Reklama

Niedziela plus

Opole

Zwyczajni niezwykli

Znamy laureatów tegorocznej nagrody Hyacinthus Opoliensis.

Niedziela Plus 45/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Opole

Karol Porwich/Niedziela

Nagroda ta jest szczególną formą wyrażenia wdzięczności i uhonorowania osób, które znacząco przyczyniły się do kulturowego i duchowego rozwoju Śląska Opolskiego. W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie otrzymali:

Rajmund Adamietz, który od wielu lat angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym, wspierając akcje charytatywne i społeczne. Laureat znany jest także z troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego.

Alfred Bączkowicz, który od ponad 50 lat zaangażowany jest w kształt i rozwój muzyki liturgicznej w diecezji. Bogata osobowość laureata – wybitnego organisty i kompozytora, charyzmatycznego wykładowcy, szanowanego pedagoga, kompetentnego członka Komisji Liturgicznej – wpisała się złotymi literami w historię diecezji oraz w serca wielu muzyków kościelnych. Nieoceniony jest także jego wkład w rozwój prężnie działającego dziś Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Mateusz Kłosek, który słowem, przykładem i zaangażowaniem wielowymiarowo ukazuje wartości chrześcijańskie jako nadrzędne w życiu człowieka. Pośród szerokich działań laureata znalazły się także te, które wspierają biskupa opolskiego Andrzeja Czaję w misji głoszenia Ewangelii.

2022-10-28 20:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas pomaga Ukraińcom

Niedziela Plus 25/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Opole

caritas.diecezja.opole.pl

22 tony darów zostało przygotowanych na prośbę bp. Stanisława Szyrokoradiuka, biskupa odesko-symferopolskiego.

Akcja rozpoczęła się kilka tygodni temu, kiedy do Opola dotarła prośba od biskupa z Ukrainy. Jak informuje Artur Wilpert z Caritas Diecezji Opolskiej, dary przygotowano dzięki ofiarności mieszkańców diecezji. Są to żywność, w tym ryż i kasza jęczmienna, mleko, napoje mleczne, gotowe zupy (przy kurii w Odessie wydaje się codziennie 100 obiadów dla osób w potrzebie), a także chemia, nowa odzież, artykuły higieniczne, 200 śpiworów i materaców itp.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: cnoty to oś życia osób konsekrowanych

2023-02-02 11:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

W życiu konsekrowanym trzeba czuwać przede wszystkim nad tym, aby życie cnotami – wiarą nadzieją i miłością – wzmocnionymi przez śluby, było sprawą najważniejszą, stanowiącą zasadniczą oś życia, a więc sprawą, której poświęca się największą uwagę – mówił do osób zakonnych w święto Ofiarowania Pańskiego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wraz z poznańskimi biskupami pomocniczymi uczestniczył w obchodach Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w katedrze w Poznaniu.

Abp Gądecki podkreślił, że święto jest dniem wdzięczności Bogu za osoby konsekrowane, żyjące w takich w formach życia wspólnotowego jak zakony i zgromadzenia, stowarzyszenia życia apostolskiego i instytuty świeckie, jak i w formach życia indywidualnego, jak choćby dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy. „W naszej diecezji żyje 35 zgromadzeń żeńskich z 83 placówkami oraz 21 zgromadzeń męskich z 40 placówkami” – wyliczał metropolita poznański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję