Reklama

Niedziela Sosnowiecka

DĄBROWA GÓRNICZA

Sport, zabawa, integracja

Kiedy ponad 20 lat temu ks. Paweł Kempiński organizował pierwszą imprezę integracyjną dla osób niepełnosprawnych, myślał, że będzie miała zasięg lokalny, obejmujący duszpasterstwo przez niego prowadzone.

Niedziela sosnowiecka 50/2022, str. III

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Piotr Lorenc/Niedziela

Uczestnicy paraspartakiady przybyli aż z 5 województw

Uczestnicy paraspartakiady przybyli aż z 5 województw

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z biegiem lat wydarzenie zdobywało coraz większą popularność i frekwencję. Dziś Paraspartakiada Śląska i Zagłębia ma wymiar międzywojewódzki, a nagrodę główną funduje Prezydent RP.

Najważniejszy jest udział

W XXII paraspartakiadzie wzięło udział blisko 450 uczestników z 49 ośrodków. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało 100 wolontariuszy i kilkunastu sędziów. Integracyjne zawody osób niepełnosprawnych odbyły się 24 listopada br. w Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum w Dąbrowie Górniczej. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Urszula Bauer – śląski kurator oświaty oraz Marcin Bazylak – prezydent Dąbrowy Górniczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pamiętajcie, że najważniejsza jest dobra zabawa, sportowa rywalizacja na wesoło. Już sam udział w paraspartakiadzie to wielka rzecz. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie tej wyjątkowej imprezy, a także wolontariuszom, którzy dbają o to, by wszystko przebiegło sprawnie – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Organizatorami paraspartakiady od wielu lat niezmiennie pozostają Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych diecezji sosnowieckiej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Nueron” oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

Potrzeba życzliwości

Reklama

Imprezę rozpoczął nie kto inny, jak jej pomysłodawca i główny organizator ks. Paweł Kempiński, niegdyś wikariusz dąbrowskich parafii, dziś proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Sosnowcu. – Współczesny świat potrzebuje nowego rodzaju armii – armii życzliwości. Tymi słowami witałem was w ubiegłym roku. Nie przypuszczałem wówczas, że nabiorą one nowego znaczenia w zupełnie innym, szerszym wymiarze. Od 9 miesięcy trwa koszmar wojny na Ukrainie. Ludzie doświadczający tego dramatu nieustannie potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Jestem przekonany, że Paraspartakiada Śląska i Zagłębia wraz z jej uczestnikami i sympatykami wpisuje się w to wyzwanie, by tworzyć armię ludzi życzliwych, nieobojętnych na los potrzebujących – powiedział ks. Paweł Kempiński.

Dodajmy, że od 14 lat paraspartakiada otrzymuje wyjątkowe wyróżnienie, którym jest Puchar Prezydenta RP dla drużyny, która w poprzedniej edycji paraspartakiady uzyskała najwyższą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej, spośród tych drużyn, które do tej pory nie uzyskały takiego wyróżnienia. Również w tym roku prezydent Andrzej Duda ufundował puchar, który trafił do grupy Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Opolskiej (rejon Nysa).

Tort od biskupa

Tradycyjnie z okazji XXII paraspartakiady została przygotowana słodka niespodzianka ufundowana przez bp. Grzegorza Kaszaka dla uczestników, wolontariuszy i gości. Był nią ogromny tort z logo imprezy. A po słodkim poczęstunku przyszedł czas na zabawę sportową, w której nie chodziło o bicie rekordów, ale o ukończenie zawodów na miarę swoich możliwości. I co też jest charakterystyczne dla dąbrowskich zawodów – każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal nie po zawodach, ale na ich rozpoczęcie. – Dzięki naszemu przedsięwzięciu młodzi ludzie, ale i starsi uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej mają szansę, by pokazać, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Dla osób niepełnosprawnych liczy się przede wszystkim możliwość startu, możliwość zmierzenia się w zawodach sportowych, dobra zabawa. Jedni rywalizują i zdobywają sportowe laury, dla innych najważniejsza jest sama obecność na tej imprezie – podkreślił Bogdan Zandecki, współorganizator imprezy.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy Różaniec u Anielskiej Pani

Niedziela sosnowiecka 22/2025, str. III

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Jarosław Ciszek

Uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się pod swoimi sztandarami

Uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się pod swoimi sztandarami

Jak co roku przedstawiciele Żywego Różańca z naszej diecezji zgromadzili się na pielgrzymce do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Mszy św. 17 maja przewodniczył bp Artur Ważny.

W tym roku pielgrzymka miała charakter szczególny, bowiem dąbrowskie sanktuarium jest kościołem jubileuszowym.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję