Reklama

Niedziela Sandomierska

Świat przez dotyk

Pod koniec ubiegłego roku odbyła się promocja przewodnika Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami adresowanego do osób niewidomych i słabowidzących.

Niedziela sandomierska 2/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Spotkanie odbyło się w filii biblioteki w Tarnobrzegu

Spotkanie odbyło się w filii biblioteki w Tarnobrzegu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie zostało zorganizowane w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.

– Przewodnik ma promować jeziora Solińskie i Myczkowieckie oraz atrakcje, jakie można spotkać nad samymi akwenami i w miejscowościach położonych wokół nich, ale wśród konkretnej grupy odbiorców, a są nimi osoby niewidome lub słabowidzące. W książce mamy druk transparentny, a zatem powiększony czarnodruk i tekst pisany alfabetem Braille’a oraz tyflografiki, czyli wypukłe rysunki, które osobom z dysfunkcją wzroku pozwalają zapoznać się z budynkami, różnego rodzaju obiektami za pomocą dotyku. Jest spore grono ludzi pragnących zwiedzać, podróżować i m.in. z myślą o nich powstał przewodnik – mówiła Elżbieta Markowska, przedstawicielka rzeszowskiego oddziału Fundacji „Szansa dla Niewidomych”. Przewodnik jest najnowszą publikacją Fundacji „Szansa dla Niewidomych” – tyflopunkt w Rzeszowie. Fundacja na wakacjach minionego roku zorganizowała wyjazd turystyczno-rehabilitacyjny dla osób z dysfunkcją wzroku w Bieszczady nad jeziora Solińskie i Myczkowieckie. – Celem spotkania w bibliotece oraz promocji przewodnika jest przekonanie niezdecydowanych, by udali się w tę piękną bieszczadzką krainę, bo naprawdę warto – mówiła Elżbieta Markowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W trakcie spotkania osoby niewidome i niedowidzące otrzymały bezpłatne egzemplarze publikacji. Książka będzie również dostępna w tarnobrzeskiej bibliotece oraz miejscowym Kole Polskiego Związku Niewidomych. Po jednym egzemplarzu fundacja przekazała Urzędowi Miasta Tarnobrzega i Starostwu Powiatowemu w Tarnobrzegu. Przewodnik trafił również do instytucji i niewidomych z powiatów: rzeszowskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego i jarosławskiego.

Publikacja powstała w ramach projektu „Turysta z niepełnosprawnością wzroku w krainie bieszczadzkich jezior”.

Fundacja „Szansa dla Niewidomych” została założona w 1992 r. przez niewidomych i ich widzących przyjaciół. Jej działania koncentrują się na wspieraniu osób, które straciły wzrok, a medycyna nie daje im nadziei na poprawę losu. W Europie i Ameryce Północnej niewidomi i niedowidzący są zrehabilitowani i oprzyrządowani na taką skalę, że dorównują widzącym. W Polsce organizacja doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy.

2023-01-03 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odważnie ku prawdzie

Niedziela sandomierska 50/2023, str. II

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Każdy z mężczyzn szedł w swoich intencjach

Każdy z mężczyzn szedł w swoich intencjach

Ulicami miasta przeszedł X Tarnobrzeski Marsz Mężczyzn.

Podczas marszu odmawialiśmy Różaniec, a na nasze rozważania wybrałem tajemnice chwalebne, które wiążą się także z prawdami wiary. Staraliśmy się zastanawiać, w jaki sposób dodają nam one odwagi w życiu i w głoszeniu Ewangelii, nawet pomimo lęku lub trudnych, niesprzyjających warunków. Tym samym nawiązaliśmy do tegorocznego hasła „Odważnie ku prawdzie”, a ponadto daliśmy dowód naszej męskiej siły i solidarności – mówił ks. Piotr Żurawski, wikariusz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, który poprowadził modlitwę w trakcie marszu. Uczestnicy, czyli głównie przedstawiciele Rycerzy Kolumba, Bractwa św. Józefa oraz tarnobrzeżanie, zmierzając do kościoła Chrystusa Króla zatrzymywali się na rozważania lub odśpiewanie pieśni przy kapliczkach i krzyżach stojących na trasie przemarszu. Jak wielu z nich podkreślało głośnym śpiewem i modlitwą, pragnęli wyrazić swoją wiarę w Boga. Marsz rozpoczął się od modlitwy przy figurze Serca Pana Jezusa na osiedlu Serbinów, skąd ulicami Zwierzyniecką, Sandomierską, przez plac Bartosza Głowackiego, ulicami Jachowicza i 1 Maja przeszedł do kościoła na osiedlu Przywiśle. – Dla nas, mężczyzn, ten marsz ma ważne znaczenie, gdyż jest to kolejna okazja do zamanifestowania swego przywiązania do Boga, do wiary chrześcijańskiej, tego, że się jej nie wstydzimy, a wręcz przeciwnie, jesteśmy dumni z bycia katolikami – mówił Grzegorz Sawa, przedstawiciel Rycerzy Kolumba.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję