Reklama

Afryka

Warte uwagi

Afryka prosi o pomoc

Klęski żywiołowe, konflikty wojenne, wyniszczające choroby, głod. Afryka to kontynent, który wciąż doświadcza nieszczęść. Z pomocą przychodzi Caritas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostra Cypriana Ntemboh, pasjonistka pracująca w szkole misyjnej w Yaounde w Kamerunie, chciałaby pomóc wszystkim dzieciom, ale ma ograniczone możliwości. Wie, że uczniowie często przychodzą głodni, bez śniadania, a jeśli już coś mają, to kawałek chleba na cały dzień. Rodziców, nawet tych, którzy pracują, nie stać na zapewnienie dzieciom socjalnego minimum. – To, co zarobisz, starczy tylko na przeżycie – mówi Penga Martial Hervé, który samotnie wychowuje dwóch synów i córeczkę. Teraz pomaga siostrom pallotynkom prowadzącym misję w Nkolbisson, najbiedniejszej dzielnicy Yaounde. Mówi, że ta praca pozwala mu prowadzić godne życie.

Piąta faza kryzysu żywnościowego

Reklama

Choć od lat wdrażane są działania pomocowe, szacuje się, że ok. 300 mln Afrykańczyków cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego, a ponad 400 mln ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Ta sytuacja w dużej mierze wynika z tego, że coraz częstsze klęski żywiołowe niszczą uprawy. W czternastu krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w fazę ekstremalnie krytyczną. Jednym z nich jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska realizuje projekt dożywiania, w ramach którego dystrybuowane są paczki z żywnością, a także mleko w proszku i odżywki dla niemowląt. Pomoc ta trafia przede wszystkim do emigrantów wewnętrznych, którzy na skutek konfliktów zbrojnych musieli opuścić swoje domy. Projekty dożywiania Caritas Polska prowadzi także w innych krajach, m.in. w Sudanie Południowym, Etiopii i na Madagaskarze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obecnie w naszym kraju jest 1,7 mln przesiedlonych – mówi metropolita Wagadugu w Burkina Faso kard. Philippe Ouédraogo. – Brak schronienia, problemy z edukacją, niedostatek żywności – wszystko to stanowi poważny problem. Jeśli zatem mógłbym mieć jedną prośbę w imieniu mieszkańców naszego regionu, to prosiłbym o pomoc w ich wyżywieniu, w zapewnieniu im dachu nad głową i wsparciu w edukacji – dodaje duchowny.

Szansa na wyjście z ubóstwa

Ludzi niewykształconych łatwo można wykorzystać. Wiedzą to mieszkańcy Afryki, dlatego tak chętnie zapisują swoje dzieci do placówek edukacyjnych prowadzonych przez misjonarki i misjonarzy. Obama Bonnie Marie Josiane nie chodziła do szkoły. – Siostry zapytały mnie, co robię. A ja nie robiłam nic. Poruszyło je to, zaproponowały mi pracę i posłały mnie do szkoły – mówi młoda kobieta, która wiele zawdzięcza siostrom pallotynkom posługującym w Nkolbisson w Kamerunie. Wkrótce jej 4-letni synek pójdzie do budowanego przez siostry przedszkola.

W większości afrykańskich krajów liczba analfabetów jest bardzo duża. Co piąte dziecko nie uczęszcza do szkoły, dlatego Caritas Polska finansuje budowę szkół i przedszkoli, m.in. w Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Pomaga także afrykańskim nauczycielom podnosić kwalifikacje oraz finansuje ich wynagrodzenia.

Edukacja to także szansa na lepszą opiekę medyczną w przyszłości. Obecnie ponad połowa mieszkańców Afryki nie ma dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. Brakuje ośrodków zdrowia, wykwalifikowanego personelu oraz sprzętu, dlatego statystyki są zatrważające – szacuje się, że jedna na dwadzieścia dwie kobiety umiera w trakcie porodu. Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska – to tylko niektóre kraje, w których Caritas Polska realizuje projekty w obszarze pomocy medycznej. Zakup leków, sprzętu medycznego, wspieranie budowy ośrodków zdrowia to najważniejsze z podejmowanych działań.

Caritas Polska nie przestaje wspierać Afryki. Tylko w 2023 r. na realizację projektów pomocowych w sektorach dożywiania, pomocy medycznej oraz edukacji przekazała kwotę ok. 700 tys. zł.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

2023-07-03 17:44

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mocni miłością

Jednym z rozlicznych dzieł prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” w Sandomierzu. Siedziba placówki mieści się w dwóch miejscach przy ulicach Opatowskiej i Trześniowskiej. Jest to szkoła dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W ostatnich dniach pracownicy i podopieczni wykazywali wzmożoną działalność z powodu Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie oraz obchodów Tygodnia Miłosierdzia

To jedyna w Sandomierzu i powiecie sandomierskim placówka zajmująca się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, np.: niedowidzeniem, niedosłuchem, z epilepsją, z autyzmem, itp.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję