Za aprobatą bp. Grzegorza Kaszaka w wyniku starań proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce, ks. Zygmunta Skipirzepy, przełożony generalny Zakonu Karmelitów Bosych erygował Bractwo Szkaplerzne.
Znak przynależności
Doniosła uroczystość erygowania bractwa, poświęcenia i nałożenia szkaplerzy oraz płaszczy brackich odbyła się 13 maja. Eucharystii przewodniczył o. Włodzimierz Tochmański, prowincjalny moderator Bractwa Szkaplerznego Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Mszę św. koncelebrowali: proboszcz ks. Zygmunt Skipirzepa oraz opiekun wspólnoty w parafii ks. Piotr Janiczek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Bractwo jest pięknym znakiem przynależności do Maryi, bycia Jej współpracownikiem – powiedział w kazaniu o. Włodzimierz Tochmański. Jego życzeniem dla członków Bractwa Szkaplerznego było, aby ta przynależność otworzyła zdrój łask w sercach oraz drogę do osobistej świętości. Ojciec Tochmański odczytał dekret generała Zakonu Karmelitów Bosych o zgodzie na erygowanie bractwa. Czytamy w nim: „Na mocy władzy udzielonej Przełożonemu Generalnemu naszego Zakonu przez papieża Pawła V w Liście Apostolskim Cum ceteras z 30 października 1606 r., po zapoznaniu się z przychylną zgodą, wyrażoną w liście biskupa diecezji, niniejszym dekretem eryguję i ogłaszam jako erygowane Bractwo Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Będzin, w diecezji sosnowieckiej, udzielając mu jednocześnie wszelkich odpustów i łask duchowych, jakie Stolica Apostolska przyznała Bractwu Szkaplerznemu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, z zachowaniem pozostałych przepisów prawa”.
Najważniejsze jest świadectwo
Do bractwa wstąpiło 19 osób. Na zakończenie modlitewnego spotkania ks. Zygmunt Skipirzepa podziękował za przybycie do parafialnej wspólnoty i erygowanie bractwa, a także przypomniał jego członkom, że noszenie szkaplerza jako znaku zewnętrznego to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie do dawania świadectwa życiem i postępowaniem w codziennych obowiązkach.
– Cieszę się, że mogę towarzyszyć jako opiekun wspólnoty członkom Bractwa Szkaplerznego w naszej parafii. Jest to jedna z wielu dróg prowadzących do zbawienia. Otoczeni płaszczem Maryi na pewno jeszcze lepiej będziemy spełniać swoje zadania, przybliżać się do Boga i innym dawać piękne świadectwo wiary – powiedział ks. Piotr Janiczek.
Zaczęło się we Włoszech
Członkowie Bractwa Szkaplerza Świętego żyją w świecie zgodnie z duchem Zakonu Karmelitańskiego. Przyjmują szkaplerz na znak głębokiej więzi z Matką Bożą, która objawiła się generałowi karmelitów św. Szymonowi Stockowi (ok. 1175-1265) i obiecała szczególną opiekę w życiu doczesnym i po śmierci tym, którzy go będą nosić. Członkowie bractwa są zobowiązani codziennie odmawiać wyznaczoną w dniu przyjęcia modlitwę maryjną, naśladować Matkę Bożą i szerzyć Jej kult. Pierwsze bractwa szkaplerzne powstały w XIII i XIV wieku we Florencji, Bolonii i Wenecji.
W Polsce bractwo zostało erygowane w 1569 r., a najważniejszymi ośrodkami czcicieli szkaplerza były klasztory karmelitów trzewiczkowych w Krakowie i bosych w Czernej k. Krakowa. Obecnie w Polsce jest sto kilkadziesiąt bractw szkaplerznych przy klasztorach karmelitów trzewiczkowych i bosych, a także przy parafiach.