Reklama

Niedziela plus

Fenomen chłopaka

Młodzi ludzie z całej Polski mogą się modlić za wstawiennictwem bł. Carla Acutisa, którego relikwie przez 81 dni peregrynują po wielu polskich diecezjach.

Niedziela Plus 43/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej

Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa, jednego z patronów przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, trwa od 9 września do 28 listopada. Chęć przyjęcia złotego relikwiarza, w którym znajduje się błona osierdziowa błogosławionego, zgłosiło 21 polskich diecezji: warszawsko-praska, łomżyńska, łowicka, gnieźnieńska, pelplińska, gdańska, łódzka, opolska, świdnicka, legnicka, szczecińsko-kamieńska, poznańska, radomska, sandomierska, siedlecka, kielecka, kaliska, koszalińsko-kołobrzeska, przemyska, płocka oraz lubelska.

Źródło inspiracji

Przed relikwiami błogosławionego będą mogli się modlić także uczestnicy XIX Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Gliwicach-Kokotku i wierni na Jasnej Górze. Jak mówi o. Azariasz Hess, pomysłodawca i koordynator peregrynacji, przywiezione z Włoch relikwie mają zainspirować tysiące młodych ludzi do życia takiego, jak żył ten młodych chłopak – w sposób wyjątkowy, pełny oddania Bogu i zaufania Mu. Jednocześnie zakonnik podkreśla fakt, że Carlo Acutis pasjonował się informatyką, a obecnie internet jest przedmiotem działań wielu młodych ludzi, dlatego to może również zbliżyć młodzież do postaci błogosławionego.

Być częścią całości

Na propozycję Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w sprawie przyjęcia relikwii odpowiedziała archidiecezja gdańska, która pragnie zaangażować się w dzieło ewangelizacji i z całą Polską przygotowywać się do tego wielkiego wydarzenia. – W Gdańsku relikwie Carla Acutisa odwiedziły sześć parafii, szkołę, a także klasztory kontemplacyjne, więc odzew był dość szeroki. Spotkania w tych miejscach były spontaniczne, ludzie przychodzili na nie z pragnienia serca. Były także te planowane znacznie wcześniej, ale – co ważne – dla wielu była to pierwsza okazja do spotkania z tą postacią i do jej odkrycia. To było naprawdę piękne – relacjonuje ks. Piotr Wiecki, gdański duszpasterz. Peregrynacja w diecezjach trwa zwykle kilka dni, a udział w niej może wziąć każdy, choć w sposób szczególny duszpasterze zachęcają młodzież. – Młody przemawia do młodych. Myślę, że fenomenem jest to, iż Carlo Acutis miał 15 lat, gdy został powołany do królestwa Bożego. Drugi fenomen jest taki, że wzrastał on w niełatwych warunkach. Jego rodzice nie byli zbyt zainteresowani Kościołem, wiarą. Carlo był w stanie nie tylko odkryć Pana Boga, ale tak go pokochać, że dzięki temu uświęcił swoje życie. Myślę, że taki przykład, przez wiek i przez formę, przemawia do młodego pokolenia – zaznacza ks. Wiecki.

Reklama

Odnowić duchowy zapał

Jedne z najbardziej znanych słów wypowiedzianych przez bł. Carla Acutisa brzmią: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”. Ta szczególna myśl inspiruje również duchownych, którzy apelują do młodych, by szli za przykładem tego patrona. „Ten młodzieniec swoje zwykłe życie spędzone przed komputerem i na spotkaniach z przyjaciółmi uczynił szczególnie oryginalnym, odpowiadając na zaproszenie Chrystusa do głębokiego życia duchowego przez częstą spowiedź, pobożność eucharystyczną i maryjną” – napisał w liście do Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Postawa błogosławionego Włocha potwierdza również, że codzienność łączy się ze świętością, że wiara nie jest wydzieloną strefą egzystencji człowieka. – Carlo ze swoich upadków i niedoskonałości łatwo się nie rozgrzeszał. Nie usprawiedliwiał ich choćby tym, że tak postępują inni, że trzeba iść z postępem, że trzeba być człowiekiem XXI wieku, Europejczykiem, a nie człowiekiem zaściankowym. Filary jego wiary, jego świętości zasadniczo były dwa: Eucharystia i Maryja. Mawiał: zawsze być blisko Jezusa – taki jest mój plan na życie. Eucharystia jest drogą do nieba – powiedział podczas peregrynacji relikwii bp Ireneusz Pękalski, łódzki biskup pomocniczy. Świadectwo życia bł. Carla Acutisa pociągnęło już wielu młodych, nieuczestniczących dotychczas w życiu Kościoła, do życia w prawdzie, w pełnym oddaniu Bogu. Jednocześnie nadal pobudza on duchowość tych, którzy zatrzymali się na drodze do świętości lub stracili nadzieję.

Unieść wzrok ku górze

Carlo Acutis powiedział, że „szczęście to patrzenie w stronę Boga”. Podczas peregrynacji relikwii, wpisującej się w ogólnopolskie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, wielu spojrzy ku górze, otworzy się na Bożą łaskę i pójdzie za Chrystusem. Kościół nieustannie podkreśla fenomen chłopaka, który w tak młodym wieku odpowiedział na zawołanie Boga. Swoje talenty, pasje i codzienne życie wykorzystywał do głoszenia Dobrej Nowiny. Wielu mogłoby stwierdzić, że mógł jeszcze tyle przeżyć – przecież 15 lat to początek życia. Carlo w pełni wykorzystał czas dany mu od Pana, mnożąc dobro i miłość. Niech obecność relikwii bł. Carla Acutisa zmotywuje tysiące ludzi do odnalezienia prawdziwego sensu życia – Jezusa Chrystusa.

2022-10-18 13:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór dla młodych ludzi

Niedziela sandomierska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

bł. Carlo Acutis

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

Tarnobrzeska parafia znalazła się na szlaku peregrynacji relikwii bł. Carlo Acutisa, które nawiedzają wszystkie diecezje polskie.

W parafii św. Barbary młodzi z naszej diecezji spotkali się na wspólnej modlitwie przy relikwiach bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia i siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję