Reklama

Niedziela plus

Poznań

Przeszłość otwiera przyszłość

Za wolną i niepodległą Polskę dziękowali uczestnicy obchodów 104. rocznicy zakończenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego, które miały miejsce w licheńskim sanktuarium.

2023-03-07 14:37

Niedziela Plus 11/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Poznań

Archiwum Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Droga do niepodległości naszej ojczyzny była trudna i bolesna. Wymagała poświęceń od naszych przodków i naszego pokolenia. Ciągle musimy się troszczyć, by Polska utrzymała niepodległość, wolność i stale się rozwijała – powiedział ks. Janusz Kumala, marianin, kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, gdy witał uczestników uroczystej Mszy św.

Niecodzienny widok w postaci zabytkowych aut militarnych witał pielgrzymów przed świątynią. Podczas Eucharystii harcerze i młodzi strzelcy utworzyli wzdłuż ławek nawy głównej szpaler, trzymając w dłoniach współczesne biało-czerwone flagi Polski oraz flagi powstania wielkopolskiego.

– Pamięć przeszłości otwiera przyszłość – stwierdził ks. Kumala w okolicznościowym kazaniu. I dodał: – Dobrze, że tu jesteśmy, pamiętamy i chcemy pamiętać, nie tylko o naszej przeszłości, ale przede wszystkim o ludziach, którzy byli naszymi braćmi i siostrami, a przyczynili się do naszej teraźniejszości.

Reklama

Powstanie wielkopolskie, które zadecydowało o przyłączeniu Wielkopolski do niepodległej Polski, wybuchło wraz z przyjazdem Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, 27 grudnia 1918 r. – Około 17 tys. ochotników zaczęło rozbrajać Niemców, przywracać polskość. W czasie tych walk zginęło 2 tys. ochotników, a 6 tys. zostało rannych – przypomniał ksiądz kustosz. Kapłan wyjaśnił powód świętowania akurat w Licheniu Starym, który leży nie tylko na wschodzie Wielkopolski, ale także w sercu Polski. – W Wielkopolsce rodziła się Polska, to tu powstawał fundament polskiej państwowości. Na tych ziemiach pojawił się język polski, na tych ziemiach Polacy przyjęli chrzest – podkreślił.

Po Mszy św., w czasie której modlono się w intencji rządzących Polską oraz powstańców poległych za wolność, uczestnicy spotkania mieli okazję, by zwiedzić Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Placówka mieści się w budynku bazyliki. Zebranym o historii muzeum i zgromadzonych tam eksponatach opowiedziała Anita Rossa – wicedyrektor muzeum, historyk sztuki.

(na podst. inf.: Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do Głuchych: zatrzymaj się, jest Boże Narodzenie

[ TEMATY ]

głuchoniemi

Poznań

życzenia

abp Stanisław Gądecki

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

abp Stanisław Gądecki

Stój! Zatrzymaj się! Blisko Boże Narodzenie! Pięknych Świąt Bożego Narodzenia! – życzy w języku migowym Głuchym abp Stanisław Gądecki. Film z przesłaniem na święta opublikowano na Facebooku Duszpasterstwa Niesłyszących Archidiecezji Poznańskiej.

Życzenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski pojawiają się na tle pędzących ulicami dużego miasta samochodów, których jednak nie słychać.

CZYTAJ DALEJ

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

święci

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

CZYTAJ DALEJ

MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną

2023-03-28 17:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Igrzyska Olimpijskie

pixabay.com

Międzynarodowy Komitet Olimpijski we wtorek przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi.

Przewodniczący MKOl Thomas Bach przekazał na konferencji prasowej w Lozannie, że zarząd organizacji "w odpowiednim czasie" zdecyduje o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję