Reklama

Niedziela plus

Święto katedry

Czy pożera nas gorliwość o Kościół? – zapytał bp Zbigniew Zieliński podczas Mszy św. w rocznicę poświęcenia katedry w Koszalinie.

Niedziela Plus 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Koszalin

pl.wikipedia.org

Uroczystą Liturgię 25 października wraz z bp. Zbigniewem Zielińskim celebrowali kapłani z dekanatu i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Na wstępie Eucharystii ks. Henryk Romanik, proboszcz katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie, przypomniał o namaszczeniu i poświęceniu tej najważniejszej świątyni w diecezji przez bp. Ignacego Jeża w 1983 r.

Dla podkreślenia tego faktu zapalono dwanaście świec, tzw. zacheuszek, umieszczonych na ścianach katedry. W celebracji użyto pierwszego mszalnego kielicha katedralnego, podarowanego przed półwieczem – w roku powstania diecezji – przez franciszkanów, pierwszych po wojnie katolickich gospodarzy tego kościoła.

Biskup Zieliński zwrócił uwagę, że Boga nie da się zamknąć w świątyni; stwierdził, że to, co się dzieje w jej wnętrzu, „ze swej natury jest przeznaczone na to, by rozprężać się w przestrzeni ludzkiej egzystencji i wydobywać się wraz z ludźmi, którzy od czynności sprawowanych w świątyni udają się do swoich zadań, życiowych wyzwań, powołania, pisząc indywidualne i zbiorowe historyczne losy”.

Reklama

Według niego, wartości żywego Kościoła nie przekreśla grzeszność jego członków, jednak fakt, że jest ona widoczna dla ludzi z zewnątrz, tym bardziej powinien nas skłaniać do takiego życia, by Kościół był postrzegany jako prawdziwe mieszkanie Boga. – Ale jak to zrobić, skoro grzeszni jesteśmy? Dziś, jak nigdy dotąd, wyjątkowo nachalnie, a czasem i nieuczciwie świat przypomina nam o tym, zapominając jednak o własnej grzeszności – podkreślił pasterz diecezji i postawił pytanie: czy pożera nas gorliwość o Kościół? Przyznał, że bywamy bezradni wobec ataków ludzi spoza Kościoła i Kościoła nierozumiejących – zarówno życzliwych, jak i tych, którzy szukają pretekstu, by go oczernić. – Po tym jednak, jak my żyjemy, co mówimy, oni szukają drogi do wiary – dodał.

Uroczystość ubogacili muzycznie śpiewacy i instrumentaliści z parafii Mariackiej w Słupsku. Warto przypomnieć, że katedrę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wzniesiono w latach 1300-33 jako trzynawową bazylikę. W latach 1534 – 1945 świątynia była kościołem ewangelickim. Od 1972 r. jest katedrą nowej diecezji. W jej kruchcie pochowano w 1996 r. drugiego ordynariusza diecezji – bp. Czesława Domina. W ramach programu „Renowacja i konserwacja średniowiecznych katedr Pomorza Zachodniego” kościół został poddany gruntownej renowacji. Sama diecezja została ustanowiona 28 czerwca 1972 r. bullą Episcoporum Poloniae coetus przez papieża Pawła VI. Położona jest na terenie województw: wielkopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Oprac. na podstawie eKAI

2022-11-07 17:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizatorzy wracają

Niedziela Plus 23/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Koszalin

Adobe Stock

Po dwuletniej przerwie ruszają ewangelizacje letnie: nadmorska, wioskowa i osiedlowa oraz Karawana Miłosierdzia Bożego.

Pandemia zablokowała wiele akcji ewangelizacyjnych, w tym znane w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ewangelizacje letnie, realizowane przez Dom Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję