Reklama

Niedziela Przemyska

Kościół Młodych

Zamysłem naszych Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej jest to, abyśmy wrócili do swoich parafii, szkół z sercem otwartym na Boga i drugiego człowieka – powiedział do młodzieży abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 18/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Sanok

Wojciech Kaczkowski

Miasto Sanok bardzo gościnnie przyjęło młodych ludzi

Miasto Sanok bardzo gościnnie przyjęło młodych ludzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie młodych na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń duszpasterskich archidiecezji przemyskiej. Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 14-16 kwietnia, była trzydziestą, jubileuszową.

Tym razem młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się w Sanoku, by pogłębić wiarę w Kościół Chrystusowy. Szczególnym wyrazem tej wiary było piątkowe nabożeństwo, w którym przedstawiono wspólnotę Kościoła jako łódź. Młodzież przynosiła do łodzi różne symbole świadczące o obecności Dekalogu, słowa Bożego, obrazu Jezusa Miłosiernego oraz osoby Matki Bożej w Kościele. W łodzi znalazła się także sama młodzież ze swoimi biskupami, którzy stanęli u steru łodzi. Ten wymowny obraz został ubogacony o obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, a wcześniej symboliczne oddawanie brzemienia, jakie młodzi ludzie noszą w swoim sercu Chrystusowi obecnemu w sakramencie pokuty i pojednania. Niezwykle bogate w symbolikę nabożeństwo „Uwierz w Kościół” zakończyło się obrzędem Komunii św. i rozesłaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dumni z Ewangelii

Reklama

Sobotni dzień był spędzony na rozważaniu Ewangelii i dzieleniu się nią z innymi. Młodzież zgromadziła się o poranku w kościołach stacyjnych, aby uczestniczyć we Mszy św., a następnie rozeszła się do pracy w grupach. To czas dzielenia się swoją wiarą i budowania Kościoła swoim doświadczeniem Boga żywego. W czasie pracy w grupach młodzież może zobaczyć, jak wielu jest rówieśników, którzy podobnie myślą, wierzą i mogą wyrażać swoją wiarę w sobie właściwy, spontaniczny sposób.

Na tę spontaniczność przyszła pora podczas cyklu „Dumni z Ewangelii”. To czas spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów, a także możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy oraz poznawania historii Sanoka. Tym razem na sanockim rynku występowali: Bankruci, niemaGOtu oraz klerycki zespół Spes. Pomiędzy koncertami, plenerowe studio Radio FARA umożliwiło uczestnikom poznanie historii Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej przez rozmowę z pasterzami archidiecezji, w tym rozmowę z abp. Józefem Michalikiem, który wspominał jak Dni Młodzieży zaczynały się w Kościele i w jaki sposób przeszczepił je do archidiecezji przemyskiej. Podkreślił przy tym ważne zdanie św. Jana Pawła II: „Młodzieży warto zaufać”. To zdanie wracało ilekroć młodzież zgromadzona w Sanoku pokazywała rówieśnikom czytelne świadectwo swojej wiary.

Sobotni wieczór uczestnicy SMAP spędzili pod krzyżem; tam podczas adoracji uczyli się patrzeć na Chrystusa ukrzyżowanego i miłosiernego.

Idź i TY czyń podobnie

Puentą tegorocznego spotkania była Niedziela Miłosierdzia, która odsłania prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie. Młodzież najpierw zgromadziła się na wspólnej modlitwie porannej (jutrzni), a następnie kontynuowała pracę w grupach. Centrum przeżywania tajemnicy Kościoła była Msza św. poprzedzona aktem zawierzenia Bożemu Miłosierdziu młodzieży archidiecezji przemyskiej. W czasie tego aktu zgromadzona młodzież powtarzała za swoim pasterzem słowa zawierzenia, w których oddawała się Bogu Miłosiernemu. Następnie całe zgromadzenie prowadzone przez obraz Jezusa Miłosiernego udało się na rynek sanocki, gdzie była sprawowana Eucharystia na zakończenie. Tam młodzi usłyszeli niezwykle ważne słowa abp. Adama Szala. – Zamysłem naszych Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej jest to, abyśmy wrócili do swoich parafii, szkół, rodzin z sercem otwartym, kochającym Boga i drugiego człowieka. Ciągle na nowo dziękujmy Panu, bo jest miłosierny – powiedział metropolita. Na zakończenie abp Adam Szal zaprosił wszystkich na kolejne, 31. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej do Łańcuta.

2023-04-25 15:54

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trochę lepszy świat

Niedziela przemyska 7/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Sanok

Joanna Kowalska

Scenografia i kostiumy zachwyciły publiczność

Scenografia i kostiumy zachwyciły publiczność

To było nie tylko piękne. To było wybitne – podsumowała podczas podziękowań jedna z zaproszonych osób.

Stowarzyszenie „Rozpaleni Duchem”, pod wodzą ks. Dominika Długosza, zaprezentowało w Sanockim Domu Kultury musical Piękna i Bestia. Przedstawienie można zrecenzować dwoma słowami: piękne i perfekcyjne. Publiczność najbardziej zauroczył poziom i rozmach widowiska, przypominającego broadwayowskie produkcje: 85 artystów w finałowej scenie, niezwykłej urody kostiumy i rekwizyty, dynamiczna przestrzeń tworzona przez multimedia, światło i dźwięk, a przede wszystkim znakomicie przygotowani wokaliści, aktorzy, tancerze.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Najpiękniejsza z ludzkich „ości”

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Archiwum Seminaryjne

Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami… Cierpliwość i miłosierdzie. W litanii do Jezusowego Serca wymieniamy je tuż obok siebie, dosłownie jednym tchem. Najpierw przyjrzyjmy się cierpliwości…

To jedna z najpiękniejszych „ości” w człowieku. Bo choć anatomia twierdzi co innego, to przecież „ości” mamy w sobie wiele… Łagodn-ość, uprzejm-ość, wdzięczn-ość, ale i złośliw-ość, kłótliw-ość, a nawet podł-ość. I wiele, wiele innych. Każda nasza „ość” jest jakąś predyspozycją, usposobieniem do takich a nie innych postaw, możliwym sposobem działania lub bycia. Cierpliwość to doprawdy jedna z najpiękniejszych i najważniejszych spośród nich. Cierpliwość, czyli zdolność cierpienia; gotowość i umiejętność przyjęcia go. Ale przecież nie dla sportu! Cierpliwość nie jest i nie ma być „sztuką dla sztuki”. Cierpliwość jest po to, by służyła jakiemuś większemu dobru, które dzięki niej staje się możliwe do osiągnięcia.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję