Reklama

Niedziela plus

Robi wrażenie

Muszyna to miasto położone w dolinie rzeki Poprad, w Beskidzie Sądeckim. Znajdują się tu pijalnie wód, sanatoria, baseny i parki. To także miejsce spotkania z Bogiem wśród roślinnego krajobrazu.

Niedziela Plus 43/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Muszyna

Grażyna Kołek

Z roku na rok ta miejscowość uzdrowiskowa jest coraz częściej odwiedzana. Od 2015 r. jego szczególną atrakcją są Muszyńskie Ogrody Biblijne, które powstały przy parafii św. Józefa. We wstępie do Przewodnika po Muszyńskich Ogrodach Biblijnych ks. Paweł Stabach, proboszcz tutejszej parafii i inicjator budowy ogrodów, podkreśla: „Muszyńskie Ogrody Biblijne są miejscem szczególnego spotkania Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem w Jego słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności...”. Przypomniał również, jaką rolę w historii ludzkości odegrał Eden oraz Ogród Oliwny – Getsemani. Z kolei odnosząc się do ogrodów w Muszynie, pisze: „Ufamy, że będą one dla wierzących zachętą do czytania Biblii oraz medytacji o Bogu Stwórcy i Ojcu, dla wierzących inaczej – miejscem spotkania i dialogu religijnego, zaś dla niewierzących – okazją do spotkania w przyrodzie i słowie z miłującym nade wszystko Bytem Nadprzyrodzonym, a może i «Gwiazdą Betlejemską»”.

Zachwycające miejsce

Warto wiedzieć, że to czwarte i zarazem największe tego typu ogrody w Polsce (wcześniej podobne powstały w Proszowicach, Myczkowcach oraz w Chorzowie). Zaprojektowała je dr Zofia Włodarczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która w jednej z publikacji (na: urk.edu.pl) informuje, że na amerykańskiej stronie internetowej wśród ogrodów biblijnych z całego świata znalazły się również te polskie. I wyjaśnia: „Ogród biblijny to teren zieleni, którego głównym celem jest popularyzacja treści zawartych w Biblii. Jest to ogród dydaktyczny, tematyczny i symboliczny...”. Ponadto podkreśla, że ogrody biblijne są miejscem ciszy, wypoczynku, modlitwy i kontemplacji. Zaznacza: „Najwspanialszym wzorem dla twórców ogrodów biblijnych jest Rezerwat Krajobrazu Biblijnego w Neot Kedumim w Izraelu, a więc utworzony na terenie, gdzie rozgrywały się wydarzenia przedstawione w Biblii. Zajmuje on 250 ha i wprowadza w świat dziko rosnących roślin Izraela. Uprawia się też tam zboża i drzewa owocowe starożytnymi metodami, pokazane są zagrody zwierząt, urządzenia gospodarcze oraz budynki mieszkalne z czasów biblijnych. Obiekt można zwiedzać wzdłuż kilku proponowanych tras, przemieszczając się elektrycznymi pojazdami...”.

Reklama

Nie ukrywam, że bardzo chciałam zobaczyć Muszyńskie Ogrody Biblijne. Czytałam o nich kolejne artykuły i słuchałam słów zachwytu tych, którzy na własne oczy je zobaczyli i przekonywali, że to piękne miejsce, gdzie można odpocząć i wyobrazić sobie wydarzenia biblijne, ale także wzmocnić wiarę. W końcu wspólnie z mężem wybrałam się do Muszyny. Przybyłam tam, zobaczyłam i jestem pod wrażeniem!

Z parkingu usytuowanego obok pięknie odnowionego, zabytkowego kościoła św. Józefa łatwo dostrzec Muszyńskie Ogrody Biblijne, które są otwarte nieodpłatnie dla zwiedzających (od wtorku do niedzieli) od wiosny do końca października. Wyznaczone ścieżki zazwyczaj przemierza wiele grup. My trafiliśmy na dzień, kiedy zaledwie kilkanaście osób wędrowało wśród pomysłowo zaaranżowanych przestrzeni.

Przebywanie

Pięć ogrodów tematycznych powstało na powierzchni 1,3 ha. Gdy wędrowałam pośród miniaturowych krajobrazów, nawiązujących do wydarzeń biblijnych, rozpoznawałam gatunki roślin (takich jak figa, oliwka, trzciny, oleander, liść laurowy, cytryna, dziewanna...), podziwiałam instalacje i rzeźby autorstwa profesora krakowskiej ASP Karola Badyny, a przy tym miałam okazję zrobić powtórkę z lekcji religii, ale też zachwycić się pięknem tego miejsca.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ogrodu Historii Zbawienia, do którego prowadzi Brama Rajska. Widnieje na niej napis: VENI DOMINE JESU (Przyjdź, Panie Jezu) – to motto tutejszych ogrodów. Twórcy tego miejsca tłumaczą: „Chcielibyśmy, żeby w naszych ogrodach można było poczuć radość bezpiecznego przebywania w obecności Boga...”. Na bramie jest też płaskorzeźba anioła z mieczem, strzegącego wejścia, co przypomina historię Adama i Ewy.

Reklama

Pierwszy ogród jest podzielony na cztery części: Stary Testament, Życie i działalność Jezusa, Zmartwychwstanie Jezusa i jego ostatnie pouczenia oraz Listy Apostołów. Przedstawiona została tu biblijna historia zbawienia poprzez instalację 64 tematów! Moją uwagę szczególnie przyciągały rzeźby wykonane przez prof. Karola Badynę.

Również do Ogrodu Krajobrazów Biblijnych trzeba wejść przez bramę, aby zobaczyć układ geograficzny Ziemi Świętej, aranżację pustyni oraz elementy krajobrazu rolniczego. Są tu m.in. winnica, poletka zbóż, gdzie rośnie wiele wymienionych w Biblii roślin. Wszystkie są opisane i opatrzone biblijnymi cytatami. Wspaniała lekcja geografii i przyrody! Z kolei w ogrodzie trzecim (Winnica Pańska oraz Nauka Proroków) zwiedzający poznają m.in. sposób uprawy winorośli i wytarzania win. Oczywiście, i tu mamy odniesienia i stosowne cytaty nawiązujące do Biblii. Tu też przypomniano nauki szesnastu proroków – wybrane fragmenty nadal są aktualne i warte zapamiętania!

Symbol

Jakby dla przeciwwagi w Dziecięcym Ogrodzie Biblijnym oddano przestrzeń najmłodszym zwiedzającym. Jest to miejsce na zabawę, na stwarzanie świata według pomysłów i wizji tych, którzy są przyszłością naszego społeczeństwa. To także dobry moment na zrobienie przerwy w zwiedzaniu. Dorośli mogą się zatrzymać, odpocząć, a nawet wzmocnić wodą mineralną „Maryja” z udostępnionego tu źródełka.

Na zakończenie wędrówki twórcy tej przestrzeni zapraszają nas do Ogrodu dla Zakochanych. Przez chwilę, zanim weszłam do labiryntu stworzonego z grabowego żywopłotu (wysokiego na ok. 2 m), zastanawiałam się, czy to miejsce jest także dla mnie... Szybko jednak moja ciekawość znalazła wytłumaczenie: zakochanym można być w każdym wieku... Ten motyw symbolicznego labiryntu znanego w literaturze nie po raz pierwszy uświadomił mi, że życie ludzkie jest pielgrzymowaniem. I jeśli nawet nasza wiara pomaga nam zrozumieć, dokąd zmierzamy, to i tak niekoniecznie wiemy, co nas czeka za zakrętem, jakie niespodzianki, przygody, doświadczenia... I o ile łatwiej pielgrzymować, jeśli się ufa Bożej Opatrzności!

Reklama

W Ogrodzie dla Zakochanych ścieżki labiryntu prowadzą idących do środka, gdzie uwagę przykuwa stworzona z bukszpanu ryba – symbol chrześcijaństwa. Przestrzeń dopełniają cytaty z Biblii, poświęcone m.in. Bogu, małżeństwu, rodzicom, wychowaniu dzieci, oraz ławeczki, na których mogą usiąść nie tylko zakochani, aby w ciszy i spokoju przemyśleć wiele tematów...

Kiedy opuszczałam przestrzeń Muszyńskich Ogrodów Biblijnych, pomyślałam, że gdybym uczyła religii, chciałbym, aby moi uczniowie odwiedzili to miejsce, bo byłoby im zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie to, o czym się uczą. Ale i dorośli zapewne odnajdą się w tym pięknym, skłaniającym do zadumy miejscu. I odejdą stąd ubogaceni!

2022-10-18 13:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania

2023-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Rafał Guz

Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję