Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jednoczy nas wspólne dobro

Już po raz drugi odbyła się Pielgrzymka Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Górecko

Joanna Ferens

Samorządowcy przed sanktuarium św. Stanisława

Samorządowcy przed sanktuarium św. Stanisława

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już na samym początku wszystkich zebranych w sanktuarium w Górecku powitał proboszcz – ks Jarosław Kędra. – Bardzo się cieszę, że ta pielgrzymka ma swoją kontynuację, że możemy się wspólnie tutaj spotkać. Jest to bardzo dobra okazja do tego, aby podziękować wszystkim samorządowcom za pracę i służbę na rzecz miejscowej ludności, dla ludzi, którym ta służba została powierzona. Wyrażam wielką radość, że dzisiaj możemy tak licznie się spotkać i Panu Bogu powiedzieć „dziękuję”, za wasz trud i za waszą służbę. My dziś chcemy modlić się o pokój i jedność w naszej Ojczyźnie, modlitwą ogarniamy wszystkich samorządowców, by Wasza praca była prawdziwą służbą na rzecz społeczności lokalnych i drugiego człowieka – powiedział.

Troska o wspólnotę

Reklama

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył prof. KUL, ks. dr hab. Sławomir Nowosad. W homilii zwrócił szczególną uwagę na obowiązek troski o dobro wspólne, które spoczywa na samorządowcach. Mówił o ładzie moralnym jako podstawie ładu społecznego, o odpowiedzialności oraz autentyczności postępowania, za którą muszą iść cnoty takie jak odwaga, prawdomówność, uczciwość. – Jak to dobrze, że jest taka okazja, że możemy tutaj, w Domu Bożym stanąć z tą świadomością, więcej niż tylko domu, rodziny i spraw osobistych. Przynosimy bowiem tutaj wszystkie nasze sprawy wspólne, społeczne i publiczne. Trzeba nam wszystkim stale się uczyć tego, że mamy nie tylko obowiązki, powinności i troski o to, co osobiste, domowe i najbliższe, ale mamy także wszyscy obowiązek troski o to, co nazywamy dobrem wspólnym. Stąd dziś obecność tak licznych przedstawicieli urzędów i osób, które pełnią bardzo ważne funkcje społeczne, publiczne, zawodowe, na rzecz właśnie tego dobra wspólnego – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Służba lokalnym społecznościom

Reklama

Chcemy powierzać św. Stanisławowi wszystkie sprawy związane z rozwojem naszych samorządów – zaznaczał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. – Mieszkańcy powierzając nam stanowiska i funkcje stawiają nam wymaganie odpowiedzialności i tego, byśmy w sposób najlepszy ich reprezentowali i im służyli. Wszystkie więc kwestie, które nas różnią nie powinny być eksponowane, na pierwszym planie powinny znaleźć się te sprawy, które nas łączą i służą budowaniu wspólnego dobra. Dotyczy to wszystkich szczebli samorządu, a więc sołtysów, radnych, przewodniczących rad, burmistrzów, wójtów oraz Zarządu Powiatu. Dotyczy to także pracowników samorządowych. Przed nami zasadniczy cel, służba lokalnym społecznościom. Dlatego zorganizowaliśmy już po raz drugi to wydarzenie i mamy nadzieję, że stanie się ono cyklicznym spotkaniem, gromadzącym w Górecku Kościelnym wszystkich naszych samorządowców. Spotykamy się w wyjątkowy miejscu, tu gdzie objawił się św. Stanisław i objął szczególną opieką naszą Ziemię Biłgorajską. Chcemy powierzyć Bogu przez jego wstawiennictwo wszystkie te sprawy związane z rozwojem naszych samorządów, powiatu biłgorajskiego, poszczególnych gmin. Zaprosiliśmy wszystkich samorządowców, burmistrzów, wójtów, radnych, kierowników jednostek, sołtysów, by wspólnie zawierzyć naszą samorządową codzienność dobremu Bogu. Chcemy prosić, by św. Stanisław nas wspierał i chcemy wypraszać łaski dla naszych małych Ojczyzn, o które dbamy i w których działamy. Chcemy prosić o mądrość i jedność, chcemy być wierni naszej wierze, kulturze, wartościom, z których wyrośliśmy. To jest taki fundament, na którym trzeba budować, od którego trzeba wychodzić i wówczas wszystko układa się dobrze, problemy można rozwiązać, można realizować śmiałe inwestycje. Można przy tym budować szczególnie ważną zgodę społeczną i umacniać to, co pozostawiły nam minione pokolenia – podkreślił.

Duchowa strona pielgrzymowania

O znaczeniu tego dnia dla wszystkich samorządowców mówił w rozmowie Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego. – Pielgrzymowanie jest losem każdego człowieka, który na tej ziemi jest przez określony czas. Samorządowcy mają za co dziękować i o co prosić Boga, gdyż muszą każdego dnia stawać na służbę i podejmować zadania będące odpowiedzią na potrzeby poszczególnych społeczności. Chcemy także budować wspólnotę, która niesie za sobą odpowiedzialność za podejmowane działania i inicjatywy. Idziemy więc do tego świętego miejsca, które przypomina nam o służebnej roli samorządowca, urzędu czy urzędnika. Gromadzimy się mimo różnic, ale jednoczy nas dobro naszej małej Ojczyzny, jaką jest powiat biłgorajski i poszczególne gminy, miasta i wsie – zaznaczył.

Mamy okazję się spotkać i wymienić doświadczeniami – podkreślał Tomasz Rogala wicestarosta biłgorajski. – Samorządowcy w takich okolicznościach spotykają się pełnym składem tylko raz w roku. Święty Stanisław, patron tego miejsca jest szczególną osobą w historii Polski. On nas zaprasza do wspólnej modlitwy, do chwili zadumy i rozwoju w naszej służbie dla społeczeństwa. Pielgrzymka jest więc także okazją, by i o tym wspólnie porozmawiać, ale oczywiście ta strona duchowa pielgrzymki jest najważniejsza – podkreślał.

Rozwój i współpraca

Potrzebujemy wsparcia przy działaniu na rzecz naszych małych ojczyzn, dlatego tu jesteśmy – zaznaczał Roman Dziura, burmistrz Józefowa. – Dziś jest także okazja by wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wszyscy samorządowcy jacy dziś uczestniczą w tej pielgrzymce przywieźli ze sobą konkretne intencje. One z pewnością dotyczą rozwoju naszych społeczności, inwestycji, zgody i bezpieczeństwa mieszkańców oraz porządku. W naszej gminie tegoroczne inwestycje liczone są w milionach złotych i dotyczą inwestycji w oświatę, kanalizację, turystykę i drogi. To ostatni pełny rok tej kadencji, więc to czas na podsumowania także współpracy między gminami i dopięcie istotnych i ważkich zadań. Ja oceniam, że współpraca między naszymi samorządami i powiatem układa się bardzo dobrze. Cały czas się rozwijamy i uzupełniamy – przyznał.

Mszę św. zakończyło odśpiewanie Litanii Loretańskiej, a bezpośrednio po niej wszyscy uczestnicy udali się na spotkanie integracyjne. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.

2023-06-14 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Górecku będzie cieplej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2024, str. I

[ TEMATY ]

Górecko

Joanna Ferens

Wykonawcy remontu

Wykonawcy remontu

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika jest usytuowana w wyjątkowo urokliwym miejscu, wśród lasów, rzek i łąk, wśród wielowiekowych dębów, a przede wszystkim jest miejscem wybranym przez samego Boga, który za wstawiennictwem św. Stanisława objawił tu swoją wolę.

Parafianie, jak i kolejni proboszczowie dbają, by to miejsce było utrzymane z należytym szacunkiem i czcią. Stąd też w ostatnich latach parafialne budynki przeszły gruntowne remonty pod czujnym okiem proboszcza ks. Jarosława Kędry i 7 września dobiegła końca realizacja projektu termomodernizacyjnego, w którym remontowi podlegały kościół parafialny i dom rekolekcyjny.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję