Reklama

Niedziela plus

Opole

Wieczór płatków róż

W okolicach wspomnienia św. Teresy z Lisieux w kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich odbył się Wieczór Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus.

Niedziela Plus 42/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Opole

pl.wikipedia.org

Podobne wieczory odbywają się na pięciu kontynentach, a w wielu miejscach nazywane są wieczorami płatków róż. To modlitewne spotkania, które zrodziły się z duchowej potrzeby jednego z braci ze Wspólnoty Błogosławieństw. – Święta Teresa obiecała, że będzie zsyłać deszcz łask na ziemię, że będzie przedstawiała Bogu prośby ludzi. Uczestnicy spotkań przez wstawiennictwo św. Tereski proszą Boga o konkretne łaski, które zapisują w listach. Listy te nie są przez nikogo czytane. Prośby w nich zawarte są zanoszone do Boga w kaplicy strzeleckiego domu sióstr ze Wspólnoty Błogosławieństw, a po roku odsyłane do ich autorów.

Święta Teresa z Lisieux (na zdjęciu) to patronka zakonów: karmelitanek, teresek, terezjanek. W ikonografii przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii. Jej atrybutami są: Dziecię Jezus, księga, pęk róż, pióro pisarskie. 13 maja 1883 r. została uzdrowiona z ciężkiej choroby za pośrednictwem Matki Bożej Zwycięskiej. W 1888 r. wstąpiła do Karmelu w Lisieux i przyjęła imię Teresy od Dzieciątka Jezus. Zmarła w wieku 24 lat. W 1944 r. Pius XII ogłosił św. Teresę drugą, obok św. Joanny d’Arc, patronką Francji. Została najmłodszym doktorem Kościoła, choć nigdy nie odbyła studiów teologicznych. Jest patronką misji, choć na nie nigdy nie pojechała. Chciała być świętą i nią została.

2022-10-11 12:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Opole

pielgrzymka 2017

Łukasz Krzysztofka

„Pielgrzymka jest szkołą komunii i wspólnoty. Wykorzystajcie tę szkołę, aby nauczyć się budowania relacji z Bogiem i z innymi” - powiedział bp Andrzej Czaja do pątników wyruszających z Opola na Jasną Górę. Trasa pielgrzymki to około 150 km i przebiega przez główne sanktuaria diecezji - w Kamieniu Śląskim i na Górze św. Anny.

Opolski biskup zaprosił także do duchowego pielgrzymowania wszystkich parafian diecezji opolskiej i zaapelował do kapłanów, aby w czasie Mszy i nabożeństw nawiązywali do treści pielgrzymkowych i w ten sposób łączyli się z pątnikami duchowo. „Bo dla całego Kościoła czas pielgrzymki to wyjątkowy czas” - podkreślił bp Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję