Reklama

Niedziela plus

Siedlce

Blask prawdy

Dzień Papieski zainaugurował Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowane przez Fundację im. św. Jana Pawła II „Fides et Ars”, która działa przy duszpasterstwie środowisk twórczych diecezji siedleckiej.

Niedziela Plus 43/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Siedlce

Karol Porwich/Niedziela

W ramach wydarzenia zaplanowano m.in.: Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej, Maraton Filmów Chrześcijańskich, spotkanie z Krzysztofem Zanussim, miejską grę „Siedleckimi śladami Jana Pawła II, Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

– Dni Kultury Chrześcijańskiej to przede wszystkim promocja wartości płynących z naszej wiary. Chcemy, aby był to czas chrześcijańskiego świadectwa, ale też forma zaproszenia dla wątpiących i poszukujących. Fundamentem tegorocznych spotkań w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej była osoba Jana Pawła II i jego nauczanie – powiedział ks. Piotr Radzikowski, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych i organizator wydarzenia. Patronat nad tym wydarzeniem objął biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Głównymi organizatorami wydarzenia były: Fundacja im. św. Jana Pawła II „Fides et Ars”, parafia św. Jana Pawła II w Siedlcach oraz Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach.

W organizację wydarzenia włączyły się także liczne instytucje: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

Od 5 października na placu Kurii Diecezjalnej Siedleckiej można oglądać plenerową fotograficzną ekspozycję „Urodziłem się w Wadowicach”, na której prezentowane są oryginalne eksponaty związane z kolejnymi etapami życia Ojca Świętego. Mobilna ekspozycja składa się z dwóch modułów stworzonych z jedenastu dwustronnych tablic. Jej premiera odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie w lipcu 2017 r. Prezentowana była już w: Nowym Sączu, Tarnowie, Bielsku-Białej, Kalwarii Pacławskiej, Skoczowie, Świdnicy czy w Preszowie na Słowacji.

2022-10-18 13:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja siedlecka: Trwa akcja „Jałmużna Wielkopostna”

[ TEMATY ]

jałmużna wielkopostna

Siedlce

BP Diecezji Siedleckiej

Blisko 30 tys. baranków z czekolady, 15 tys. paschalików, a do tego kilka tysięcy „Skarbonek Miłosierdzia” i „Toreb Charytatywnych” – tak wygląda akcja „Jałmużna Wielkopostna”, którą prowadzi w okresie Wielkiego Postu Caritas Diecezji Siedleckiej. Zebrane środki pozwolą realizować działania charytatywne zarówno w organizacji jak i w parafiach.

- Zachęcamy, by włączyć się w tą akcję w wybranym przez siebie zakresie. Baranki i paschaliki są dostępne do nabycia w parafiach. Tam też możemy otrzymać „Torbę Charytatywną”, do której wkładamy żywność z długim terminem ważności i środki czystości, by wesprzeć uboższych parafian. Osoby, które chciałyby wesprzeć akcję pieniężnie, mogą zaoszczędzone niewielkie sumy ofiarować do „Skarbonek Miłosierdzia”. Kierowane są one głównie do dzieci i młodzieży - mają wymiar wychowawczy – uczą wyrzeczenia na rzecz innych – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję