Reklama

Kościół

Proboszczowie przez duże „P”

Czy istnieje przepis na idealnego proboszcza? Ilu parafian, tyle recept. Jest jednak coś, co sprawia, że ludzie stoją murem za swoim proboszczem, są z nim solidarni i gotowi do współpracy. Współodpowiedzialność, więzi rodzinne – to też udaje się wypracować w parafiach.

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

proboszczowie

TD

Ks. prob. Edward Giemza z wiernymi podczas sędziszowskich dożynek

Ks. prob. Edward Giemza z wiernymi podczas sędziszowskich dożynek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Edward Giemza jest proboszczem w sędziszowskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła od 2015 r. – Wiele się u nas od tamtego czasu zmieniło – przekonują parafianie. I nie chodzi tylko o zmiany zewnętrzne, chociaż te też są widoczne gołym okiem. Chodzi o relacje.

Proboszcz, z którym chce się pogadać

Grzegorz Kapral jest mieszkańcem Boleścic, jednej z parafialnych wiosek. Jako szafarz, czynnie zaangażowany w liturgię, ceni sobie ten zaszczyt i uważa, że tę funkcję i zachętę do bycia szafarzem zawdzięcza proboszczowi. – Otwarcie dla nas, świeckich, drzwi plebanii, zaproszenie nas do dyskusji, gotowość wysłuchania – to jest to, co mi najbardziej odpowiada w stylu posługiwania naszego księdza proboszcza – mówi. I wylicza: powołanie Rady Parafialnej (dotychczas jej nie było), zatrudnienie kościelnego, przygarnięcie ministrantów, zajęcie się sprawami gospodarskimi, czemu służy m.in. organizacja sierpniowego festynu na potrzeby parafii (podczas którego rozmawiamy). – Proszę zobaczyć, festyn to w dużym stopniu dzieło proboszcza; te ozdobne kogutki na aukcję i miody z jego pasieki to wyraz osobistego zaangażowania. I proszę spojrzeć, jak wyglądają otoczenie kościoła, grota Matki Bożej, fasada, ogrodzenie. Tak kilka lat temu nie było... – zaznacza p. Grzegorz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Festyny parafialne (pierwszy w 2017 r.) nastawione na nasze lokalne konkretne cele to był pomysł ks. Edwarda Giemzy – opowiada Ewa Stabrawa. – W tym roku dochód z festynu wesprze budowę alejek na cmentarzu parafialnym. Z poprzednich finansowane były, o ile pamiętam, otoczenie kościoła, po części ogrzewanie, elewacja. W festynach też chodzi o poczucie wspólnoty, integrację. Proboszcz bardzo nas na to uczula, szczególnie teraz, po izolacji pandemicznej – wyjaśnia p. Ewa. I dodaje, że ks. Edward jest otwarty na sprawy pomocy społecznej i wolontariatu, że rozbudza kult Matki Bożej, a także zabiega o przypomnienie sylwetki pierwszego powojennego szefa Caritas w diecezji i proboszcza Sędziszowa – śp. ks. Mariana Łuczyka, który zmarł w opinii świętości i właśnie w Sędziszowie jest pochowany (opracowano folder poświęcony ks. Łuczykowi). Proboszcz jest estetą; kościół, plebania, otoczenie nie mają przypadkowych elementów, a ileż radości dała parafianom, szczególnie najmłodszym, budowa monumentalnej szopki bożonarodzeniowej, rękami księdza proboszcza i dwójki jego przyjaciół. Kilkadziesiąt klasycznych figur sprowadzono z Włoch, kilkadziesiąt innych budowano na bazie lokalnej tradycji. W szopce był już np. ruchomy pociąg (Sędziszów to miasteczko wyrosłe wokół kolei), zbudowano całą architekturę typową dla miasteczka: domy, osiedla, drogi, stawy itd. – Rokrocznie będziemy ją rozbudowywać, dokładać nowe elementy – zapowiada proboszcz.

Reklama

– Dla mnie ważne jest to, że proboszcz nie jest politycznie zaangażowany, a nawet jeśli jest, to nie w sposób rażący. Chodzi mi konkretnie o niefaworyzowanie żadnej opcji. Polityka oddala ludzi od Kościoła – uważa p. Franciszek (niektórzy się z tym nie zgadzają – przyp. red.). – Naszego proboszcza cechuje skromność. Nie lubi brylowania w mediach, występów publicznych – uzupełnia Ewa Stabrawa. Nie lubi, a mógłby – ks. Edward Giemza, rocznik 1968, to także znakomity piłkarz, dzisiaj już nieaktywny. Przez lata był zawodnikiem reprezentacji Polski księży w piłce nożnej halowej – drużyny, która nie raz sięgała po tytuł mistrza Europy.

Talent rozwija ciężką pracą

– Każda parafia potrzebuje przywódcy, który będzie umiał pociągnąć za sobą wiernych. Ksiądz Dariusz Sieradzy, pracujący u nas od 2010 r., jest dobrym organizatorem – zauważa Krystyna Lewandowska z parafii bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach. – Motorem wielu inicjatyw jest założona przez niego Rada Rycerzy Kolumba, która współdziała z parafianami. Najbardziej widoczny efekt jego wysiłków to pięknie ukończona świątynia. Wprowadził on festyny parafialne na rzecz budowy kościoła; organizuje rajdy, pielgrzymki do sanktuariów; rozwija kult świętych: powstały kaplice bł. Wincentego Kadłubka, spowiedzi i inne. Zainicjował w parafii Dzień Męża i Żony (13 lipca) – to umacnia małżeństwa. Promuje również kulturę, np. przez organizowanie pięknych koncertów tenorów, z Bogusławem Morką na czele, czy koncertów kolęd – wymienia p. Krystyna. Budowa kościoła, ogromne wyzwanie dla małej parafii (ponad 1,2 tys. wiernych), szła w parze z umacnianiem duchowym wspólnoty. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, jeśli chodzi o finanse, ksiądz nie naciska, jest dyplomatą. Przykładowo, kiedyś z ambony powiedział: – Słuchajcie, jak byłoby tutaj pięknie, gdyby w tym oknie był witraż. Może znalazłby się sponsor? A za tydzień okazało się, że znalazł się niejeden darczyńca. Krystyna Lewandowska jest wdzięczna proboszczowi za poczucie humoru i uśmiech.

Reklama

– Wie, kto ma gorszą sytuację, i dyskretnie razem z rycerzami niesie wsparcie materialne albo w postaci pracy fizycznej. A ci, co mają więcej, pomagają z kolei księdzu – zapewnia.

Sołtys i radny Artur Lis zaznacza, że lubi podejście proboszcza do ludzi i jego otwartość. – Nie chodzi o to, abym się chciał przypodobać, wystarczy popatrzeć na wiele efektów jego pracy: w krótkim czasie powstał kościół, zaczęły działać różne wspólnoty. Dużo się u nas dzieje. A trzeba powiedzieć, że ks. Darek trafił na parafię podzieloną – wyznaje. I dodaje, że proboszcz dużo robi w celu integracji parafian, np. organizuje doroczne festyny, koncerty, dożynki. – Ostatnio byliśmy np. z księdzem na kolejnym rajdzie rowerowym, uczestniczyło w nim ponad sześćdziesiąt osób.

Małgorzata Długosz-Wolska u proboszcza ceni to, że słucha parafian. – Można z nim rozmawiać, dyskutować; bierze pod uwagę różne pomysły i sugestie. Jego idee, np. w kwestii aranżacji wnętrza nowej świątyni, są przemyślane, poparte rozmową z ekspertami. Ma być elegancko i z gustem. Pracowałam w parafialnym zespole synodalnym. Ksiądz Darek pozostawił nam wolność, sformułowane wnioski i refleksje wysłał bez jednej poprawki. Podczas spotkań zasygnalizowaliśmy potrzebę kazań katechetycznych i ksiądz podjął naszą myśl. Będzie też koło biblijne. To jest klasyczny przykład talentu od Boga, który został rozwinięty pracą – tłumaczy p. Małgorzata.

Reklama

Duszpasterstwo proboszcza nazywa tym prawdziwym, a nauczanie – klarownym. Podkreśla, że zależy mu na parafianach, stąd różne inicjatywy modlitewne. Wkrótce będą wprowadzone relikwie Ojca Pio, a na placu stanie figura tego świętego. Na nabożeństwo ku czci św. Rity przyjeżdżają osoby nawet z Kielc. Kobieta docenia podejście księdza do starszych, umiejętność rozmowy w trudnych sytuacjach, wyczucie i delikatność w bolesnych momentach, np. w trakcie pogrzebu. – Wiele spraw potrafi wytłumaczyć w sposób dyplomatyczny. Zatrzymywali się u nas dłużej różni księża, także w czasie zawirowań w kapłaństwie, i wiem, że bardzo dobrze się tu czuli. Widzimy także, jak wspiera naszego wikariusza ks. Andrzeja – opowiada Małgorzata Długosz-Wolska.

Dużo daje również jego poczucie humoru. A piłka nożna – jedna z jego pasji, poparta dużymi sukcesami – stała się narzędziem duszpasterskim. Powołał drużynę ministrancką, z którą jeździł na mecze ligi ministranckiej. Prywatnie kolekcjonuje zegary.

Każde zwyczajne kapłaństwo jest nadzwyczajne – ludzie o tym wiedzą i bardzo potrzebują takich księży w parafiach.

2022-10-28 12:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To nie bułka z masłem

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. 25

[ TEMATY ]

proboszczowie

ks. Paweł Kłys

Przez 4 lata byłem proboszczem sporej, jak na warunki naszej diecezji sosnowieckiej, miejskiej parafii w Będzinie. Duży, wybudowany przed Wielkim Jubileuszem Roku 2000, kościół mieści ponad 7 tys. wiernych, którzy zamieszkują dwa blokowe osiedla. Jest dwóch księży współpracowników. Do zarządzania jest jeszcze cmentarz. To tyle krótkiej prezentacji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję