarka” i „Ławka Go!”.

Ławka ŚDM

Jeszcze nie tak dawno Światowe Dni Młodzieży Duszpasterstwo Młodych „Ławka” obchodziło w sobotę przed Niedzielą Palmową. Inicjatywa nosiła wówczas nazwę „Ławka PNP”, ale ze względu na decyzję Franciszka konieczna była zmiana terminu i nazwy tego wydarzenia. Nowy termin ŚDM, który zaproponował Ojciec Święty, to ostatnia niedziela roku liturgicznego – Niedziela Chrystusa Króla. Postanowiono przenieść tradycję i świętować wspólnie już dzień wcześniej. Miejsca pozostały te same: aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz kościół seminaryjno-akademicki. W minionym roku „Ławka” skupiła się na historii nawrócenia św. Pawła i na posłaniu, które otrzymał od Jezusa: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”, które było jednocześnie hasłem ŚDM. To zadanie zostało postawione nie tylko św. Pawłowi, ale też każdemu, kto przybył na spotkanie.

Reklama

Ładowarka

Po 2 latach spowodowanych pandemią powróciła „Ładowarka”. To wyjątkowe 3 dni na Górze św. Anny wypełnione spotkaniami, modlitwą, interesującymi treściami i pozytywną atmosferą. Wydarzenie jest skierowane do młodych, którzy przygotowują się do sakramentu bierzmowania.

Ławka Go!

Czyli 3-dniowy czas modlitwy, rozwijania swojego wnętrza i nawiązywania relacji tak, by z jeszcze większą energią startować w nowy rok szkolny i akademicki. Duszpasterstwo Młodych, zainspirowane słowami papieża Franciszka, w 2021 r. zaprosiło na Górę św. Anny, do „Kurnika”, wyjątkowych gości: babcie i dziadków, po to, by otworzyć się na ich marzenia i nadzieje, a korzystając z ich życiowych doświadczeń – nauczyć się patrzeć i rozumieć otaczający świat.

W tym roku w dniach od 30 września do 2 października spotkanie odbyło się pod hasłem: „Świętość normalnie”. Na „Ławce” usiadł wyjątkowy gość – Carlo Acutis. Młodzi mieli okazję „zapytać” go, jak zostać świętym.

Ekipa

„Ławkę” tworzą młodzi ludzie z całej diecezji opolskiej oraz ich duszpasterze. Do spotkania z Bogiem i z ludźmi prowadzą ich bp Andrzej Czaja, który często uczestniczy w wydarzeniach duszpasterstwa, by wspierać młodych swoją obecnością, modlitwą i słowem, oraz ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży, pełen pozytywnej energii, miłośnik spotkania i majsterkowania.

Reklama

Duszpasterstwo Młodych „Ławka” to nie tylko konferencje, pogaduszki, prace w grupach i Msze św. – to także wyjątkowe spotkania człowieka z człowiekiem przy naleśnikach i lemoniadzie. Dlatego warto wziąć udział w przygotowanych inicjatywach. Kalendarz „ławkowych” wydarzeń prezentuje się następująco:

• 19 listopada – „Ławka ŚDM”;

• 28 grudnia – 1 stycznia 2023 – Taizé w niemieckim Rostocku;

• 21 stycznia 2023 r. – Ekumeniczna Modlitwa Młodych;

• 31 marca – 2 kwietnia 2023 r. – „Ładowarka”;

• 12 kwietnia 2023 r. – pielgrzymka maturzystów;

• 29 kwietnia 2023 r. – Wielkanocne Spotkanie Młodych;

• 26 lipca – 6 sierpnia 2023 r. – ŚDM w Lizbonie wraz z Dniami w diecezjach; lipiec – sierpień 2023 r. – Wakacyjne domówki w „Kurniku”.

Jest w czym wybierać! Więcej na stronie: www.lawka.org , a także na Instagramie: @dmlawka oraz na Facebooku: www.facebook.com/dmlawka .

na podstawie materiałów Duszpasterstwa Młodych „Ławka”

2022-10-11 12:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję