Reklama

Niedziela plus

Ełk

Przewietrz duszę

Jan Kazimierz ufundował tu kościół i klasztor dla zakonników, wierząc, że w ten sposób wyprosi u Boga łaski i odwróci pasmo klęsk, które nawiedzały Rzeczpospolitą za czasów jego panowania.

Niedziela Plus 44/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Ełk

Iga Cierniak

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Klasztor kamedulski w przywileju z 6 stycznia 1667 r. został określony jako Erem Wyspy Wigierskiej. Zakonnicy przybyli na tereny Suwalszczyzny rok później. Było to idealne, zgodne z regułami zakonu miejsce – w odosobnieniu oraz w otoczeniu dzikiej puszczy i jeziora. Każdy z zakonników mieszkał w pustelniczym domku, w niewielkiej i bardzo skromnie urządzonej celi.

Rozkwit i smutny koniec

Kameduli byli gospodarnymi zakonnikami, wyróżniały ich skromność, pracowitość i pustelniczy tryb życia. Mieszkali na Wigrach przez 132 lata. W 1715 r. założyli miasto Suwałki, okoliczne wsie i folwarki. Budowali drogi, pracowali na roli i tworzyli fabryki; erem na Wigrach był wtedy jednym z najbogatszych w Europie. Dobre czasy i rozkwit zakonu zakończyły się wraz z rozbiorami Rzeczypospolitej. Na skutek konfiskaty dóbr przez władze pruskie w 1800 r. mnisi opuścili Wigry i przenieśli się do podwarszawskich Bielan. W pokamedulskich budynkach utworzono biskupstwo wigierskie; gdy 23 lata później siedzibę diecezji przeniesiono do Sejn, a kościół wigierski stał się parafialnym, nastąpiło jego stopniowe ubożenie i niszczenie. Najtrudniejsze lata dla klasztoru to czasy I i II wojny światowej. W obu przypadkach wojska niemieckie zniszczyły i splądrowały m.in. krypty w poszukiwaniu kosztowności i klejnotów.

Biskup w akcji

Po koniec lat 40. XX wieku przystąpiono do odbudowy i stopniowej rekonstrukcji całego zespołu. W 1973 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki wydzierżawiło od Kościoła kompleks na 50 lat i zobowiązało się do jego odbudowy i remontu. Ze względu na wysokie koszty utrzymania w 2010 r. wypowiedziano umowę. W odpowiedzi biskup ełcki Jerzy Mazur powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji oraz Fundację Wigry Pro, które przejęły troskę o klasztor. Dzięki wsparciu środków unijnych do chwili obecnej odbudowano kościół, eremy, refektarz, domek furtiana, kaplicę kanclerską i wieżę zegarową.

Medytacje i zwiedzanie

Reklama

Klasztor pokamedulski w Wigrach stanowi obecnie kolebkę życia kulturalnego Suwalszczyzny. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Wszystkim, którzy pragną się wyciszyć lub uciec od zgiełku współczesnego życia, zakonnicy oferują wewnętrzną medytację, dni skupienia, warsztaty oraz nocleg np. w jednym z siedemnastu eremów. W budynku Domu Kanclerskiego mieszczą się Apartamenty Jana Pawła II, w których mieszkał Ojciec Święty podczas pobytu na Wigrach w 1999 r.

Najbardziej okazałym zabytkiem pokamedulskiego klasztoru jest barokowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W imponującym wnętrzu można zobaczyć bardzo bogate zdobienia. Ołtarz główny jest ciekawie rzeźbiony z drzewa dębowego i pozłacany, a w bocznych wnękach kościoła są dodatkowe ołtarze, w sumie aż dziewięć. W kryptach pod posadzką kościoła spoczywają ciała zakonników. Dwie z nich są przeszklone niewielkim okienkiem, dzięki czemu widać pociemniałe i zmumifikowane ciała. W jednym z grobów spoczywa pierwszy wigierski biskup Franciszek Karpowicz. Malowidło na jednej ze ścian krypt przedstawia taniec śmierci z zakonnikiem. To przekaz, że musimy zawsze pamiętać o śmierci, bo ona nieubłaganie nadejdzie.

2022-10-25 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła XXVI Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ełk

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś rano wyruszyła XXVI Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Na ponad 500-kilometrową trasę pątnicy wyszli na trasę po Mszy św. ełckiej katedrze. Liturgii przewodniczył bp Jerzy Mazur przy licznej koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak. W tym roku pątnikom towarzyszy hasło: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

W homilii bp Mazur przypomniał, że obecnie Kościół w Polsce przeżywa w Rok św. Stanisława Kostki. Ten szczególny Patron, jak zauważył biskup, „uczy nas, że aby osiągnąć cel, potrzeba nieraz dużego wysiłku, pokonania słabości. Niech św. Stanisław będzie wam przykładem i zachętą do codziennego wysiłku, pielgrzymowania z nadzieją”.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję