Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Biskup przeprasza za homilię

Biskup irlandzkiej diecezji Kerry Raymond Browne (na zdjęciu) publicznie przeprosił za homilię, którą wygłosił w jednej z podległych mu parafii starszy kapłan. Zastępował on proboszcza przebywającego na pielgrzymce.

Co takiego powiedział ks. Seán Sheehy? Wypowiadał się o grzechu praktyk homoseksualnych, aborcji i transgenderyzmie. Zdaniem irlandzkiego biskupa, takie słowa nie powinny padać w kościele, bo nie reprezentują chrześcijańskiego stanowiska.

THE PILLAR
Warto dyskutować?

W opublikowanym niedawno w ramach synodu o synodalności watykańskim dokumencie dwukrotnie wspomina się (jako o jednym z wyzwań stojących przed Kościołem) o poligamii. Czy to realny problem? Tak, jeśli chodzi o Afrykę, gdzie poligamia jest w niektórych krajach prawnie dozwolona i gdzie w związkach poligamicznych żyje nawet co 10. chrześcijanin. Afrykańczycy zastanawiają się, nad sytuacją, gdy Ewangelię jest skłonny przyjąć mężczyzna, który ma kilka żon. Co zrobić z wynikającymi sprzed konwersji zobowiązaniami naturalnymi (dzieci z różnych związków)? Chodzi nie tylko o Afrykę. We wszystkich krajach naszego kręgu cywilizacyjnego poligamia jest prawnie zabroniona, a mimo to przybywa osób, które nie widzą w niej nic złego. Zmienia się wartościowanie poligamicznych postaw i zachowań. W USA bada się stosunek do poligamii od 2003 r. W pierwszym badaniu tylko 7% respondentów twierdziło, że jest ona moralnie akceptowalna. Dziś ten odsetek wzrósł już do 20%. Szacuje się, że w związkach poligamicznych żyje 2% światowej populacji.

LIBERACION
Kuriozalne zaproszenie

Wydaje się, że to przejaw czyjejś bezmyślności lub ignorancji, a nie geopolitycznej idei... W czym rzecz? Otóż leżąca w centralnej Francji, w departamencie Loir-et-Cher, diecezja Blois wysłała zaproszenia na uroczystości religijne 11 listopada. Pierwszym punktem obchodów (ten nie wzbudzał żadnych kontrowersji) było świętowanie kolejnej rocznicy zakończenia I wojny światowej. Niestety, do tych obchodów dołączono inną okazję – 100. rocznicę „integracji Ukrainy ze Związkiem Sowieckim”. Część zaproszonych wpadła w konsternację i zwróciła uwagę gospodarzom na niestosowność zaproszenia. Ci natychmiast je wycofali, ale mleko już się rozlało. Biskup Jean-Pierre Batut musiał się gęsto tłumaczyć z tego incydentu. Ktoś odpowiedzialny w diecezji za przygotowanie uroczystości popełnił katastrofalną pomyłkę, która mogła mieć międzynarodowe reperkusje, a wrogom dała asumpt do zastanawiania się, czy cały episkopat Francji (lub jego część) jest prorosyjski.

Reklama

LA PRENSA LATINA
Inne świętowanie

Uroczystość Wszystkich Świętych jest „najżywiej” celebrowana w Meksyku i na Filipinach. To świętowanie różni się znacznie od tego, do którego przyzwyczajeni jesteśmy np. w Polsce. Na Filipinach jest żywiołowo i radośnie. W tym roku Filipińczycy mogli świętować 1 listopada po 2-letniej pandemicznej przerwie. Miliony ludzi udały się do świątyń i wyszły na cmentarze, by zanieść tam znicze, kwiaty oraz jedzenie. Nierzadko przy grobach bliskich śpiewa się i..., robi selfie. Część rodzin idzie na cmentarz już w nocy i spędza przy grobach po kilka godzin.

IL SISMOGRAFO
Język żywy

Niedługo przypada 10. rocznica obecności papieży na Twitterze. Pierwszego tweeta na koncie Pontifex zamieścił 12 grudnia 2012 r. Benedykt XVI. Po jego rezygnacji w 2013 r. zarządzanie kontem przejął jego następca Franciszek. Do tej pory na łacińskim subkoncie Pontifex opublikowano ponad 3,8 tys. tweetów. Kto je czyta? Okazuje się, że wcale niemało ludzi. Konto systematycznie powiększało swoje zasięgi, by w ostatnim czasie „dorobić się” miliona obserwujących. Ta całkiem spora liczba dowodzi, że wieści o „śmierci” łaciny były przedwczesne. Co więcej, specjaliści od języka łacińskiego twierdzą, że komunikator taki jak Twitter jest wręcz stworzony do łaciny, która jest językiem syntetycznym, a nie analitycznym. Mówiąc najprościej: łatwo w tym języku precyzyjnie wyrazić treści w krótkich zdaniach. Te same komunikaty np. po włosku są znacznie dłuższe.

2022-11-07 11:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„La Repubblica”: „Franciszek superstar”

[ TEMATY ]

prasa

Mediolan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W Mediolanie w sobotę był „Franciszek superstar”. Tak wizytę papieża w metropolii Lombardii podsumowuje rzymski dziennik „La Repubblica”.

Przypomina, że według organizatorów na Mszy w parku w pobliskiej Monzy był milion osób, osiemdziesiąt tysięcy wypełniło wieczorem stadion piłkarski San Siro, a sto tysięcy oczekiwało papieża przed mediolańską katedrą.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję