POLSKA-BIAŁORUŚ
Dwa tysiące, a nie tysiąc
Napór na polsko-białoruską granicę rośnie, choć jest nieporównywalny z tym, co się działo 2 lata temu – twierdzi MSWiA. Problem w tym, że wszystkie próby nielegalnego przekroczenia tej granicy są dziś organizowane i przygotowywane przez służby białoruskie. – Gdybyśmy po drugiej stronie mieli prawdziwą straż graniczną, a nie służby przemytnicze, to tych przekroczeń w ogóle by nie było – ocenia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. W ocenie Straży Granicznej, na granicy mamy do czynienia z kolejnym etapem wojny hybrydowej. Obecnie jednak odbywa się to zupełnie inaczej niż dotychczas – imigranci są grupowani w białoruskich placówkach granicznych bądź w ich okolicy. A gdy strona białoruska uznaje, że podjęcie próby przekroczenia granicy jest zasadne, przewozi te osoby do linii granicy. Dlatego SG wystąpiła o przesunięcie tysiąca żołnierzy na granicę z Białorusią (obecnie działania SG na tej granicy wspiera ok. 2 tys. żołnierzy). Wojsko poszło na całość – do wsparcia SG na granicy z Białorusią pojedzie nie tysiąc, a 2 tys. żołnierzy – poinformował wiceminister Wąsik. Dodatkowi żołnierze wzmocnią działania SG zarówno w Podlaskiem, jak i w Lubelskiem. Żołnierze dotrą na granicę w najbliższych dniach.
w.d.
PIENIĄDZE
Interesy z agresorem
Reklama
Około 900 z 1871 europejskich firm, które przed inwazją na Ukrainę działały na terenie Rosji, nie wycofało się z tego rynku – wynika z danych Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej. Wśród tych, które pozostały w Rosji mimo międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj, znajdują się takie giganty, jak włoski bank UniCredit, austriacki Raiffeisen, szwajcarskie spożywcze Nestle czy brytyjski Unilever. Z analizy brytyjskiego dziennika Financial Times wynika, że największe europejskie firmy poniosły co najmniej 100 mld euro strat z powodu swoich operacji w Rosji od momentu wybuchu wojny w lutym 2022 r. Ta suma nie obejmuje skutków makroekonomicznych wojny, takich jak wyższe koszty energii i towarów. Pieniądze na ogół nie śmierdzą, natomiast według analityków brytyjskiego dziennika, podjęta przez Moskwę w kwietniu decyzja o przejęciu kontroli nad Fortum i Uniper – firmami zajmującymi się importem gazu – oraz wywłaszczenie Danone i Carlsberga w lipcu sugerują, że europejskie biznesy z Rosją czeka jeszcze więcej, niekoniecznie ładnie pachnących, problemów.
j.k.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
CERKIEW
Więzienie dla hierarchy
Wyrok 5 lat pozbawienia wolności za publiczne pochwalanie i usprawiedliwianie inwazji Rosji na Ukrainę usłyszał metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) Jonatan – zwierzchnik eparchii (diecezji) tulczyńskiej w środkowo-zachodniej Ukrainie. Hierarcha rozpowszechniał ulotki propagandowe wzywające do przejęcia władzy i zmiany granic Ukrainy, a na jednej ze stron internetowych zamieścił publikacje popierające okupantów i ich zbrodnie. Z kolei w maju sąd w mieście Kropywnycki, położonym w środkowej Ukrainie, skazał zwierzchnika diecezji kirowogradzkiej metropolitę Jozafata oraz jego sekretarza na 3 lata więzienia. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tysiące parafii należących do UCP PM przeszło pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU). Jedną z głównych przyczyn jest otwarte poparcie inwazji przez zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.
j.k.
POLSKA W KOSMOSIE
Jeden z 22 tys.
Reklama
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że „Polska będzie miała drugiego w historii astronautę w kosmosie”. Wyjaśnił jednak, że ostateczną zgodę muszą wydać właściwe instytucje, w tym Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Ale jest blisko i wkrótce będziemy pewnie informować, że na drodze do podróży w kosmos jest pochodzący z Łodzi 39-letni elektronik dr inż. Sławosz Uznański, absolwent polskich i francuskich uczelni, który pracuje obecnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Musiał on pokonać 22 tys. kandydatów z różnych krajów. Misja planowana jest na przyszły rok. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podała, że nasz astronauta będzie testował w kosmosie technologie krajowych firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów oraz, że na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zawiezie go Axiom Space pracująca na zlecenie NASA.
j.k.
KULTURA
Katolicki hit
Film grozy Sound of Freedom jest filmową sensacją tego lata. Film z Jimem Caviezelem w roli głównej zarobił już ponad 100 mln dolarów. Jak informuje portal Variety, do przekroczenia tej bariery wystarczyły filmowi zaledwie 3 tygodnie. Sound of Freedom to pierwszy niezależny film od wybuchu pandemii COVID-19, który przekroczył kwotę 100 mln dolarów na północnoamerykańskim rynku. To wyjątkowe osiągnięcie szczególnie latem, gdy w kinach rządzą tzw. blockbustery, czyli wysokobudżetowe rozrywkowe widowiska filmowe, takie jak kolejna część przygód Indiany Jonesa czy Mission: Impossible.
Obraz wyreżyserowany przez Alejandra Monteverde opowiada prawdziwą historię byłego agenta rządowego Tima Ballarda. Wyrusza on do Kolumbii, by uratować dzieci porwane przez miejscowych handlarzy żywym towarem. Film zawdzięcza swój sukces chrześcijańskim i konserwatywnym amerykańskim mediom, które wsparły tę produkcję. W jego sukcesie pomogła też nieszablonowa akcja promocyjna. Uruchomiona została aplikacja Pay It Forward, za pośrednictwem której można kupić bilet na film innym osobom.
j.k.
RAPORT
Wśród liderów
Reklama
Polska zajmuje 2. miejsce w Europie i 13. na świecie wśród krajów atrakcyjnych pod względem przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe – wynika z raportu firmy doradczej Kearney „Global Services Location Index 2023”. Liderzy tegorocznego rankingu – Indie i Chiny znalazły się na wysokich miejscach nie tylko ze względu na taniość siły roboczej, obfitość talentów, wysokie umiejętności pracowników. Wyróżniają się także z powodu tzw. regeneracji talentów, czyli zdolności do sprawnego przekwalifikowania pracowników w odpowiedzi na zmiany rynkowe i technologiczne. Wśród krajów wyróżniających się pod tym ostatnim względem wymienia się też Polskę, docenioną szczególnie za atrakcyjność finansową oraz wysokie kompetencje cyfrowe pracowników. – Technologie takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe osiągają coraz większą dojrzałość, a związane z nimi umiejętności są wysoko poszukiwane na rynku. Polska wyłania się jako jeden z europejskich liderów pod tym względem, zajmując po Wielkiej Brytanii 2. miejsce w rankingu – twierdzi Karolina Leśkiewicz z warszawskiego oddziału Kearneya.
j.k.
BADANIE
Brzdące w sieci
Dzieci w wieku przedszkolnym, które regularnie korzystają z urządzeń cyfrowych, rozwijają się gorzej niż te, które robią to rzadziej – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Zespół badaczy z Akademii Pedagogiki Specjalnej (APS) w Warszawie przeanalizował, jak wygląda korzystanie z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 4-6 lat. – Interesowało nas, czy korzystanie z mobilnych urządzeń ekranowych – i ogólnie z mediów – może się wiązać z negatywnymi konsekwencjami już w wieku przedszkolnym – zaznacza autorka badań dr Magdalena Rowicka, psycholog. Badanie wykazało, że dzieci, które nadużywają technologii, z czasem mogą mieć problemy z zapamiętywaniem, kontrolowaniem zachowań i emocji czy z kreatywnością. Wśród badanych łatwo wyodrębniono grupę – stanowiącą ok. jedną piątą – dzieci, które bardzo szybko rozwiązywały zadania, ale robiły bardzo dużo błędów. Okazało się, że te dzieci spędzały najwięcej czasu z tabletem. Korzystały na nim z aplikacji zbyt prostych w ich wieku – przypuszczają badacze. Takie aplikacje uczą tylko tego, że bardzo szybkie wykonywanie zadania jest równoznaczne z tym, iż robi się je dobrze i dostaje nagrodę. Badacze zaobserwowali też, że rodzice dzieci z zaburzeniami rozwojowymi częściej niż inni badani korzystają z mediów społecznościowych i telewizji. Jeśli rodzic siedzi z nosem w telefonie czy w tablecie, to oczywiste jest to, że dziecko będzie chciało go naśladować.
j.k.
500 PLUS 300
Powyżej inflacji
Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, podwyższającej świadczenie 500+ do 800 zł na dziecko, oznacza spore wyprzedzenie inflacji – zapewnił prezydencki minister Marcin Przydacz. – Dlatego należy to traktować nie tylko jako waloryzację, lecz również jako wsparcie rodziny w dużo większym zakresie niż dotychczas – podkreślił. Zwrócił uwagę, że zanim możliwe było uruchomienie świadczenia 500+, należało m.in. uszczelnić system podatkowy. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r., z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.
j.k.