Reklama

Niedziela Przemyska

W pojezuickich murach

Nawet niewierzący rodzice chcą posyłać swoje pociechy do naszego liceum. Ze wszystkich uczniów chcemy bowiem wydobywać talenty, często niedostrzeżone wcześniej przez innych – mówi dyrektor placówki ks. dr Grzegorz Delmanowicz.

Niedziela przemyska 14/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum szkoły

Patronka szkoły sługa Boża Anna Jenke to dla uczniów wzór pięknego życia z Bogiem i dla Boga

Patronka szkoły sługa Boża Anna Jenke to dla uczniów wzór pięknego życia
z Bogiem i dla Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. sługi Bożej Anny Jenke w Jarosławiu ma swój niepowtarzalny charakter. Szkoła funkcjonuje od 2018 r. i znajduje się przy pl. ks. Piotra Skargi 1. W sześciu oddziałach klasowych uczy się 128 uczniów. Ma też już 46 absolwentów. Stare, pojezuickie mury to dobry klimat do realizacji myśli sługi Bożej Anny Jenke, patronki szkoły: „Jeśli dostaniemy dobre świadectwo, to kiedyś z radością pojedziemy na wakacje do nieba”.

Co wyróżnia liceum katolickie od innych szkół publicznych?

– Klasy są 24-osobowe, taką mamy zasadę. To zapewnia indywidualizację nauczania i otwiera przed uczniami większe możliwości osiągnięcia sukcesów edukacyjnych – wyjaśnia ks. dr Grzegorz Delmanowicz, dyrektor placówki. Szkoła dysponuje bogatą bazą edukacyjną. Stawia na naukę języków obcych, bo to współcześnie niezwykle potrzebne. Licealiści uczą się języków angielskiego i łacińskiego oraz mają do wyboru języki włoski lub niemiecki. W trosce o efektywną naukę tych języków szkoła uruchomiła dwie znakomicie wyposażone pracownie językowe. Z uwagi na duże zainteresowanie młodzieży naukami medycznymi, zorganizowano też nowoczesną pracownię biologiczną oraz własne laboratorium chemiczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wyróżnia nas rodzinna atmosfera. Nasze liceum zostało zbudowane na bazie modelu rodziny chrześcijańskiej i tym się wyróżniamy. Przenieśliśmy warunki wychowania domowego na grunt szkolny – mówi ks. Delmanowicz. – Szkoła musi mieć swoją niepowtarzalną atmosferę, by uczniowie z chęcią do niej uczęszczali. Takie liceum udało nam się stworzyć w jarosławskim „Katoliku”. „Katolickość” rozumiemy jako „uniwersalność”. Nie przyjmujemy tylko (jak wielu stereotypowo myśli) dzieci wyjątkowo pobożnych. Nasi uczniowie odzwierciedlają przekrój społeczeństwa. Nawet niewierzący rodzice chcą posyłać swoje pociechy do naszego liceum. Ze wszystkich uczniów chcemy bowiem wydobywać talenty, często niedostrzeżone wcześniej przez innych – podkreśla dyrektor szkoły.

Wydobyć to, co najlepsze

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu należy do grona najlepszych szkół na terenie powiatu jarosławskiego i województwa podkarpackiego. W ostatnim rankingu Perspektyw znalazło się na 2. miejscu w powiecie i 25. w województwie. Oprócz lekcji, które przewiduje podstawa programowa, szkoła proponuje uczniom liczne zajęcia dodatkowe, zarówno rozwijające ich pasje, jak i zainteresowania naukowe (koło matematyczne, chemiczne, polonistyczne, teatralne itp.). – Patronuje nam Anna Jenke. Jej przesłaniem wychowawczym było wydobywanie z każdego człowieka tego, co najlepsze. Łączyła łagodność ze stawianiem wymagań. Dzień patronalny szkoły obchodzimy po święcie Edukacji Narodowej – mówi nauczycielka języka polskiego Beata Bałendo.

Reklama

Nauczyciele zachęcają licealistów do udziału w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Wielu z nich odniosło już znaczące sukcesy, otrzymując tytuł finalisty i laureata na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Nauczyciele, którzy pracują w jarosławskim „Katoliku”, zawsze odpowiadają na potrzeby młodzieży i towarzyszą jej w często trudnej drodze edukacyjnej. W czasie każdych ferii zimowych licealiści mają możliwość udziału w warsztatach dla maturzystów oraz zajęciach sportowych. Dodatkowo, niektóre zajęcia odbywają się na Politechnice Krakowskiej, na wydziałach Prawa, Chemii, Biotechnologii. Od lat liceum współpracuje też z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu. Od niedawna w szkole funkcjonuje również nowocześnie wyposażona siłownia. Młodzież ma zajęcia na stadionie miejskim i uczestniczy w różnych wydarzeniach sportowych.

Uczyć i wychowywać

– Jesteśmy przygotowani, by pomagać uczniom pokonywać ich trudności – konstatuje pedagog szkolny Joanna Tomczyk. Podkreśla, że współczesna szkoła spotyka się z bardzo różnorodnymi sytuacjami, które często są źródłem niepokoju dla młodego człowieka. – Licealiści czują się u nas bezpiecznie i chętnie z nami rozmawiają o swoich problemach. Uczymy ich otwartości, co jak wszyscy wiemy, nie jest łatwe – tłumaczy. – Podejmujemy ścisłą współpracę z rodzicami. Nauczyciele wspierają rodziców w wychowaniu i edukacji ich dzieci. Często powtarzamy, że sukces wychowawczy i edukacyjny uczniów zależy tylko w 40% od nas, nauczycieli, a w 60% od rodziców – dodaje wychowawczyni klasy 4a Anita Stec-Skrzypek.

Jedną z nietypowych szkolnych inicjatyw jest świetlica „Kanapa” z kawą i herbatą oraz możliwością zrobienia zakupów. Młodzież uczy się w tym miejscu uczciwości i zaufania oraz odkrywa wartość wspólnoty. – W liceum aktywnie działa też Szkolne Koło Caritas. Wolontariusze z „Katolika” angażują się w wiele inicjatyw – mówi opiekun koła Agnieszka Kalwara.

Nie tylko nauka

Reklama

Model edukacyjno-wychowawczy jarosławskiego „Katolika” opiera się na trzech filarach: WIARA, ROZUM, OJCZYZNA. Te słowa widnieją na sztandarze liceum. Kładzie się tu nacisk nie tylko na wyniki nauczania, ale również na kształtowanie postaw, w tym odpowiedzialności za siebie i innych. Szkoła wychowuje w duchu wartości chrześcijańskich. – Co roku pielgrzymujemy na Jasną Górę, aby uczestniczyć w Ogólnopolskim Forum Szkół Katolickich. To wydarzenie zapewnia wszystkim możliwość spotkania się, rozmowy, podzielenia się własnymi doświadczeniami i wiedzą z nauczycielami i uczniami niemal ze wszystkich szkół katolickich w kraju. Wtedy podczas Eucharystii, Apelu Jasnogórskiego i prywatnych modlitw, za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej zawierzamy wszystko Bogu – opowiada nauczycielka geografii Wiesława Kida. – Kształtujemy wrażliwość religijną, patriotyczną i społeczną. Kładziemy szczególny nacisk na udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych – podsumowuje ks. Grzegorz Delmanowicz.

Dobry wybór

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu wiele wnosi w życie lokalnej społeczności – organizuje liczne konkursy dla uczniów szkół podstawowych, a także warsztaty dla ósmoklasistów. Harmonogram pracy szkoła łączy ściśle z kalendarzem liturgicznym. Jest to zrozumiałe, bo to właśnie parafia Bożego Ciała przy kolegiacie w Jarosławiu jest organem prowadzącym placówkę. – W jarosławskim „Katoliku” nie pobieramy czesnego. Nie chcemy, aby finanse były przeszkodą w dostępności do naszej szkoły. Liceum funkcjonuje w oparciu o środki pochodzące z subwencji oświatowej – dodaje dyrektor szkoły.

Każdy ósmoklasista, który zdecyduje się na naukę w jarosławskim „Katoliku”, ma możliwość wyboru jednego z czterech kierunków kształcenia: biologiczno-chemicznego, humanistycznego, matematyczno-fizycznego, bądź lingwistycznego. W każdej klasie uczniowie będą realizować trzy rozszerzenia, adekwatne do danego kierunku.

Więcej informacji na:

www.katolik-jaroslaw.pl,

https://www.facebook. com/katolik.jaroslaw

2023-03-28 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z duszą

Niedziela przemyska 17/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jarosław

Liceum Katolickie

Archiwum szkoły

„Katolik” dysponuje specjalną pracownią biologiczną

„Katolik” dysponuje specjalną pracownią biologiczną

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące pojawiło się na mapie edukacyjnej Jarosławia w 2018 r. Szkoła została powołana przez parafię Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Szkoła mieści się przy Placu ks. Piotra Skargi 1 w budynku, w którym kiedyś mieściło się Kolegium Ojców Jezuitów. Misją naszej, katolickiej szkoły, w której nie pobiera się żadnego czesnego, jest wychowanie i nauczanie młodego człowieka, oparte na systemie wartości chrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję