Reklama

Niedziela Lubelska

Uwielbienie z mocą

Uwielbienie jest naturalną cechą chrześcijanina – mówi ks. Artur Potrapeluk, koordynator Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Lubelskiej.

Niedziela lubelska 39/2023, str. II

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Archiwum autorki

Ksiądz Artur Potrapeluk

Ksiądz Artur Potrapeluk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Nowa Pięćdziesiątnica i Katolicka Odnowa w Duchu Świętym Archidiecezji Lubelskiej zapraszają na spotkanie modlitewne „Ja Jestem”. 24-godzinne uwielbienie rozpocznie się w sobotę 30 września o godz. 15, a zakończy w niedzielę 1 października, również o godz. 15. Miejscem spotkania będzie hala „Globus” przy ul. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Po prostu uwielbienie

Spotkanie z Jezusem we wspólnocie Kościoła będzie trwało przez całą dobę, co nie znaczy, że każdy uczestnik musi spędzić na modlitwie 24 godziny. – Celem spotkania „Ja Jestem” jest uwielbienie Boga. Kiedy patrzymy na Kościół z czasów Dziejów Apostolskich, widzimy, że spotykał się w domach na słuchaniu Słowa Bożego i łamaniu Chleba, ale też wielbił Boga i trwał w wielkiej radości. Można powiedzieć, że uwielbienie jest naturalną cechą chrześcijanina – mówi ks. Artur Potrapeluk. Jak przypomina, św. Paweł i Sylas, gdy zakuci w dyby znajdowali się w więzieniu, uwielbiali Boga, a wówczas otworzyły się kajdany. – Również w naszych czasach mamy wiele ciemności, wiele kajdan, które nas zniewalają. Spotkanie „Ja Jestem” organizowane jest po to, by każdy, niezależnie od stanu wiary i położenia, mógł po prostu uwielbiać Boga – wyjaśnia duszpasterz. Zapewnia, że niezależnie od ilości poświęconego czasu, każda osoba odnajdzie się w tej wspólnocie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strefa modlitwy

Reklama

Całodobowe spotkanie organizuje 150-osobowa grupa wolontariuszy z katolickich wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. – Przygotowując spotkanie, wyznaczyliśmy kilka stref. Jedną z nich jest scena główna, gdzie odbędą się m.in. konferencje zaproszonych gości z Polski i z zagranicy, gdzie będą głoszone świadectwa i prowadzona modlitwa uwielbienia, a także modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała. Będziemy wspólnie wołać o Ducha Świętego, ale też będziemy modlić się za nowe pokolenia, za dzieci i młodzież. Poprosimy też najmłodszych, by modlili się za Kościół. Na scenie głównej sprawowane będą Eucharystie; jedna pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, który jest delegatem Zespołu Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, druga bp. Adama Baba – wylicza ks. Potrapeluk. Jak informuje, poza sceną główną będą strefy: miłosierdzia (gdzie będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania), adoracji (gdzie będzie można adorować Najświętszy Sakrament w ciszy), ewangelizacji (z możliwością rozmów o Panu Bogu i wierze), modlitwy wstawienniczej (gdzie będzie można poprosić o indywidualną modlitwę) oraz dzieci (z opieką i blokiem zabawowo-rekolekcyjnym dla najmłodszych).

Boża sprawa

Idea spotkania modlitewnego „Ja Jestem” mogła narodzić się tylko na modlitwie. – Podczas jednego ze spotkań środowiska Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Lubelskiej usłyszeliśmy zaproszenie, jakby wielkie pragnienie Boga, aby wyjść jeszcze szerzej, modlić się charyzmatycznie, zapraszać świadków wiary, uwielbiać Boga za to, że po prostu jest. Usłyszeliśmy wielkie pragnienie Boga, który chce przychodzić do człowieka. To pragnienie bardzo szybko zostało potwierdzone przez fakty, dlatego wierzymy, że również najbliższe spotkanie będzie Boże, bo On jest inicjatorem – mówi ks. Potrapeluk. Pierwsze tego typu wydarzenia odbyły się w Centrum Spotkania Kultur oraz w hali Targi Lublin i przerosły oczekiwania organizatorów. Kolejne, pod hasłem „Lublin uwielbia”, zgromadziło na hali „Globus” 5 tys. osób. – Jedna z obecnych tam dziennikarek nie była w stanie pracować; ze łzami w oczach przerwała wywiad, komentując spotkanie: „Nie spodziewałam się, że tak wygląda Kościół” – wspomina ks. Artur. – Może po prostu niektórym osobom łatwiej jest przyjść na halę sportową, niż do kościoła. To jest takie naturalne miejsce, gdzie cieszymy się sportem czy koncertami, a na czas uwielbienia taki kościół bez ścian. Czasami wydaje się nam, że możemy się modlić tylko w kościele, a przecież każde miejsce jest dobre na spotkanie z Bogiem – zapewnia duszpasterz. Zdradza, że w planach jest także kontynuacja takich spotkań w różnych parafiach, rozsianych po całej archidiecezji.

Przestrzeń Ducha Świętego

Na terenie naszej archidiecezji w Odnowie w Duchu Świętym formują się setki osób w 30 wspólnotach. Są wśród nich grupy mieszane, ale też studenckie oraz dla małżeństw i rodzin z dziećmi. – Papież Franciszek powiedział, że głównym celem Odnowy w Duchu Świętym jest propagowanie łaski chrztu w Duchu Świętym; mamy tą łaską dzielić się z całym Kościołem. Dzięki odnowie wiele osób doświadcza żywego Boga, takiej świeżości wiary. Kiedy się modlimy, Pan Bóg do nas mówi, przychodzi do naszego życia. Czymś naturalnym dla nas jest to, że chcemy wchodzić w schematy, nawet zabunkrować się w naszej wierze, może też tak sobie Pana Boga na swój obraz trochę tworzyć. Natomiast kiedy zaprzyjaźniamy się z Duchem Świętym, musimy przygotować się na to, że On może coś pozmieniać w życiu, nawet zburzyć. Duch Święty ma dla nas o wiele lepszy plan, niż my sami możemy sobie wymyślić. To jest doświadczenie wielu osób, które dzięki prowadzeniu przez Ducha Świętego odzyskują radość wiary – zapewnia ks. Artur. Sam związał się z katolicką odnową dekadę temu; nazywa ją „bezpieczną przestrzenią”. – Duch Święty szanuje naszą wolność, ale burzy wiele murów, także w moim życiu. Nigdy nie spodziewałem się, że będę głosił konferencje wobec tysięcy osób, czy zakładał wspólnoty w krajach muzułmańskich – podsumowuje kapłan.

Informacje i bilety na www.jajetsem.pl.

Ksiądz Artur Potrapeluk święcenia prezbiteratu przyjął w 2013 r., jest przewodniczącym krajowego zespołu koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, członkiem Zespołu Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski.

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty wiecznie młody

Do Częstochowy przyjechało ponad 50 tys. ludzi, by się wspólnie modlić podczas 26. Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.

Hasło tego majowego spotkania: „Oto ja, poślij mnie”, określało charakter wszystkich wystąpień oraz świadectw, zarówno tych nagłośnionych przez jasnogórskie megafony, jak i tych szeptanych do mikrofonu Niedzieli. – Jezusa jest mi ciągle mało, nigdy dość, dlatego tu jestem. Jestem przekonana, że kiedy będziemy się spotykać nie tylko w kościołach parafialnych, ale zaczniemy wychodzić dalej, to – jak mówił św. Jan Paweł II – przyjdzie Duch Święty i ponownie odnowi oblicze ziemi – mówiła Marta, wyrażając nadzieję wielu wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję