Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

Czy wiecie, dlaczego…

...dzień św. Cecylii jest świętem chórów kościelnych?

2023-11-14 13:55

Niedziela Plus 47/2023, str. I

[ TEMATY ]

Gdańsk

patronplus.pl

Schola Słoneczka św. Urszuli od  lat bierze udział w przeglądzie

Schola Słoneczka św. Urszuli od  lat bierze udział w przeglądzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pochodząca prawdopodobnie z V wieku legenda głosi, że Cecylia żyła na przełomie II i III wieku w zamożnej rodzinie w Rzymie. Jako chrześcijanka złożyła śluby czystości, ale rodzice zdecydowali wydać ją za mąż za bogatego poganina Waleriana. Cecylia nie tylko nie złamała ślubów, lecz dodatkowo sprawiła, że mąż i jego brat przyjęli chrzest i zostali chrześcijanami. Z powodu wiary najpierw ścięto Waleriana, później jego brata, a po torturach i 3 dniach agonii zmarła również Cecylia. Jej ciało zostało odnalezione w nienaruszonym stanie w katakumbach św. Kaliksta i na polecenie papieża Paschalisa I przeniesione do bazyliki na Zatybrzu, wybudowanej na miejscu domu świętej.

Od początku średniowiecza św. Cecylia jest patronką muzyki, muzyków, śpiewaków i budowniczych instrumentów, a także poetów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śpiew był i nadal jest nieodzowną i integralną częścią liturgii, a muzyka przez wiele stuleci skupiała się wokół kościołów. Już w średniowieczu zaczęły powstawać katedralne i klasztorne zespoły chóralne, nazwane kapelami. Szczególny rozwój chórów kościelnych nastąpił jednak w XIX wieku. Wiązało się to z powstawaniem ruchów liturgicznych, szczególnie z ruchem cecyliańskim.

W listopadzie w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie po raz 13. odbędzie się Dziecięca Cecyliada pt. Kościół to my. „Celem przeglądu jest: oddanie chwały Panu Bogu, odkrywanie Go w swoim życiu oraz we wspólnocie Kościoła, rozwijanie kultu Matki Bożej, (...) propagowanie śpiewu religijnego wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie w nich zamiłowania do śpiewu, (...) dzielenie się swoimi talentami wokalnymi z innymi” – czytamy na stronie parafii.

W ubiegłorocznej edycji wydarzenia udział wzięło 14 parafialnych zespołów. Wśród nich schola Słoneczka św. Urszuli, która istnieje przy parafii w Gdańsku--Chełmie od ponad 30 lat i od początku bierze udział w konkursie z okazji święta św. Cecylii. Swoim śpiewem upiększa liturgię niedzielnych Mszy św., nabożeństw dla dzieci i uroczystości kościelnych.

Reklama

Podczas ubiegłorocznej edycji Cecyliady najliczniejszą była Scholka im. św. Marii Magdaleny z Chwaszczyna, która liczyła czterdzieści pięć osób.

Rozśpiewana Armia Pana z parafii św. Antoniego Padewskiego z gdańskiego Brzeźna powstała jesienią 2014 r. W 2019 r. nagrała płytę z kolędami, a w 2022 r. drugą, z muzycznymi podziękowaniami dla księży i sióstr zakonnych. /i.c.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: o znaczeniu małżeństwa i rodziny na VI Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych

[ TEMATY ]

małżeństwo

Polonia

Gdańsk

Adobe Stock

„Wybrać małżeństwo i rodzinę” – to temat pierwszej sesji VI Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który rozpoczął się dziś w Gdańsku. W Kongresie bierze udział blisko 500 osób z 28 krajów. W pierwszym dniu obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów.

W trakcie pierszej sesji Kongresu pt. „Wybrać małżeństwo i rodzinę” o tożsamości polskiej rodziny na emigracji mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Podkreślił, że każdy człowiek niesie ze sobą swoje korzenie, historię rodziny i miejsca, z którego pochodzi. Zaznaczył też, ze kwestia tożsamości jest szczególnie ważna w dzisiejszym świecie, który staje się światem we mgle i chaosie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Papież do COP 28: porzućmy wojny i dewastację środowiska

2023-12-02 10:06

[ TEMATY ]

Franciszek

©Grzegorz Gałązka

„Porzućmy podziały i połączmy siły! I, z Bożą pomocą, wyjdźmy z nocy wojen i dewastacji środowiska, aby przekształcić wspólną przyszłość w jutrzenkę światła” - zaapelował Ojciec Święty do uczestników odbywającego się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich szczytu klimatycznego COP 28. Papieskie przesłanie 2 grudnia odczytał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

PRZEMÓWIENIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję