Reklama

Niedziela Sandomierska

Wzór dla młodych ludzi

Tarnobrzeska parafia znalazła się na szlaku peregrynacji relikwii bł. Carlo Acutisa, które nawiedzają wszystkie diecezje polskie.

Niedziela sandomierska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

bł. Carlo Acutis

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

W parafii św. Barbary młodzi z naszej diecezji spotkali się na wspólnej modlitwie przy relikwiach bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

– Relikwie z diecezji radomskiej przyjechały do nas wczoraj wieczorem, dlatego też zdecydowaliśmy się na ich wprowadzenie już podczas porannej Mszy św., aby przez cały dzień adorowali je wierni naszej parafii, ale także mieszkańcy Tarnobrzega. I rzeczywiście, na chwilę modlitwy przychodzili dorośli oraz całe klasy ze swymi katechetami, wychowawcami z okolicznych szkół – informował ks. Dariusz Sidor, proboszcz parafii św. Barbary.

Postać i przesłanie błogosławionego językiem współczesnej młodzieży przybliżyli zgromadzonym uczniowie Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, którzy wraz z nauczycielkami przygotowali program artystyczny, na który złożyły się wypowiedzi młodego Włocha, pieśni, w tym słynny hymn pomocy ofiarom powodzi w 1997 r. oraz odczytane przez dyrektorkę szkoły Joannę Szmuc świadectwo matki błogosławionego Carlo Acutisa.

W oczekiwaniu na Mszę św., wieńczącą peregrynację relikwii, grupa charytatywna, działająca przy parafii, wraz z harcerzami przygotowała słodki poczęstunek. Eucharystię poprzedziło okolicznościowe nabożeństwo poprowadzone przez grupę młodzieży z Gorzyc, którzy dzień wcześniej gościli w swojej parafii relikwie błogosławionego.

Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. Eucharystię koncelebrowali księża odpowiedzialni za duszpasterstwo dzieci i młodzieży, kapłani posługujący w okolicznych parafiach oraz duszpasterze przybyli z młodymi ze swoich parafii.

Biskup sandomierski mówił w homilii o radosnym świadectwie wiary włoskiego błogosławionego. Wskazując na jego przywiązanie do Eucharystii, zachęcił młodzież do pokochania Mszy św. oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten sposób Jezus stanie się rzeczywiście obecny w codziennym życiu, przemieniając je – jak mówił Carlo Acutis – w „autostradę do Nieba”.

Reklama

– Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu modlitewnym przy relikwiach bł. Carlo, bo nam młodym ludziom dziś potrzeba takich wzorów, które możemy naśladować. A on był naszym rówieśnikiem i doskonale znał problemy, którymi żyjemy. Błogosąłwiony Carlo Acutis mówi do nas, abyśmy nawet w najgorszych momentach nie odchodzili od Boga, ale Mu ufali – powiedziała Agnieszka.

Do końca listopada relikwie bł. Carlo Acutisa odwiedzą 23 diecezje w całej Polsce. Peregrynacja jest jednym z elementów przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 r.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustosz Porcjunkuli: Carlo Acutis budzi nostalgię za niebem

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

„Życie Carla Acutisa budzi tęsknotę za niebem, jest dowodem na to, że można żyć Ewangelią na co dzień” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kustosz Porcjunkuli, o. Massimo Travascio. W liturgiczne wspomnienie nastoletniego błogosławionego i w pierwszą rocznicę jego beatyfikacji w Asyżu Mszę przy grobie Carla Acutisa odprawił abp Domenico Sorrentino.

Carlo Acutis pochowany jest w ustanowionym przez Papieża Franciszka Sanktuarium Ogołocenia w Asyżu, czyli dawnej katedrze Matki Bożej Większej. To właśnie tam odbywają się dziś wydarzenia związane z rocznicą beatyfikacji włoskiego nastolatka. „Carlo jest inspiracją by w sposób twórczy służyć Ewangelii” – powiedział o. Travascio.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję