Reklama

Niedziela Lubelska

Dialog z braćmi

Z żadną inną religią nie jesteśmy tak powiązani, jak z judaizmem. Kto spotyka Jezusa, ten spotyka judaizm – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 44/2022, str. VI

[ TEMATY ]

KUL

judaizm

Tomasz Koryszko/KUL

Susannah Heschel podkreśliła, że wartość ducha współpracy i dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem jest nieoceniona

Susannah Heschel podkreśliła, że wartość ducha współpracy i dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem jest nieoceniona

Na mapie Lublina pojawiła się nowa jednostka naukowa, edukacyjna i kulturalna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie. Uroczysta inauguracja Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, które działa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, miała miejsce 17 października z udziałem licznych gości, m.in. łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Pierbattisty Pizzaballi oraz córki patrona centrum prof. Susannah Heschel.

Wspólne korzenie

Utworzenie naukowo-edukacyjnego ośrodka, który łączy chrześcijaństwo z judaizmem, było pragnieniem społeczności akademickiej KUL i zostało pozytywnie przyjęte przez środowiska żydowskie. – Inauguracja Centrum Heschela jest wydarzeniem historycznym; jestem przekonany, że nie tylko dla naszego uniwersytetu – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Jak wyjaśnił, centrum będzie opierać działalność na trzech filarach. Są nimi: wspólna Biblia, wspólna przeszłość i wspólna przyszłość. – Odnoszą się one do wspólnych korzeni biblijnych, do wspólnoty dziejów obu społeczności, jak również do potrzeby kształtowania przyszłości opartej na dialogu i otwartości na wielokulturowość – podkreślił ksiądz rektor. Podobnie wypowiedział się Yacov Livne. Ambasador Izraela w Polsce w liście przesłanym na inaugurację wyraził nadzieję, że centrum będzie kontynuatorem wielkich idei Abrahama Heschela w zakresie obopólnego zrozumienia i szacunku pomiędzy narodami polskim i żydowskim.

Świadectwo otwartości

Jak podczas spotkania powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, historia relacji chrześcijańsko-żydowskich była trudna, dlatego tak wielką wartością jest dialog między bratnimi religiami. – Dialog chrześcijańsko-żydowski jest pierwszym i najważniejszym typem dialogu, bo to jest dialog z naszymi korzeniami. Nie możemy mieć dostępu do nauczania Jezusa Chrystusa, jeżeli nie zdamy sobie sprawy z jego żydowskich korzeni – podkreślił patriarcha.

Reklama

Prymas Polski abp Wojciech Polak w przesłaniu na inaugurację zwrócił uwagę, że każde nowe centrum dialogu katolicko-żydowskiego jest świadectwem otwartości między wyznawcami obu wielkich religii. – Myślę, że w Lublinie, szczególnie w tej części naszej ojczyzny, która w przeszłości była naznaczona obecnością dużych wspólnot żydowskich, centrum da nową możliwość nie tylko poznania, ale i zbliżenia się do myśli żydowskiej – powiedział abp Polak.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził radość z powstania centrum i podkreślił, że jest ono realizacją deklaracji soborowej Nostra aetate i nauczania Kościoła wyrażonego przez kolejnych papieży, szczególnie przez św. Jana Pawła II, który jest wzorem do naśladowania w dialogu katolicko-żydowskim. – Był pierwszym papieżem, który modlił się razem z rabinem o pokój; pierwszym papieżem, który wszedł do synagogi i który odwiedził niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau; pierwszym papieżem, który modlił się pod Ścianą Płaczu, gdzie prosił Boga o wybaczenie i wzajemne braterstwo – przypomniał ksiądz arcybiskup.

Centrum dialogu

Dyrektorem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela został ks. prof. Mirosław S. Wróbel. Ceniony biblista na KUL kieruje Sekcją Nauk Biblijnych; ponadto jest tłumaczem Biblii Aramejskiej i badaczem literatury rabinicznej. Funkcję zastępców dyrektora pełnią dr hab. inż. Witold Mędykowski (historyk, politolog i archiwista, który specjalizuje się m.in. w historii Żydów polskich i Holokaustu) oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik (biblista i orientalista). Siedzibą centrum jest Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej w Lublinie. /buk

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naczelny Rabin Polski: Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce to dla nas wielkie święto

[ TEMATY ]

judaizm

pl.wikipedia.org

Michael Schudrich

Michael Schudrich

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce to jest dla nas bardzo wielkie święto, ponieważ ludzie innej wiary pragną poznać i zgłębić naszą. To jest dla nas jakiś wielki zaszczyt. Ja traktuję ten dzień, jako święty dzień w kalendarzu - powiedział PAP Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim obchodzony jest w tym roku po raz 24. Myśl przewodnia "Życie i śmierć" została oparta na słowach z 30. rozdziału Księgi Powtórzonego Prawa: "Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście" i nawiązuje do naznaczonych pandemią wydarzeń minionego roku.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję