Reklama

Niedziela plus

Szczecin

Janek i jego rodzina

Interaktywna kolorowanka, karty z kodami QR i główny bohater Jaś – to nowy projekt Fundacji Małych Stópek.

Niedziela Plus 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

fundacjamalychstopek.pl/materialy

Doktor Jack Willke – wybitny amerykański obrońca życia, nazywany ojcem ruchów pro-life na całym świecie, podkreślał, że działania obrońców życia powinny sprowadzać się do czterech punktów: 1 – modlitwy, 2 – uczenia się, 3 – uczenia innych, 4 – pomagania. Rola modlitwy jest fundamentalna w obronie życia człowieka i powinna towarzyszyć wszystkim przedsięwzięciom mu służącym. Aby nasze zaangażowanie w obronę życia było mądre, oparte na argumentach, należy zdobywać rzetelne informacje. Mając wiedzę medyczną, historyczną, prawną czy demograficzną, należy „uczyć innych”, czyli przekazywać prawdę o początku życia człowieka, informacje o rozwoju dziecka przed narodzeniem, prawdę o aborcji... W dziele obrony życia nie powinno zabraknąć pomocy świadczonej matkom, rodzinom, ale także organizacjom pro-life.

Budowanie świadomości

Te zadania w zakresie obrony życia znakomicie wypełnia Fundacja Małych Stópek. Powstała w 2012 r. w Szczecinie, a swoją nazwę zaczerpnęła od Bractwa Małych Stópek powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo to inicjatywa zrzeszająca w sposób nieformalny kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z kraju i spoza ojczyzny, natomiast fundacja ma szeroki zakres działania i niesie konkretną pomoc. Zdaniem Marii Drąg – rzeczniczki fundacji – podstawą obrony życia, obok jego uznania i poszanowania już od poczęcia, jest szeroko rozumiana edukacja. – Budowanie świadomości już od wczesnych lat dziecięcych nie jest łatwym tematem zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz wychowawców. Stąd zrodził się pomysł, aby powstały materiały oparte na rzetelnych źródłach naukowych, które w przystępny, dostosowany do wieku sposób będą mówiły o życiu człowieka przed narodzeniem, czyli rozwoju prenatalnym. Pierwszym duży projektem Fundacji Małych Stópek, skierowanym do młodzieży szkół średnich i nauczycieli, była książka Genesis. Początek życia człowieka, która przedstawiła fakty naukowe o rozwoju prenatalnym człowieka m.in. z wykorzystaniem nowinek technicznych. Chcąc poszerzyć grupę odbiorców naszych materiałów o dzieci ze szkół podstawowych, stworzyliśmy karty edukacyjne „Moja Rodzinka”.

Reklama

Fakty i technologia

Dzięki interaktywnym kartom edukacyjnym młodzi odbiorcy dowiadują się, jak się rozwija dziecko w okresie prenatalnym. Na szesnastu kartach zawarte są ważne przełomowe momenty w rozwoju dziecka, tydzień po tygodniu przedstawione są informacje o rozwoju dziecka w sposób zrozumiały i łatwy do zapamiętania. Na każdej z kart podany jest rzeczywisty rozmiar rozwijającego się dziecka porównywany do owoców czy warzyw. Ponadto karty zawierają informację o tym, jak przebiega rozwój dziecka, kiedy zaczyna bić jego serce, kiedy pojawiają się kończyny, odruch ssania czy połykania itd. Zdania na kartach są krótkie, zrozumiałe. Na odwrocie każdej z kart znajduje się też kod QR, który odsyła użytkowników do filmików wykonanych w technologii 3D. Ich głównym bohaterem jest Jaś, który oprowadza widzów po świecie w środku brzucha mamy. Z pewnością historia życia opowiedziana przez małego Janka wpłynie na wyobraźnię młodych adresatów kart. Wszystkie filmiki znajdują się na stronie: www.mojarodzinka.pl . Połączenie faktów z rozwoju prenatalnego z nowatorską technologią sprawia, że karty są niezmiernie ciekawą i atrakcyjną propozycją dla dzieci dorastających w obecnym, cyfrowym świecie.

Dla najmłodszych

Pomysłodawcą i projektantem kart edukacyjnych „Moja Rodzinka” jest Adrian Perec. Autor projektu, grafik, zebrał pozytywne recenzje od pierwszych czterech odbiorców. – Postęp pracy nad animacjami konsultowałem ze swoimi małymi pomocnikami, czyli z moimi dziećmi. Efekt jest taki, że moja 6-letnia córka Julia wie, co to jest „morula” i potrafi wytłumaczyć, jak rozwija się dziecko w okresie prenatalnym. Myślę, że to jest elementarna wiedza, ponieważ dotyczy każdego z nas – zaznacza Adrian Perec. – Przy pracy nad animacjami wiedziałem, że mierzę się z dużą odpowiedzialnością. Efekty tej pracy mają w końcu trafić do naszych dzieci. Musi to więc być bezpieczna animacja, niosąca rzetelną wiedzę, dostosowaną do wieku odbiorcy i dobrą jakościowo. Dobrze wiemy, że przez zabawę, a także animacje możemy przekazywać dziecku wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszego funkcjonowania. Myślę, że karty edukacyjne „Moja Rodzinka” wraz z animacjami spełniają te wymogi. Odbiór przez najmłodszych jest bardzo dobry – podkreśla autor projektu.

Reklama

Obok kart edukacyjnych została również opracowana kolorowanka Moja Muzyczna Rodzinka. Jej bohaterami jest pięcioosobowa umuzykalniona rodzina, której jednym z członków jest właśnie Jaś. Kolorowanka jest pięknie przygotowana, dopracowana pod względem graficznym, miła dla oka, a dodatkowo wprowadza podstawowe elementy wiedzy o instrumentach muzycznych. Z pewnością materiały edukacyjne oferowane przez Fundację Małych Stópek ułatwią rodzicom i wychowawcom rozmowy z dziećmi na tak ważny temat, jakim jest wartość życia.

Dla życia

Kształtowanie w dzieciach postawy pro-life od najmłodszych lat jest bardzo ważne, bo zgodne z wiedzą naukową. Wiele osób ze środowisk lewicowych powtarza nienaukowe stwierdzenia na temat początku ludzkiego życia i zaprzecza, że człowiek istnieje od momentu poczęcia. Grupy proaborcyjne twierdzą, że naukowcy nie są w stanie zdefiniować momentu, w którym rozpoczyna się istnienie człowieka. Taki pogląd jest absurdalny. „Jak to możliwe, że habilitowani i profesorowie nie wiedzą, kiedy zaczyna się życie człowieka? Przecież dzieci w podstawówce się tego uczą!” – pytał przed laty znany polski obrońca życia inż. Antoni Zięba.

Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia – to fakt naukowy, medyczny, niepodważalny. A informowanie dzieci o tym fakcie nie jest ideologią – jak twierdzą środowiska proaborcyjne – lecz przekazywaniem rzetelnej wiedzy. Temu właśnie służy projekt edukacyjny „Moja Rodzinka”.

Reklama

15 sierpnia 1991 r. Jan Paweł II powiedział do młodych: „Waszym posłannictwem jest zabezpieczenie w jutrzejszym świecie wartości takich jak ochrona prawa człowieka do życia, począwszy od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Jakie wartości dzisiejsze przedszkolaki przekażą „jutro” kolejnym pokoleniom?

Pomoc i wsparcie

Doktor Jack Willke, jeżdżąc po całym świecie i wygłaszając liczne wykłady, podkreślał, że w dziele obrony życia nie powinno zabraknąć konkretnej, także materialnej pomocy świadczonej samotnym matkom i rodzinom wielodzietnym. Fundacja Małych Stópek znakomicie wywiązuje się z tego zadania. Jak zaznacza Maria Drąg, pomoc jest szeroka i kompleksowa. Dzięki wsparciu darczyńców na pomocną dłoń mogą liczyć matki z dziećmi, które znalazły się na życiowych zakrętach. Fundacja wspiera matki przed narodzinami i po narodzinach dziecka, do momentu, kiedy będą mogły samodzielnie funkcjonować w swoim otoczeniu. Niesie pomoc rzeczową, dba o dach nad głową, spokojne miejsce do życia, a często zastępuje rodzinę, której niejednokrotnie brakuje podopiecznym.

Tematem przewodnim jest dla fundacji obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, dlatego przeprowadzane są wielokrotne akcje na rzecz osób bezdomnych, samotnych, niepełnosprawnych, także intelektualnie. – Spektrum działania fundacji jest naprawdę szerokie – wyjaśnia Maria Drąg – ale w centrum wszelkich poczynań zawsze są życie człowieka i troska o nie. Nie wolno nam zapomnieć słów św. Jana Pawła II: „Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia”.

2022-11-07 17:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Małych Stópek zbiera na termosy i buty dla bezdomnych

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

LoloStock/Fotolia.com

Szczecińska Fundacja Małych Stópek, na co dzień uwrażliwiająca na wartość ludzkiego życia od samego poczęcia, nie pozostaje obojętna także na inne społeczne problemy. Właśnie zainicjowała zbiórkę na termosy i buty dla osób bezdomnych.

- Czas zimy jest szczególnie trudnym okresem dla osób bez domu, które mieszkają na ulicy. Dlatego chcemy zorganizować akcję, która pomoże im go przetrwać. Naszym celem jest zakup 100 sztuk butów roboczych i termosów. To plan minimum - opisuje ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes fundacji.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję