Reklama

Rodzina

Inwestycja w rodzinę

Warsztaty dla ojców, udział w akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”, profilaktyka zdrowia psychicznego, pakiety z upominkami dla świeżo upieczonych rodziców i wsparcie rodzicielstwa zastępczego – to tylko niektóre programy prospołeczne i prorodzinne KGHM Polska Miedź.

Przewodnie hasło KGHM brzmi: „Przyszłość jest z miedzi”, bo bez niej nie będzie ani transformacji, ani bezpieczeństwa energetycznego, ani materiału do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Do wydobycia i produkcji miedzi potrzebni są pracownicy. Inwestycja w ludzi, ich środowisko społeczne i zdrowie rodzin jest jednym z fundamentalnych zadań odpowiedzialnego biznesu. Dlatego KGHM podejmuje wszechstronne działania wspierające pracowników, ich rodziny oraz mieszkańców regionu, w którym działa firma.

Innowacyjne programy

W świetle badań naukowych rodzina i więzi rodzinne są czynnikiem chroniącym przed wieloma problemami społecznymi i patologiami. Zdrowa rodzina najlepiej chroni przed depresją, uzależnieniami, samobójstwami oraz innymi problemami zdrowia psychicznego.

Wspieranie rodzin po prostu się opłaca, bo profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia skutków. Dlatego w ostatnich latach KGHM włącza się w akcje prorodzinne, wspiera programy rozwijające kompetencje wychowawcze pracowników oraz poradnictwo dla nich i ich rodzin. Spółka wspiera też działania samorządów Zagłębia Miedziowego.

W ostatnich latach KGHM wdrożył nowe projekty prorodzinne. Przykładem może być udział w akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”, w ramach której przygotowano wiele konkursów, spotkań i festynów dla całych rodzin. W akcji biorą udział pracownicy KGHM Polska Miedź oraz pracownicy osiemnastu spółek z Grupy KGHM.

Cudowni rodzice

Pracownicy, którym urodzi się dziecko, otrzymują gratulacje od władz spółki oraz pakiet upominkowy. Od początku akcji skorzystało z tego ponad 1 tys. rodziców. W firmie działa aż siedemnaście Biblioteczek Rodzica. Na ich półkach można znaleźć cenne publikacje na tematy rodzicielsko-wychowawcze, które można wypożyczyć. Dla pracowników organizowane są kursy podnoszące kompetencje rodzicielskie, np. warsztaty Tato.Net . Rodzice z KGHM mogą brać udział także w corocznym Forum dla Ojców.

Reklama

KGHM współpracuje z samorządami Zagłębia Miedziowego, czego efektem są przeprowadzone pionierskie badania z udziałem niemal 1,5 tys. uczniów, których zapytano o ich styl życia i życiowe plany. Wyniki badań opracowanych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej dały szeroki obraz potencjału i problemów młodych ludzi. Obok tego prowadzone są prorodzinne i profilaktyczne programy w szkołach, które są skierowane nie tylko do uczniów, ale także do rodziców i nauczycieli. W ubiegłym roku z programów w obszarze zdrowia psychicznego, prorodzinnych i wychowawczych skorzystało 25 tys. osób.

Złote serce

Kolejny program, którego wartość społeczną trudno przecenić, to szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych „Mie(dź) Rodzinę”. Spółka zainwestowała w 2020 r. w program promocji pieczy zastępczej, aby znaleźć rodziców zastępczych dla czterdzieściorga dzieci z Zagłębia Miedziowego. Efektem jest zwiększenie liczby osób szkolących się na rodziców zastępczych. A dzięki wzrostowi świadomości coraz więcej dzieci trafia do rodzinnej, zamiast instytucjonalnej, pieczy zastępczej.

Za prospołeczną działalność KGHM był wielokrotnie nagradzany. Dlatego o spółce mówi się, że jest to miedziowy „gigant o złotym sercu”. To najlepszy przykład, że wspólne działania biznesu i samorządu mogą skutecznie rozwiązywać problemy społeczności lokalnej i budować kapitał społeczny na podstawie potencjału rodziny.

2022-11-07 11:59

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oczekiwanie z happy endem

Niedziela Ogólnopolska 51/2014, str. 56-57

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum rodzinne

Piotruś i Aruś – dwa szczęścia Renaty i Łukasza Węgrzynów

Piotruś i Aruś – dwa szczęścia Renaty i Łukasza Węgrzynów

Adwent jest czasem oczekiwania. Potem nadchodzi finał, czyli Boże Narodzenie. Podobny adwent przeżywają rodziny oczekujące na narodziny własnego dziecka. Co jednak, gdy to oczekiwanie się przedłuża i finału nie widać? Boża ekonomia nie jest łatwa do odczytania. Dziś – trzy historie zaufania, które miały happy end.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję