Reklama

Niedziela plus

Sandomierz

Nie zastąpi Ciebie nikt...

Czujemy jego wsparcie i wiemy, że nigdy nas nie opuści – powiedział burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.

2023-11-14 13:55

Niedziela Plus 47/2023, str. II

[ TEMATY ]

Sandomierz

Dorota Sobolewska-Bielecka, archiwum diecezji sandomierskiej

W obchodach wzięła udział liczna społeczność miasta

W obchodach wzięła udział liczna społeczność miasta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odszedł od nas prawie 20 lat temu, ale do dziś inspiruje serca wierzących. Święty Jan Paweł II, papież, nasz rodak, największy autorytet XX wieku. W październiku obchodziliśmy w Polsce święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Dzień Papieża Jana Pawła II oraz obchodzony przez Kościół Dzień Papieski. Dziękowaliśmy Bogu za dar Ojca Świętego.

Wdzięczni za papieża Polaka

W ogólnonarodowe dziękczynienie za świętego papieża włączył się Staszów w diecezji sandomierskiej, tu bowiem jest on czczony w sposób szczególny. W mieście znajduje się sanktuarium św. Jana Pawła II. Świątynia jest ściśle związana z wielkim Polakiem. Gdy 13 maja 1981 r. padł strzał na placu św. Piotra w Rzymie i życie Ojca Świętego było zagrożone, wierni parafii postanowili, że kościół będzie wybudowany jako wotum wdzięczności całej parafii za uratowanie życia papieża. Ból i cierpienie wszystkich, a zwłaszcza bezustanna modlitwa różańcowa w parafialnym kościele św. Bartłomieja towarzyszyły Ojcu Świętemu w jego walce o życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce, na którym wybudowano nowy kościół Ducha Świętego, podniesiony w 2005 r. do rangi sanktuarium Modlitwy Papieskiej, nazywane jest Golgotą Staszowską. To stwierdzenie ma głębokie uzasadnienie, ponieważ świątynia była już piątą wybudowaną w tym miejscu. Poprzednia została zniszczona w czasie II wojny światowej. „Doskonale pamiętam zapał, oddanie, ofiarność i pomoc parafian w zdobyciu materiałów oraz moc modlitwy każdego dnia na placu budowy przed i po pracy” – wspominał nieżyjący już proboszcz ks. Henryk Kozakiewicz, kustosz świątyni. „Potem były kolejne lata budowy, podczas których rosły mury górnego kościoła. Każdego dnia pracowało tu czterdziestu robotników, którym pomagało do stu wiernych z parafii. Ludzie dzielili się groszem, przynosili żywność, budowali zarówno swoją modlitwą, jak i ofiarną pomocą przez długie trzynaście lat. Ojciec Święty walczył o życie, a my budowaliśmy świątynię ze stali, betonu i kamienia jako wotum wdzięczności, że Ojciec Święty przeżył. To było dla nas wyzwanie” – przypominał duchowny.

Reklama

Sanktuarium i relikwie

W sanktuarium jest kaplica, gdzie wszyscy przychodzący na to miejsce codziennie na klęczkach zanoszą swoje modlitwy, prosząc o wstawiennictwo Ojca Świętego. Kardynał Stanisław Dziwisz ofiarował staszowskiej świątyni niezwykłą relikwię – ornat, którego często używał Jan Paweł II. Figura Matki Bożej Fatimskiej, znajdująca się w papieskiej kaplicy, przypomina o modlitwie Ojca Świętego w Fatimie 13 maja 1982 r., podczas której dziękował Maryi za cudowne ocalenie. W sanktuarium znajduje się też szczególna relikwia – krew św. Jana Pawła II.

W obliczu nieustannych modlitw w sanktuarium za wstawiennictwem świętego papieża władze Staszowa zwróciły się, w imieniu lokalnej społeczności, do Stolicy Apostolskiej z prośbą o to, żeby św. Jan Paweł II został patronem miasta. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę i w 2021 r. Rada Miejska Staszowa przyjęła uchwałę i ogłosiła św. Jana Pawła II patronem miasta.

Orędownik u Boga

Chociaż staszowianie, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości przez cały rok pamiętają o naszym świętym rodaku, to szczególny hołd składają mu w październiku. – W Staszowie jest wiele śladów pamięci o nim, m.in. relikwie, placówki kultury nazwane jego imieniem czy wydarzenia odbywające się pod jego patronatem – powiedział podczas święta patrona burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. – Czujemy jego wsparcie i wiemy, że nigdy nas nie opuści – dodał. Również ks. prał. Szczepan Janas, proboszcz parafii św. Bartłomieja, na której terenie znajduje się sanktuarium św. Jana Pawła II, oraz ks. Grzegorz Jeż, proboszcz parafii św. Barbary w Staszowie, nie kryją radości, że w październikowych obchodach święta patrona wzięła udział tak liczna społeczność staszowska. Wszyscy zebrani dziękowali dobremu Bogu za dar tak wielkiego pasterza i patrona miasta, którego prosili o opiekę, orędownictwo i wstawiennictwo. Świadomość, że miasto ma takiego orędownika u Boga, daje mieszkańcom spokój i radość, tak jak wtedy, gdy Jan Paweł II był papieżem.

Święty Jan Paweł II jest wzorem szczególnie dla staszowskich dzieci i młodzieży. Jest patronem Zespołu Szkół Ekonomicznych i Przedszkola nr 3 w Staszowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w sąsiednim Czajkowie. Młodzi ludzie mają poczucie, że ten wielki Polak proponuje im lepsze życie, bo z Bogiem. Życie, które ma wartość większą niż ta, którą czasem proponuje im świat. I pamiętają jego słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminaryjna inauguracja

Niedziela sandomierska 41/2018, str. IV

[ TEMATY ]

seminarium

Sandomierz

Ks. Adam Stachowicz

Inauguracja roku akademickiego w WSD

Inauguracja roku akademickiego w WSD

Na początku października, tak jak rozpoczęcie roku akademickiego przeżywają studenci, zainaugurowano rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu

Dla uczelni to wyjątkowy rok, bo ostatni przed jubileuszem 200 lat. Uroczysta inauguracja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali: bp Edward Frankowski, księża profesorowie, proboszczowie oraz przełożeni seminariów z sąsiednich diecezji. Obecny był burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, przedstawiciele wyższych uczelni, instytucji państwowych i samorządowych oraz siostry zakonne, przedstawiciele stowarzyszenia przyjaciół WSD oraz pracownicy świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia/ Portugalczycy protestują przeciwko decyzji dotyczącej usunięcia pomnika XVII-wiecznego jezuity

2023-12-01 23:12

Wikipedia.org

Władze Portugalii i organizacje skupiające obywateli tego kraju protestują przeciwko decyzji ratusza Rio de Janeiro, nakazującej usunięcie znajdującego się w brazylijskim mieście pomnika XVII-wiecznego misjonarza jezuity ojca Antonio Vieiry. Twierdzą, że Brazylijczycy błędnie przypisują portugalskiemu duszpasterzowi rasizm i popieranie niewolnictwa.

W ocenie portugalskiego historyka Joao Pedro Marquesa, jednego z protestujących w sprawie decyzji o usunięciu monumentu Vieiry, władze Rio de Janeiro podjęły decyzję pochopnie i w sposób nieuzasadniony.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki na Adwent: kapłani i świeccy powinni razem rozwijać parafię

2023-12-02 11:14

Episkopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej rozwija takie funkcjonowanie parafii, które pozwala jej stać się przystanią, miejscem modlitwy, spotkania i wsłuchiwanie się w siebie nawzajem. Polskie syntezy synodalne pokazały, że potrzebujemy poprawienia relacji między duchownymi i świeckimi i na odwrót. Jest to nasze wspólne zadanie - zauważył w liście pasterskim na Adwent abp Stanisław Gądecki. List zostanie odczytany w parafiach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Adwentu.

Tematem listu jest hasło nowego roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Metropolita poznański nawiązuje w nim do trwającego w Kościele Powszechnym Synodu o synodalności. „Zaproponowany przez papieża Franciszka proces synodalny jest wydarzeniem historycznym, jedynym w swoim rodzaju. Pozwala zabrać głos wszystkim członkom Kościoła, zarówno tym, którzy żyją Ewangelią każdego dnia, jak i tym, którzy z różnych powodów są zdystansowani, a nawet wrogo nastawieni do Kościoła i jego zbawczej działalności. Do tej pory w dziejach Kościoła nie miała jeszcze miejsca tak rozległa konsultacja Ludu Bożego przez zaproszenie do wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego” - zauważa abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję