Reklama

Niedziela Lubelska

Niosą pomoc bliźnim

Zawsze miałam potrzebę, by pomagać, by robić coś dla innych – mówi Elżbieta Nowak, polonistka ze Świdnika Małego.

Niedziela lubelska 24/2023, str. I

[ TEMATY ]

Szkolne Koło Caritas

Paweł Wysoki

Elżbieta Nowak i jej uczniowie z radością pomagają bliźnim

Elżbieta Nowak i jej uczniowie z radością pomagają bliźnim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauczycielka wraz z wolontariuszami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdniku Małym uczestniczyła w pikniku szkolnych kół Caritas, zorganizowanym w Lublinie z okazji Dnia Dziecka. – Lubię pomagać ludziom, daje mi to dużo radości – mówi uczennica Zuzanna Szewczyk. Jak wylicza, w minionym roku szkolnym wraz z kolegami przygotowała kiermasze ciast i stroików świątecznych, zbierała nakrętki i różne artykuły dla potrzebujących, robiła kartki świąteczne i sprzedawała świece Caritas, a to tylko część pracy, z której owoców korzystają osoby potrzebujące w Polsce, Ukrainie, a nawet dalekiej Syrii. – Wiedzieć, że ktoś się z naszej pracy ucieszy, to niezwykłe uczucie – mówi piątoklasistka. Pomysłów na pomaganie jej nie brakuje, ale marzy też o tym, by jeszcze więcej osób zachęcić do niesienia pomocy bliźnim.

Dobra decyzja

Reklama

– Nasze koło powstało we wrześniu ub.r., a już działa w nim ok. 30 osób. Przy niewiele ponad stuosobowej społeczności szkolnej to naprawdę dużo – cieszy się Elżbieta Nowak. Nauczycielka jeszcze podczas studiów angażowała się w wolontariat, a potrzebę pomagania innym nosi w sercu od zawsze. W ostatnim roku szkolnym do niesienia pomocy pod auspicjami lubelskiej Caritas zachęciła uczniów; to była wyjątkowo dobra decyzja. – Jestem szczęśliwa. Zawsze chciałam służyć innym, przyczynić się do tego, żeby dobra było więcej – wyznaje. Teraz z radością obserwuje, jak w pomoc włączają się uczniowie, a wraz z nimi ich rodzice i parafia w Świdniku Dużym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaskakują kreatywnością

Szkolne koła Caritas, których w naszej archidiecezji jest 110, gromadzą wokół idei pomagania ok. 3 tys. wolontariuszy. – Mocną stroną kół jest ich ilość, ale również jakość. Młodzi ludzie mają w sobie mnóstwo chęci do działania, wykorzystują każdą możliwość, by pomóc drugiemu człowiekowi – mówi Paulina Stepnowska, koordynator wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Wolontariusze nie tylko uczestniczą w proponowanych przez nas działaniach, ale w swoich środowiskach odpowiadają na indywidualne potrzeby bliźnich; zaskakują kreatywnością – podkreśla. Przywołując projekt „Dobra jest więcej”, koordynatorka zwraca uwagę, że jedno z kół nie tylko przeprowadziło zbiórkę darów dla osób bezdomnych, ale wcześniej zaprosiło do swojej szkoły pracownika ośrodka pomocy, by poznać problem bezdomności i odpowiednio do niego podejść.

Mają moc

W ciągu roku szkolnego dla młodych wolontariuszy organizowany jest konkurs „Mam tę moc”, którego celem jest zebranie potrzebnych środków materialnych i finansowych na rzecz potrzebujących, ale też krzewienie idei pomagania słabszym i potrzebującym. Konkurs, w którym wzięły udział 24 koła, został rozstrzygnięty podczas pikniku. Uhonorowane zostały najbardziej zaangażowane koła z Dorohuska, Wierzbicy, Chełma, Poniatowej, Lublina, Sawina i Czułczyc, ale największą nagrodą i motywacją do dalszego działania jest radość serca.

2023-06-05 16:10

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez cały rok bezinteresownie pomagali. Dziś można zrobić coś dla nich!

2026-05-25 12:22

[ TEMATY ]

zbiórka

Szkolne Koło Caritas

Gorzów Wlkp.

Pielgrzymka do Włoch

s. Dalia Matusiak

Młodzi wolontariusze bezinteresownie pracowali przez cały rok. Dziś zbierają środki na pielgrzymkę do Włoch. Można ich wspomóc!

Młodzi wolontariusze bezinteresownie pracowali przez cały rok. Dziś zbierają środki na pielgrzymkę do Włoch. Można ich wspomóc!

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy SP 20 w Gorzowie Wlk. przez miniony rok bezinteresownie oddawali serce potrzebującym. Dziś ich opiekunowie, zachęcają, by zrobić coś dla nich.

– Chcemy zabrać ich na wyjątkową pielgrzymkę do Włoch – „Verso l’alto” (W górę!) śladami św. Carlo Acutisa i św. Piotra Jerzego Frassatiego – mówi opiekunka SKC s. Dalia Matusiak. – Dla wielu z tych dzieciaków to jedyna szansa na taki wyjazd. Koszty transportu i pobytu są jednak ogromne. Nie możemy pozwolić, by brak pieniędzy przekreślił czyjeś marzenia i całoroczną, ciężką pracę. Oni naprawdę na to zasłużyli, dlatego ruszyliśmy z oficjalną zbiórką. Bądźcie skrzydłami dla naszej młodzieży! Każda pomoc to gigantyczny krok bliżej celu. Dziękujemy za Wasze ogromne serca! Zapraszamy do udostępniania! – zachęca siostra.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję