Reklama

Niedziela Wrocławska

Odkrywali nauczanie Prymasa

Miłośnicy Dróg Świętego Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej odbyli Pielgrzymkę Szlakiem Prymasowskim pod hasłem: „Na drodze ku wolności”. Nasza redakcja towarzyszy pątnikom na tym szlaku.

Niedziela wrocławska 31/2023, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Pielgrzymki w Domu św. Faustyny w Ostrówku

Pielgrzymki w Domu św. Faustyny w Ostrówku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku pielgrzymowaliśmy w ramach dziękczynienia za beatyfikację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na trasie była niewielka grupa ośmioosobowa, ponieważ w ostatniej chwili z różnych względów część grupy zrezygnowała z udziału w pielgrzymce. Wyruszyliśmy z Zuzeli, miejsca urodzenia kard. Wyszyńskiego, a zakończyliśmy w Poświętnem – zaznacza ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej.

Pierwszy dzień i rozpoczęcie pielgrzymki to wizyta w wyjątkowym miejscu – miejscowości pierwszych 10 lat życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Zuzeli. Zanim jednak Miłośnicy Dróg św. Jakuba wyruszyli na szlak, mieli okazję wysłuchać historii związanych z kard. Wyszyńskim i Zuzelą. – Muszę przyznać, że moje wędrówki caminowe zatoczyły koło – mówi Leokadia Kowalczyk, dodając: – Było to kilka lat temu, kiedy po raz pierwszy wyruszyłam, wraz z Miłośnikami Dróg św. Jakuba tym szlakiem. Zanim zdecydowałam podjąć się tego trudu, św. Jakub wielokrotnie upominał się o to, stawiając na mojej drodze różnych ludzi, którzy mi opowiadali o drogach św. Jakuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymowanie za każdym razem jest inne i zwraca się uwagę na różne detale. Na naszej drodze pojawiło się wiele życzliwych osób, które ucieszyły się z naszego widoku. Przemierzaliśmy przez tereny, gdzie swoje liczne gniazda mają bociany i mogliśmy podziwiać ich piękny lot. W tych niewielkich miejscowościach, które mijaliśmy, niejednokrotnie wzbudzaliśmy zainteresowanie miejscowej społeczności. Wiele osób wychodziło na ulicę, aby się przywitać, powiedzieć: „Szczęść Boże”. Pokonując każdy następny krok, mogliśmy podziwiać piękno lokalnej przyrody. Krótko komentując, można powiedzieć, że „Polska to piękny kraj”. Charakterystyczne jest też to, że jest wiele przydrożnych krzyży i kapliczek, a na wszystkich słowa: „Boże błogosław nas”.

Nie jest tajemnicą, że każdy ma swoje camino. Zatem osoba rozpoczynająca wędrówkę szlakiem św. Jakuba sama decyduje, jak chce spędzić ten czas. Cisza jest sprzymierzeńcem pątnika, bo to odpowiednia przestrzeń na spotkanie z Bogiem. Tej było sporo na szlaku.

Ośmioosobowa grupa “caminowiczów” odwiedziła wiele pięknych miejsc: sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej czy Dom św. Faustyny w Ostrówku. Był to czas spotkania z Panem Bogiem, rozmowy z napotkanymi ludźmi i dawania świadectwa wiary.

To także zaproszenie od uczestników pielgrzymki, aby spakować plecak, ubrać buty i wyruszyć w drogę szlakiem św. Jakuba. A materiały z pielgrzymki są dostępne na naszej stronie www.wrocław.niedziela.pl oraz Facebooku.

2023-07-25 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania pełną parą

Niedziela legnicka 24/2022, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Uczestnicy majowego spotkania przewodników pielgrzymki

Uczestnicy majowego spotkania przewodników pielgrzymki

Główny Przewodnik Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę ks. Tomasz Metelica zaprosił na spotkanie przewodników grup pielgrzymkowych.

Zaprezentowany został tegoroczny plakat, książeczka, smycze, znaczek pielgrzyma, a także omówiono sprawę pielgrzymkowego śpiewnika, wydawnictwa dla Grupy Duchowego Uczestnictwa i innych. Każdy z przewodników otrzymał podstawowy pakiet pielgrzyma, który będzie mógł przekazać zapisanym osobom. W związku z tym, że tegoroczna pielgrzymka rusza po raz pierwszy po pandemii w jednej grupie, ustalono, że noclegi będą miały miejsce w namiotach. To rodzi też nowe wyzwania przed służbami pielgrzymkowymi.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję