Reklama

Niedziela plus

Damy i kawalerowie

Delegacja lazarytów z Polski liczyła siedemnaście osób; na jej czele stał biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, a wśród reprezentantów byli członkowie zakonu z: Bydgoszczy, Krosna, Przemyśla, Rzeszowa, ze Strzelec Opolskich, z Zamościa oraz Warszawy.

Majestatyczny Orlean w środkowej Francji gościł w dniach 14-15 października członków Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy z całego świata. Dwudniowa kapituła generalna zakonu była miejscem rozmów o jego działalności, przyszłości i rozwoju. Lazaryci co 3 lata spotykają się na kapitule generalnej, aby podsumowywać oraz planować kolejne działania. W 2019 r. kapituła odbyła się w Warszawie i organizował ją Wielki Przeorat Polski.

Podczas tegorocznego spotkania w zamku de La Ferté-Saint-Aubin hr. Jan Dobrzenský z Dobrzenic został jednogłośnie zatwierdzony na wielkiego mistrza przez kapitułę generalną. Przedstawił on kierunki działań na najbliższy czas oraz współpracowników, z którymi będzie realizował postawione cele. Kapituła orleańska była też miejscem spotkania i rozmów zespołów roboczych, w których dyskutowano o trzech podstawach zakonu: płaszczyźnie charytatywnej, duchowej i tradycji. Piątkową część kapituły zakończyła uroczysta wigilia w kościele de La Ferté-Saint-Aubin, czyli przygotowanie do uroczystości inwestytury następnego dnia.

W sobotę 15 października w katedrze Świętego Krzyża w Orleanie miała miejsce uroczysta Msza św. z inwestyturą, której przewodniczył kard. Antoine Kambanda, nowy protektor duchowy zakonu. Wśród koncelebransów byli kapłani z Polski: przeor duchowy Wielkiego Przeoratu Polski biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, wikariusz WPP ks. prał. Wojciech Przybyła oraz ks. Adrian Przybecki. Podczas uroczystości bp Włodarczyk został podniesiony do godności prałata Wielkiego Krzyża, podwyższenia rangi zakonnej na kawalera Wielkiego Krzyża Świętego Łazarza dostąpił kanclerz Jerzy Korwin-Małaczyński, a Ewa Wierzchowska-Cioch awansowała na damę komandor. Kapitułę generalną zakończyło posiedzenie Rady Prezesów i uroczysta gala w zamku de Meung-sur-Loire.

Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy to jedna z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych, w skład której wchodzą duchowni przeorzy i kapelani oraz świeccy członkowie – kawalerowie i damy – żyjący zgodnie z zasadami wiary i miłosierdzia wobec innych. Zakon powstał w Ziemi Świętej podczas I wyprawy krzyżowej i przez pierwsze lata był częścią Zakonu Joannitów, od którego odłączył się w 1120 r. Prosty zielony krzyż to znak i godło lazarytów; krzyż to symbol ich posłannictwa i poświęcenia dla Chrystusa, a zieleń stała się kolorem ich posługi szpitalnej. Nazwa zakonu pochodzi od biblijnego Łazarza i jemu lazaryci zadedykowli większość swoich szpitali i kościołów.

Reklama

Lazaryci byli jedyną organizacją w średniowieczu, która zajmowała się opieką nad trędowatymi; stąd pochodzą np. słowa „lazaret” i „lazarium”. Wobec panującego w Europie trądu i innych zaraźliwych chorób działalność zakonnych lazaretów okazała się niezbędna, a dzięki nim trąd zaczął zanikać.

Oficjalna jurysdykcja Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza została przywrócona w Polsce w 1934 r., a w czasie II wojny światowej rycerze zakonu pełnili szpitalną służbę w wielu miejscach; przynosili pomoc ofiarom bombardowań i bitew. Odrodzenie lazarytów w Polsce miało miejsce w 2012 r. Zakon prowadzi m.in. hospicjum perinatalne w Bydgoszczy, buduje Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze im. św. Łazarza BETANIA w Przemyślu, w Zamościu działają lekarze pod znakiem lazarytów, prężnie działają ośrodki w Warszawie, Krośnie, a w Rzeszowie tamtejsi lazaryci i ich sympatycy wspierają środowiska młodych literatów – pokazują także inną stronę działalności pomocowej.

2022-10-28 20:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zima to też Jego dzieło - Ewangelizacja na stoku

2023-02-06 11:32

Natalia Błajda

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Rzepedź/Chyrowa. Na stoku narciarskim w Chyrowej odbyła się druga edycja Zimowej Ewangelizacji na stoku włączająca się w inicjatywę Bieszczady dla Jezusa.

Zima – stok – narty – taniec – radość – miłość – spotkanie – pojednanie – uwielbienie – rozmowa – Eucharystia – to elementy składowe Ewangelizacji na stoku. W niedzielę, 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba apostoła ruszyli na wspomniany stok narciarski, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję