Reklama

Niedziela plus

Gliwice

Tu zdarzają się cuda...

Około 200 lat temu w wyniku ciekawego ciągu zdarzeń skarb rodziny von Stockmansów trafił do Zbrosławic. Dziś w tym miejscu przy unikatowej figurce Matki Bożej z Dzieciątkiem małżonkowie czekający na upragnione potomstwo szukają nadziei, nawet wbrew nadziei.

Niedziela Plus 52/2022, str. II

[ TEMATY ]

Matka Boża

Archiwum parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbrosławice słyną jako miejsce kultu Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, gdzie małżonkowie i rodziny proszą o szczęśliwe urodzenie dziecka. Źródłem łask jest znajdująca się w kościele słynąca łaskami figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem (Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny). Pochodzi z XVII wieku, została odnaleziona w klasztorze Sióstr Dominikanek w Imbach k. Krems w Austrii w 1707 r. przez księżną Petronelę von Stockmans. Drogą dziedziczenia trafiła do Zbrosławic. W 1823 r. umieszczono ją w kaplicy grobowej Najświętszego Serca Pana Jezusa należącej do tego rodu. Po cudownych wydarzeniach, kiedy to parafianie, przechodząc obok kaplicy, słyszeli płacz Madonny, w 1827 r. figurka została umieszczona w kościele w nastawie bocznego ołtarza. Stąd więc w 1872 r. zaprowadzono w parafii sobotnie nabożeństwa maryjne. Ożywienie ruchu pielgrzymkowego nastąpiło po 1926 r. Po wojnie wiele pielgrzymek przybywało z różnych stron Śląska. Najwięcej pątników odwiedziło Zbrosławice w Roku Jubileuszowym 1974, by uzyskać odpust. Od tego czasu to miejsce kultu maryjnego cieszy się większym zainteresowaniem. W 1944 r. figurkę ustawiono w ołtarzu głównym, gdzie jest czczona do dzisiaj.

Unikalna figurka

Reklama

Figurka Matki Bożej (o wysokości 43 cm) jest wykonana z drewna lipowego. W jej środku znajduje się otwór w kształcie serca, co skłania do przypuszczeń, że rzeźba przedstawia Maryję jako Naczynie Wybrane czy Strażniczkę Hostii. Figury Madonny i Dzieciątka (o wysokości 9 cm) są rozdzielne, odziane w tekstylne szaty. Maryja ma perukę z naturalnych włosów, Jej głowa i ramiona są ruchome; Jej królewski strój został odtworzony podczas konserwacji w 2010 r. Te elementy, będące wyrazem dążenia do osiągnięcia złudzenia rzeczywistości, znane są od starożytności. Na uwagę zasługuje fakt, że rzeźby tego typu, nazywane marionetami, spełniające wszystkie wymienione warunki, na terenie Polski należą do rzadkości i są obcego pochodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogata historia i teraźniejszość

– Różne grupy i parafie przybywają, aby pod macierzyńskim Sercem Maryi szukać opieki – mówi ks. Marcin Wojtczak, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach, i dodaje: – Sanktuarium nazywane Macierzyństwa NMP jest szczególnym miejscem, gdzie małżeństwa wypraszają potomstwo. Modlimy się w intencjach: rodzin, małżeństw, w których utracono dzieci, i kobiet w stanie błogosławionym. Proboszcz wyjaśnia, że nazwa „sanktuarium” funkcjonuje od dziesięcioleci, od czasów powojennych; choć nie ma oficjalnego dekretu, kult rozwija się oddolnie i wynika z wiary wiernych oraz umiłowania Maryi. Dlatego jest obchodzony drugi odpust – w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, obok pierwszego, przypadającego w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Są też pieśni i modlitwy przypisane do tego sanktuarium.

Reklama

Ponad 700 lat bogatej historii, w którą wpisuje się życie Kościoła, i 195 lat obecności cudownej figurki Matki Bożej kształtują teraźniejszość parafii. Wspólnota jednoczy mieszkańców Zbrosławic, Ptakowic i Wilkowic. Są to ludzie czynu i odpowiedzialności za życie Kościoła. Dodatkowy rys duchowości nadają siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej i ojcowie kamilianie zaangażowani w życie wspólnoty. Maryjny charakter parafii, która znajduje się na Szlaku Jakubowym, potwierdza odmawiana od 150 lat nowenna do Matki Bożej Zbrosławickiej. Obecnie w każdą sobotę o godz. 16.30. Uczestnicy modlitwy proszą lub dziękują w różnych sprawach, np. rodzinnych, zdrowia, nawrócenia. W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 17 jest odprawiana sanktuaryjna Msza św. w intencji rodzin. Od wieku lat wiernym towarzyszy modlitwa Anioł Pański. W tym roku po raz pierwszy w Zbrosławicach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego. Te spotkania będą kontynuowane.

W parafii działa dwadzieścia diakonii, czyli wspólnot, zespołów, grup zaangażowanych parafian; są to m.in. diakonie: Żywego Różańca, kulturalna, Camino, parafialnej Rady Młodych, sanktuaryjna, historyczna, misyjna. – To wszystko tworzy wymiary życia parafialnego, duszpasterskiego na co dzień, które dają wiele radości. Wiele osób jest zaangażowanych, chcą działać – opowiada ks. Wojtczak. I dalej wymienia: – Każdego poranka o godz. 6.30 wierni rozpoczynają modlitwę różańcową, w soboty i niedziele śpiewają Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Każdego dnia rozpoczynamy Eucharystię od pieśni do Matki Bożej Zbrosławickiej; mamy ich trzy, w tym jedna, autorstwa ojca werbisty, stanowi wotum za uzdrowienie z choroby. W Wielkim Poście odbywa się triduum maryjne związane z rocznicą odnalezienia figurki Matki Bożej, co miało miejsce 25 marca 1707 r. – przypomina obecność Maryi pośród nas.

O żywym kulcie świadczą wota oraz księgi próśb i podziękowań dla Matki Bożej Zbrosławickiej za doznane łaski. Wśród wielu świadectw zwracają uwagę podziękowania za potomstwo. Małżeństwo z Krakowa np. przyjechało do Zbrosławic z prośbą o dar poczęcia dziecka, bo lekarze nie dawali im na to żadnych szans. Przybyło po raz trzeci, aby podziękować za łaskę życia córki.

Rocznica obecności

Wspólnota już przygotowuje się do 200. rocznicy obecności Matki Bożej Zbrosławickiej w parafii. Każdy rok ma swój temat. Od września dzieci i młodzież, które uczestniczą w Mszach św. szkolnych czy niedzielnych, otrzymały torby wędrowca (uszyto ich 180) i zdobywają sprawności, np. w październiku sześćdziesięcioro dzieci zdobyło sprawność różańcową, w listopadzie – pamięci o przodkach oraz Eucharystii, Bogu i wierze, a w grudniu – sprawność roratnią. Znakiem tych sprawności są obrazki, które mamy przyszywają do toreb. Proboszcz z radością mówi, że w tym roku więcej dzieci chodzi do kościoła. W kolejnych latach tematy będą dedykowane m.in.: chorym i starszym, nowym mieszkańcom parafii, rodzinie, macierzyństwu i ojcostwu, które są darem i powołaniem.

Matka Boża zawsze ma czas i cierpliwie wysłucha. Jeśli podróżujemy, warto się zatrzymać w Zbrosławicach (leżą ok. 15 km na północ od Gliwic, na szlaku komunikacyjnym z Tarnowskich Gór do Pyskowic), by na chwilę odpocząć od zgiełku świata i po prostu zapatrzeć się w piękne oblicza Madonny i Dzieciątka, aby doświadczyć pokoju, miłości i radości. Może nawet zdarzy się mały wielki cud?

2022-12-19 16:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Wolności

Niedziela małopolska 18/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Matka Boża

obraz

Archiwum Sióstr Prezentek

Uroczystość koronacyjna obrazu Matki Bożej Wolności, 9 maja 1965 r.

Uroczystość koronacyjna obrazu Matki Bożej Wolności, 9 maja 1965 r.
W Krakowie na rogu ul. św. Jana i św. Tomasza stoi niewielki kościół, pw. św. Jana, nad którym pieczę sprawują siostry prezentki. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Obok ołtarza umieszczone są niezwykłe wota – kajdany – świadectwo pierwszego cudu dokonanego za wstawiennictwem Matki Bożej od Wykupu Niewolników. W 1633 r. więzień „rodem z Prus” czekał na ścięcie na zamku krakowskim, kiedy wezwał pomocy Matki Bożej, z jego rąk opadły kajdany i został uwolniony. Owe kajdany przyniósł jako podziękowanie dla Maryi. Trzy lata później pewien krakowski mieszczanin za otrzymaną łaskę przygotował pozłacane korony, którymi przyozdobiono skronie Matki Bożej i Dzieciątka. Odtąd sława obrazu zaczęła się rozprzestrzeniać po całym kraju, a także poza jego granicami.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję