Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

Czy wiecie, że...

2023-03-07 14:37

Niedziela Plus 11/2023, str. I

[ TEMATY ]

Gdańsk

benedyktynki.pl

...pierwsza wzmianka o polskich rekolekcjach dla dzieci i młodzieży pochodzi z 1878 r.?

Odbyły się one we Lwowie i skierowane były do młodzieży szkół średnich. W uchwałach synodu archidiecezji warszawskiej z 1922 r. znajduje się natomiast pierwsza oficjalna wzmianka o dwóch rodzajach rekolekcji dla dzieci. Jednymi z nich są te 3-dniowe, które odbywają się w okresie Wielkiego Postu. Ten czas poświęcony jest wyciszeniu, duchowej odnowie przez: modlitwę, konferencje i spowiedź.

W klasztorze Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Gdańsku spotkania rekolekcyjne rozpoczęły się już w lutym. Siostry we współpracy z Fundacją Radość Ewangelii oraz młodymi animatorami pomagały uczestnikom w odkrywaniu odpowiedzi na pytanie: „Jak Bóg mówi przez swoje Słowo?”. Kolejne spotkanie odbędzie się w dniach 17-19 marca.

Reklama

W rekolekcjach u sióstr benedyktynek zawsze biorą udział członkowie Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Pharos. Wspólnotę tworzą dwie grupy młodzieży oraz grupa uczniów młodszych klas szkoły podstawowej pod nazwą Oaza Dzieci Bożych. Przez spotkania formacyjne, zabawę, poznawanie słowa Bożego, animacje, warsztaty, a także rekolekcje starają się odkrywać obecność Boga w swoim życiu. Podczas rekolekcji wielkopostnych omawiane są tematy wprowadzające w czas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Wspólnota działa w parafii św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku, której proboszczem od kwietnia 2015 r. jest ks. kan. Jan Świstowicz.

Historia parafii św. Antoniego, w której działa wspólnota, wiąże się z powstaniem Wolnego Miasta Gdańska po I wojnie światowej. Wraz z rozbudową rybackiej osady w Brzeźnie miejscowi katolicy rozpoczęli starania o własny kościół. Prace budowlane zaczęto w 1922 r., a rok później w nowo powstałej świątyni odprawiona została pierwsza Msza św. Konsekracji kościoła dokonał w 1926 r. bp Edward O’Rourke. W czasie II wojny światowej proboszczem parafii był niemiecki duchowny – ks. Bruno Binnebesel, którego aresztowano i skazano na karę śmierci pod zarzutem słuchania stacji radiowych głoszących treści niezgodne z duchem narodowego socjalizmu. Po wkroczeniu do miasta bolszewików świątynia podzieliła los innych miejsc sakralnych: kościół zamieniono na magazyn broni i stajnię, a plebanię – na kwaterę sowieckich oficerów. Pierwszym powojennym proboszczem został ks. Adam Szczepański, a kościół odbudowano w 1946 r. W latach 1997-86 kościół został rozbudowany i służy wiernym zamieszkałym w dzielnicy Gdańsk-Brzeźno. /IC

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialny Gdańsk, odpowiedzialne ojcostwo

Niedziela Plus 26/2022, str. X

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum autora

Wspieranie ojców rodzin w wypełnianiu ich misji to jeden z wielu obszarów aktywności Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Jak jego członkowie wspierają mężczyzn i jakie działania w innych obszarach podejmują?

Przed rokiem z okazji Dnia Ojca Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowało w Warszawie grę miejską pt. „Przygoda z Tatą”. Zadaniem zespołów, składających się z ojców i dzieci, było przeszukanie archipelagu skarbów i odnalezienie wyznaczonych obiektów zlokalizowanych w centrum stolicy. Na poszczególnych „wyspach” na graczy czekały zadania specjalne i punkty do zdobycia za ich poprawne wykonanie. Gra stanowiła część rządowego programu „Ojcostwo – przygoda życia”, którego celem jest budowanie pozytywnego wizerunku ojca i wzmacnianie więzi rodzinnych. W zamyśle twórców program ma się przyczynić do wzrostu świadomości, że odpowiedzialność za wychowanie dziecka w równym stopniu ponoszą oboje rodzice, nie tylko matka. Chodzi o podkreślenie faktu, że ojcostwo jest niezwykle ważnym obszarem samorealizacji dla mężczyzny, zaś dla dziecka – kluczowym elementem, który umożliwia jego prawidłowy, harmonijny rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za kontrowersyjną inscenizację na rekolekcjach

2023-03-28 14:23

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

"Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie" - napisali księża z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. "Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania" - czytamy w wystosowanym komunikacie.

Poniżej treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Józef Jajuga

2023-03-28 12:44

©MaverickRose – stock.adobe.com

22 marca 2023 zmarł ks. kanonik Józef Jajuga. Odszedł w 91 roku życia i 66 roku kapłaństwa.

Ks. Józef Jajuga urodził się w 28 października 1932 r. w Wysokiej [diecezja rzeszowska]. Święcenia kapłańskie przyjął w 23 czerwca 1957 r. we Wrocławiu. Przez 48 lat był proboszczem w parafii pw. NMP z Góry Karmel w Dobrej. Przed probostwem był przez dwa lata wikariuszem w Warzynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję