Pasterza diecezji podjęto już na granicy parafii w miejscowości Wólka Okrąglik. W asyście wozów strażackich biskup przybył do Prostyni. Po uroczystym ingresie do świątyni powitał go proboszcz – ks. kan. Józef Poskrobko oraz przedstawiciele parafian – Dorota i Andrzej Korosiowie. Zgodnie z protokołem wizytacyjnym proboszcz odczytał sprawozdanie z siedmioletniej działalności parafii. Biskup Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej wraz z proboszczem oraz kapłanami pochodzącymi z parafii Prostyń: ks. Sylwestrem Gałachem oraz ks. Marcinem Szymanikiem. Po Eucharystii miała miejsce procesja na cmentarz grzebalny oraz modlitwa za zmarłych.
Tego dnia biskup przewodniczył sumie odpustowej. W homilii przypomniał historię parafii, podkreślił znaczenie kościoła parafialnego cieszącego się mianem bazyliki mniejszej oraz zwrócił uwagę na cuda i łaski otrzymywane przez wiernych w sanktuarium, w którym odbiera cześć Trójca Przenajświętsza oraz św. Anna – babcia Pana Jezusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ramach wizytacji kanonicznej pasterz diecezji celebrował Eucharystię w dwóch kaplicach dojazdowych: 108 Błogosławionych Męczenników Polskich w Wólce Okrąglik oraz Matki Bożej Częstochowskiej w Rytelach Święckich. Była to okazja, aby pomodlić się w intencji mieszkańców, prosić o Boże błogosławieństwo oraz umocnić ich słowem Bożym.
Reklama
Na terenie parafii znajdują się trzy szkoły, które odwiedził biskup. Szkoła Podstawowa w Prostyni nosi imię Jana Pawła II. Jej dyrektor Ewa Szymanik powitała biskupa Piotra oraz przybyłych gości. Dzieci i młodzież poprzez pantomimę zaprezentowały życie i działalność św. Jana Pawła II.
Prezentując Niepubliczną Szkołę Podstawową w Orzełku dyrektor tej placówki oświatowej Barbara Kiełek podkreśliła, że mimo iż szkoła liczy niewielu uczniów, stara się jak najlepiej pełnić swoją rolę edukacyjno-wychowawczą. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali część artystyczną.
W Kiełczewie mieści się Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Patron szkoły jest ściśle związany z parafią Prostyń, ponieważ rodzice Prymasa Tysiąclecia zawarli związek małżeński w prostyńskim kościele. Przypomniano ten fakt podczas wizyty duszpasterskiej biskupa w tej szkole. W jej progach pasterza diecezji powitał dyrektor Andrzej Koroś. Biskupa zapoznano z historią szkoły. Uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny ukazujący przykazanie miłości. Nie zabrakło występów tanecznych. Również biskup Piotr podzielił się swoim talentem muzycznym akompaniując na gitarze Barkę, którą wszyscy wspólnie zaśpiewali.
Biskup spotkał się również z katechetami, pracownikami parafialnymi oraz Radą Parafialną. Odwiedził rodziny kapłanów pochodzących z parafii Prostyń: ks. Marcina Szymanika oraz ks. kan. Pawła Rytla-Andrianika.
Reklama
Podsumowanie wizytacji stanowiła Msza św. celebrowana przez pasterza diecezji we wtorek 6 czerwca. W homilii zaapelował o to, by zawsze z odwagą stawać po stronie Chrystusa pomimo różnego rodzaju przeciwności. – Chcemy z ufnością otwierać się na Ducha Świętego, chcemy podjąć nowa ewangelizację, by nie wykorzeniła się nasza Europa. Jest dużo znaków działania łaski w ludzkich sercach, opierania się pokusie materializmu – powiedział.
Delegacja parafian oraz kapłani na czele z proboszczem podziękowali biskupowi za wizytację kanoniczą, odbyte spotkania oraz wspólną modlitwę. Poprosili o pasterskie błogosławieństwo.
Parafia Prostyń sięga swoimi początkami XIV wieku. Obecnie liczy ponad 3 tys. mieszkańców. Jej proboszczem jest ks. kan. Józef Poskrobko – dziekan dekanatu łochowskiego. Funkcję wikariuszy pełnią ks. Paweł Hryniewicki oraz ks. Krzysztof Nagórny. W pracy duszpasterskiej pomaga emerytowany proboszcz ks. kan. Krzysztof Maksimiuk.