Reklama

Niedziela plus

Ełk

Tworzą żywy Kościół

W Centrum Kultury 8 października odbyła się uroczysta gala jubileuszowa z okazji 30-lecia istnienia diecezji ełckiej.

Niedziela Plus 43/2022, str. XI

[ TEMATY ]

diecezja ełcka

Karol Porwich/Niedziela

Na wydarzenie licznie przybyli przedstawiciele wszystkich parafii w diecezji oraz zaproszeni goście. Biskup ełcki Jerzy Mazur, wprowadzając zgromadzonych w uroczystości, zaznaczył, że przeżywany jubileusz diecezji przypada na trudny czas, który jest naznaczony cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię COVID-19 oraz trwającą wojnę na Ukrainie.

W swoim wystąpieniu hierarcha przedstawił również kilka najważniejszych wyzwań, które stoją przed diecezją ełcką: – Kościół ełcki winien wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego i szukać odpowiedzi na pytanie: jak pomóc duchownym i wiernym świeckim w odnowieniu relacji z Chrystusem? Apelował: – Zachęcam wiernych do zrzeszania się w różnych wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. One winny być dla nas przede wszystkim szkołami świętości.

Z okazji jubileuszu diecezji została wydana publikacja pt. Ex Vita vivit! („Z życia Boga żyję”). Jest to obraz Kościoła ełckiego z jego 30-letnią historią. – W tłumaczeniu tytuł publikacji odnosi się do naszej diecezji, bo podkreśla, że Kościół ełcki żyje nie sam z siebie, ale z życia samego Boga – wyjaśnił ks. kan. dr Marcin Sieńkowski, rektor WSD. Kolejną publikacją wydaną z okazji jubileuszu diecezji jest książka o słudze Bożym ks. Kazimierzu Hamerszmicie autorstwa Grzegorza Polaka.

Świętowanie jubileuszu było także okazją do wyrażenia wdzięczności osobom szczególnie zaangażowanym w życie Kościoła i diecezji. Medal Biskupa Ełckiego został przyznany ok. 130 diecezjanom. Wśród nich zostali odznaczeni również włodarze miasta.

2022-10-18 13:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka do Wilna

Pół tysiąca pątników wyruszyło dziś w 32. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie. Przed wyjściem na 300-kilometrową trasę pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Hasłem przewodnim religijnej wędrówki, która potrwa 10 dni są słowa: „Odwagi! Ja Jestem!”.

„Pamiętajcie, Jezus jest z wami i o różnym czasie dołącza do ciebie. On podejdzie do ciebie w siostrze i bracie pielgrzymie. Wsłuchaj się w Jego głos, w to, co będzie mówił od ciebie każdego dnia” – mówił podczas Mszy św. bp Jerzy Mazur.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję