Parafia przy ul. Piastowskiej 6a organizuje kurs dla narzeczonych Radość i Nadzieja, a dla małżeństw chcących wzmocnić relacje w swoim związku, przygotowywane są spotkania Ja+Ty=My. Zarówno kurs, jak i spotkania prowadzone są w formie warsztatów przez Katarzynę i Jakuba Skrzyńskich, pomagają im Aneta i Jacek Fabińscy. Współprowadzącym jest ks. Karol Okniński.
– Warsztatowa forma pracy jest niesamowicie ważna dla narzeczonych i małżonków. Pracując z sobą według programu opracowanego przez Instytut Studiów nad Rodziną, lepiej się poznają, uczą się komunikacji oraz wyrażania swoich uczuć i potrzeb. A także odkrywają wartość sakramentu małżeństwa – mówi Niedzieli ks. Karol.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W parafii odbywają się również spotkania adresowane do rodzin z dziećmi. Uwielbienie W Rodzinie jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Po końcowym błogosławieństwie uczestnicy nabożeństwa idą do parafialnej salki. Tam przy kawie, herbacie i czymś słodki rozmawiają m.in. o życiu małżeńskim czy wyzwaniach wychowawczych. W taki sposób buduje się relacje. Okazji do ich nawiązania jest w parafii więcej.
Reklama
I tak np. dla rodzin służby liturgicznej zorganizowano spotkanie przy kawie i cieście oraz wyjazd rowerowy z ogniskiem i kiełbaskami. – Nasi synowie są ministrantami, więc i my braliśmy w tym udział – mówią nam Agnieszka i Rafał Szcześniewscy, podkreślając że znajomości parafialne przenoszą się na grunt prywatny, co jest dodatkową wartością parafialnych spotkań.
Bem Aventurados
W 2016 r. w Krakowie były ŚDM. Wcześniej młodzi z innych krajów mieszkali w parafiach w Polsce. Osoby, które w parafii NSPJ przyjęły pielgrzymów, po ich wyjeździe utworzyły wspólnotę Bem Aventurados, czyli błogosławieni.
Pierwszym owocem współpracy Bem Aventurados z kapłanami jest Godzina Święta. Odbywa się ona nieprzerwanie od 2017 r. w pierwszy czwartek miesiąca. Kolejny owoc to Msza św. za Ojczyznę sprawowana w drugą niedzielę miesiąca. – Organizowaliśmy także: wyjazd na „Różaniec do Granic”, pielgrzymkę do Łagiewnik, dwa razy zainicjowaliśmy Nowennę Pompejańską – mówi Barbara Kopka.
Modlitwa, śpiew i wspólnoty
Niedawno w parafii została reaktywowana schola. – Ideą jest stworzenie zespołu, który zbiera dzieci chcące się modlić i uwielbiać Boga śpiewem – wyjaśnia pani Iza, która prowadzi scholę.
Przy Piastowskiej 6a są też: Dziecięca Wspólnota Wiary i Światło – jedyna w archidiecezji warszawskiej, kręgi Kościoła Domowego, koła Żywego Różańca, Grupa Abba rozważająca na spotkaniach Słowo Boże.
W pierwszą sobotę miesiąca, na dodatkowej Mszy św. o godz.11, wierni wynagradzają Najświętszemu Sercu Maryi, a od września, przed wieczorną Eucharystią wprowadzono adorację Najświętszego Sakramentu.
Parafia w następnym roku będzie świętowała srebrne gody. – 25 lat, a można śmiało powiedzieć, że stworzono wspólnotę, cząstkę Kościoła, jednego świętego, powszechnego – podsumowuje ks. Robert Wyszomirski, proboszcz parafii.