Reklama

Niedziela plus

Opole

Kamień i złoto

Dobiegają końca prace konserwatorskie na portalu bramy dziedzińca zamkowego w Brzegu.

Niedziela Plus 44/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Opole

pl.wikipedia.org

Fragment portalu (przed renowacją)

Fragment portalu (przed renowacją)

Imponujące efekty prac konserwatorskich są już widoczne. Muzeum Piastów Śląskich chce przywrócić wygląd portalu bramy dziedzińca zamkowego do tego pierwotnego, z XVI wieku. W połowie XVI wieku książę Jerzy II z żoną Barbarą z Hohenzollernów dokonali przebudowy obiektu na styl renesansowy, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu. Z tej racji zamek jest nazywany śląskim Wawelem. Portal umieszczony na głównej bramie wjazdowej zamku zajmuje całą ścianę frontową. W górnym rzędzie, nad pierwszym piętrem, znajdują się dwa rzędy rzeźb władców polskich, a poniżej – piastowskich książąt śląskich. Umieszczono je w trzech segmentach i przy każdym dodano kartusz z zapisanym po łacinie imieniem osoby, którą przedstawia dana rzeźba. Prace konserwatorskie jeszcze się nie zakończyły, jednak już teraz efekty robią wrażenie. Zgodnie z zaleceniami Elżbiety Molak, opolskiej wojewódzkiej konserwator zabytków, portal będzie w większej części polichromowany, co oznacza powrót do wizerunku z XVI wieku. Prace mają się zakończyć w listopadzie.

Zadanie w całości jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2022-10-25 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opolska Pani

Niedziela Plus 25/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Opole

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka

Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Opolskiej na Górze św. Anny, 21 czerwca 1983 r.

Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Opolskiej na Górze św. Anny, 21 czerwca 1983 r.

Jest jednym z najstarszych obrazów maryjnych w Polsce. Modlili się przed nim święci i błogosławieni, królowie Polski i władcy innych krajów. Choć zasłynął cudami w Piekarach Śląskich, od 320 lat jest czczony w Opolu.

Wizerunek Opolskiej Pani zachwyca swoim pięknem. Na obrazie Maryja ujęta jest w półpostaci, z Jezusem na lewym ramieniu. W prawej dłoni Matka Boża trzyma jabłko. Głowę ma lekko schyloną w stronę Syna, który twarzyczką zwraca się ku Matce, a prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa. W lewej ręce Jezus trzyma księgę Pisma Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia i siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję