DECYZJA ŻYCIA
Pierwsze owoce ŚDM
W Lizbonie 3,5 tys. młodych zadeklarowało po ŚDM wstąpienie do seminarium lub do zakonu. Decyzja na pewno nie była podjęta pod wpływem emocji, choć została ogłoszona w sposób spektakularny. Dzień po zakończeniu ŚDM miało miejsce spotkanie Drogi Neokatechumenalnej. To podczas niego 2 tys. młodych mężczyzn wstało i zadeklarowało chęć wstąpienia do seminarium. W podobny sposób 1,5 tys. kobiet wyraziło decyzję o pójściu do zakonu. Wszystko odbyło się w obecności jednego z założycieli ruchu – Kiko Argüello, i w atmosferze modlitwy za podejmujących takie wyzwanie.
Deklarujący się młodzi otrzymali podczas nabożeństwa specjalne błogosławieństwo od kard. Manuela Clemente, patriarchy Lizbony, który wcześniej wygłosił homilię. 3,5 tys. wybierających taką drogę ludzi to już poniekąd jeden z pierwszych owoców ŚDM. To, co dają tego typu masowe globalne wydarzenia, to siła. Pokazują, że w chrześcijaństwie nadal jest ona wielka, a Ewangelia stale pachnie świeżością. To zaś tworzy kontekst, w którym łatwiej przychodzi odpowiedzieć Panu nieustannie wzywającemu: „Pójdź za Mną”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
PORTUGALIA
Nowe fakty w sprawie cudu
Reklama
Jeszcze podczas trwania Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie świat obiegła informacja o cudownym odzyskaniu wzroku przez 16-letnią Jimenę z Hiszpanii, do którego miało dojść w Fatimie. Jak się okazuje, do wydarzenia tego doszło jednak nie w sanktuarium w Fatimie, a w Évora de Alcobaça. – Być może informacja ta wynikała z faktu, że nasza miejscowość usytuowana jest blisko Fatimy, gdzie wówczas przebywał papież Franciszek – wyjaśnia ks. Ivo Santos, proboszcz tamtejszej parafii.
Zdarzenie miało miejsce 5 sierpnia, pod koniec Mszy św., krótko po przyjęciu Komunii św. Jak podkreślił ks. Santos, w czasie ŚDM modlono się w jego parafii o uzdrowienie młodej Hiszpanki, która wzrok utraciła z nieznanych powodów 2 lata temu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kard. Juan Jose Omella poinformował 6 sierpnia, że uczestniczka ŚDM z tego kraju odzyskała wzrok w sposób niewytłumaczalny.
Uważane za cudowne odzyskanie wzroku przez Jimenę miało miejsce w dniu Matki Bożej Śnieżnej, która jest Patronką zarówno osób dotkniętych chorobami oczu, jak i Światowych Dni Młodzieży, w których uzdrowiona brała udział.
m.k.
AI
Ambiwalentna nowość
Reklama
„Sztuczna inteligencja i pokój” to temat kolejnego Orędzia na Światowy Dzień Pokoju – poinformowała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. „Niezwykłe postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji mają coraz większy wpływ na ludzką działalność, życie osobiste i społeczne, politykę i gospodarkę” – czytamy w watykańskim komunikacie. Przypomniano, że papież Franciszek domaga się otwartego dialogu na temat znaczenia tych nowych technologii, mających także możliwości destrukcyjne i wywołujących ambiwalentne skutki. Zwraca on uwagę na potrzebę czujności i działania, aby logika przemocy i dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i korzystaniu z takich narzędzi kosztem najbardziej wrażliwych i wykluczonych. Tak, sztuczna inteligencja, która coraz bardziej wkracza do naszego życia, o czym często nie wiemy i z czego często nie zdajemy sobie sprawy, może przynieść wiele dobrego, ale również wiele złego. W tej ambiwalentności jest podobna do energii atomowej, szczególnie w swej potencjalnej, destrukcyjnej sile, której do końca jeszcze nie znamy.
NIGER
Afryka w ogniu
Kościół katolicki w Afryce z niepokojem patrzy na rozwój sytuacji po zamachu stanu w Nigrze. 26 lipca wojskowi odsunęli od władzy prezydenta Mohameda Bazouma, co wywołało poważne napięcia w regionie. Niger jest trzecim po Mali i Burkina Faso krajem, w którym w ostatnim czasie doszło do zamachu stanu. Sytuacji przyglądają się sąsiednie państwa i rozważają zbrojną interwencję. Przeciwny temu jest Kościół katolicki. Sytuacja jest napięta, niektóre episkopaty wezwały wiernych do modlitwy, a w Togo zorganizowano trzydniowe triduum modlitewne z prośbą o pokój. Wydarzenia w Afryce nie są odizolowane od wydarzeń światowych. Na tym kontynencie także trwa bezpardonowa rywalizacja geopolityczna, a w regionie szczególnie aktywna jest Rosja, poprzez swoją Grupę Wagnera, która czerpie profity z bogactw naturalnych afrykańskich krajów. Niger np. ma bogate złoża uranu.
IZRAEL
Prezydent Izraela wśród chrześcijan
Reklama
„Przybyłem tutaj w imieniu państwa Izrael i narodu izraelskiego, aby zapewnić o naszym zaangażowaniu na rzecz pełnej ochrony wolności religii i kultu w Izraelu” – powiedział prezydent Izraela Isaac Herzog podczas spotkania z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich. Odbyło się ono w karmelitańskim klasztorze Stella Maris w Hajfie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa oraz prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III. Wielu członków społeczności chrześcijańskiej w Hajfie wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko niedawnym wtargnięciom radykalnych grup żydowskich do chrześcijańskich miejsc świętych, zwłaszcza do klasztoru Stella Maris. Oczywiście, takie spotkanie to gest ważny, ale raczej symboliczny. Potrzebne są przede wszystkim praktyczne działania państwa w obliczu coraz pewniej czujących się, także z powodu uczestnictwa w koalicji rządowej, grup radykalnych.
SALWADOR
W drodze na ołtarze
Kościół katolicki w tym kraju zainaugurował kolejny proces kanonizacyjny grupy męczenników z czasu wojny domowej. Podczas Mszy św. 6 sierpnia arcybiskup San Salvador – José Luis Escobar Alas zapowiedział, że będą to pochodzący z Hiszpanii o. Ignacio Ellacuría, pięciu innych jezuitów oraz gospodyni i jej córka – zamordowani 16 listopada 1989 r. Atak tzw. szwadronu śmierci salwadorskich sił zbrojnych na Uniwersytet Środkowo-amerykański w stolicy kraju wywołał wstrząs na świecie. Pracujący tam duchowni, m.in. rektor uczelni o. Ellacuría (na zdjęciu), potępiali łamanie praw człowieka przez reżim wojskowy w tym państwie.
Dotychczas na ołtarze wyniesieni zostali męczennicy: abp Oscar Arnulfo Romero, jezuita o. Rutyliusz Grande García, Nelson Rutilio Lemus, Manuel Solórzano oraz franciszkanin o. Kosma Spessotto.
m.k.
W PROGRAMIE
Wydarzenia towarzyszące beatyfikacji Ulmów
Na miesiąc przed uroczystością beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej spotkali się przedstawiciele państwa oraz samorządów, aby omówić stan przygotowań do towarzyszących aktowi religijnemu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez instytucje państwowe i samorządowe. Nad całością pieczę sprawuje Prezydent RP, który powołał do tego specjalny komitet. Cóż nas zatem czeka obok Mszy św. beatyfikacyjnej? W najbliższym czasie otwarta zostanie przygotowana przez IPN wystawa. Najpierw stanie przed Pałacem Prezydenckim, później w Markowej i w innych miejscach kraju. 9 września w Filharmonii Podkarpackiej zostanie wystawione misterium Przerwane dzieciństwo. 20 sierpnia w Łańcucie odbędzie się ogólnopolska premiera filmu dokumentalnego Ulmowie. Błogosławiona rodzina w reż. Dariusza Walusiaka, natomiast 27 sierpnia w Kolbuszowej będzie miał miejsce koncert Sprawiedliwi z Markowej – Psalmy Pokoju i Dziękczynienia. Wreszcie – Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzyma imię Rodziny Ulmów; symbolikę pogłębia fakt, że to lotnisko jest głównym hubem, przez który biegnie pomoc dla cierpiącej Ukrainy. Zasadniczymi celami komitetu są: upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie rodziny Ulmów, kultywowanie pamięci o postawie Polaków ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej oraz budowanie wspólnoty narodowej wokół rodziny i wartości, które ona niesie.