Reklama

Niedziela plus

Gniezno

Czas przygotowań

Wierzę, że będzie to dla mnie niesamowity czas spotkania z młodymi z całego świata – powiedziała jedna z uczestniczek wyjazdu.

2023-03-07 14:37

Niedziela Plus 11/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Gniezno

Duszpasterstwo Młodych Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Młodzi rozpoczęli przygotowania do wyjazdu na ŚDM

Młodzi rozpoczęli przygotowania do wyjazdu na ŚDM

Młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczęli przygotowania do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. W sobotę 25 lutego spotkali się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, by się pomodlić, poznać i omówić szczegóły pielgrzymki. Towarzyszył im bp Radosław Orchowicz, który razem z nimi uda się do Portugalii.

Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Michał Bubacz, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej. W homilii zwrócił uwagę, że do wyjazdu trzeba przygotowywać się nie tylko logistycznie, ale przede wszystkim duchowo.

Eucharystię koncelebrowali ks. Stanisław Ejdys i ks. Waldemar Myka, którzy również będą towarzyszyć młodym ze swoich parafii. Po Mszy św. młodzież uczestniczyła w spotkaniu organizacyjnym z udziałem bp. Orchowicza.

Na ŚDM do stolicy Portugalii wybiera się z archidiecezji gnieźnieńskiej 50-osobowa grupa młodych. Swoją pielgrzymkę rozpoczną 22 lipca i zaraz po wylądowaniu pojadą do Fatimy, gdzie spędzą kilka dni. Następnie udadzą się do diecezji Coimbra, która będzie ich gościć w czasie tzw. dni w diecezjach, tj. od 26 do 31 lipca. Kolejne dni – 1-6 sierpnia – to już spotkanie w Lizbonie, na którym obecny będzie papież Franciszek. Po oficjalnym zakończeniu ŚDM będzie jeszcze czas na zwiedzanie stolicy. Do Polski młodzi powrócą 9 sierpnia.

(na podst. inf. z arch. gnieźnieńskiej)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Farrell w Gnieźnie o zadaniach i wyzwaniach duszpasterstwa rodzin

[ TEMATY ]

rodzina

Gniezno

Eliza Bartkiewicz/BP KEP

Kard. Kevin Farrell

Kard. Kevin Farrell

O przygotowaniu młodych do małżeństwa jako jednym z najważniejszych zadań stojących przed duszpasterstwem rodzin, mówił 20 czerwca w Gnieźnie kard. Kevin Joseph Farrell. Wykład szefa watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia rozpoczął drugi dzień trwającego w Gnieźnie Krajowego Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny. W spotkaniu biorą udział duszpasterze rodzin, doradcy życia rodzinnego, przedstawiciele ruchów i wspólnot o charyzmacie rodzinnym, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje działające na rzecz małżeństwa, rodziny i życia. Obecny jest także bp Jan Wątroba przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

W prelekcji wygłoszonej podczas trwającego od poniedziałku w Gnieźnie Krajowego Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny, purpurat wielokrotnie zwracał uwagę na potrzebę obecności i aktywności świeckich w trosce i działaniach podejmowanych przez Kościół na rzecz małżeństwa i rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Domowy Kościół. Wspólnota małżeństw działa już 50 lat!

2023-03-27 14:53

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Domowy Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Domowy Kościół to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. Został założony przez ks. Franciszka Blachnickiego, przy współpracy z s. Jadwigą Skudro RSCJ. W tym roku przypada 50-lecie działalności wspólnoty małżeństw. Główne obchody jubileuszu odbędą się 9 września w Częstochowie na Błoniach Jasnogórskich.

Świętowanie jubileuszu 50-lecia Domowego Kościoła rozpocznie się od Mszy św. dziękczynnej, połączonej ze świadectwami członków wspólnoty, o godzinie 10:00. Następnie, o godzinie 11:00 bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, wygłosi konferencję. O 12:30 zaplanowano „czas dla siostry i brata”. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego odbędzie się o godzinie 14:30. Homilię wygłosi bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Na 16:30 zaplanowano Drogę Krzyżową pod przewodnictwem członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wolą Boga nie jest potępienie, ale zbawienie przez Jezusa! – Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2023

2023-03-28 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Na wzgórzu bałuckim, w łódzkim kościele Mariackim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Placu Kościelnym, celebrowana była liturgia stacyjna, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję