Reklama

Niedziela plus

Mielec

Czy wiecie, że...

...w mieleckim kościele Trójcy Przenajświętszej znajduje się jedyny w Polsce pomnik śp. Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego Popiełuszki?

2023-01-17 10:03

Niedziela Plus 4/2023, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Roman Kułaga

Upamiętnienie śp. Marianny Popiełuszko ma formę ławeczki z wyrzeźbioną postacią mamy ks. Jerzego przedstawionej w chustce i z laseczką. Właśnie tak została zapamiętana, kiedy 3 listopada 1984 r. ukazały się jej zdjęcia z pogrzebu syna. Pomnik został uroczyście odsłonięty podczas Mszy św. 18 grudnia 2022 r. w kościele Trójcy Przenajświętszej w Mielcu (diec. tarnowska), sprawowanej w podwójnej intencji: osób poległych w stanie wojennym i matki bł. ks. Jerzego. Jednym z inicjatorów postawienia pomnika był ks. prał. Stanisław Składzień, który osobiście znał ks. Popiełuszkę.

Pomnik śp. Marianny ufundowała mielecka lekarka Grażyna Kowalska. Ona też wykonała osobiście medaliki z głową ks. Jerzego na awersie i jego mottem: „Zło dobrem zwyciężaj” na rewersie. Medaliki były rozdawane podczas uroczystości. Ławeczkę odsłonili: jej fundatorka – dr Kowalska, poseł Fryderyk Kapinos i przewodniczący rady parafialnej Waldemar Barnaś.

Pomnik został umieszczony w kościele Trójcy Przenajświętszej przy ołtarzu. Jest to jednak jego tymczasowe miejsce, potem ławeczka ma stanąć przy, znajdującym się od 2016 r. przed mieleckim kościołem, pomniku błogosławionego kapelana Solidarności. Kościół Trójcy Przenajświętszej położony jest na osiedlu Smoczka. Wybudował go w latach Solidarności ówczesny proboszcz parafii ks. Stanisław Składzień, który był duszpasterzem ludzi pracy.

Reklama

Marianna Popiełuszko mieszkała we wsi Okopy (Podlaskie), miała pięcioro dzieci. Przeżyła 103 lata! Po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki starała się pielęgnować pamięć o męczenniku. Pojawiała się na uroczystościach upamiętniających syna oraz uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą. Przed beatyfikacją ks. Popiełuszki powiedziała dziennikarzom, że aby wychować świętego, należy „kochać Boga i ludzi, kochać sercem i czynami”.

Matka ks. Jerzego zaprasza do siebie, na ławeczkę. Ten pomnik to nie tylko upamiętnienie mamy, która wychowała błogosławionego kapłana, ale hołd oddany wszystkim matkom, babciom i dziadkom, którzy przekazują najważniejsze wartości w życiu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezłomny

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko był jednym z wielu, często bezimiennych, duchownych niezłomnych. Pociągał ludzi nie błyskotliwością czy wyszukanymi metodami kaznodziejskimi, lecz autentycznym, pełnym zaangażowania głoszeniem Ewangelii. Jego wierność stawała się tym, co zachwycało, pociągało i mobilizowało do działania zgodnego z nauczaniem Chrystusa. W taki sposób określił niezłomnego duchownego bp Wiesław Śmigiel

W ramach wojewódzkich obchodów 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego odbyły się maraton, koncerty, spektakle, modlitwy w miejscach pamięci oraz Eucharystie o kanonizację tego niezłomnego miłośnika prawdy i wolności

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję