Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Sącz Boga w Nowym Sączu

Ich pomysły są piękne i cudowne – powiedział ks. Andrzej Szaraj.

2023-11-14 13:55

Niedziela Plus 47/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum duszpasterstwa

Młodzi regularnie uczestniczą w formacyjnych spotkaniach

Młodzi regularnie uczestniczą w formacyjnych spotkaniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się od Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., kiedy to młodzi z rejonu sądeckiego wspólnie działali przy wydarzeniach związanych ze spotkaniem młodych w Krakowie. Wszystko po to, by w 2018 r. powstało Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży Nowego Sącza – Sącz Boga, które łączy ze sobą młodych z czterech sądeckich dekanatów.

Boża młodzież

Głównym celem duszpasterstwa jest wzajemna ewangelizacja w Nowym Sączu i okolicach. Jak podkreśla ks. Andrzej Szaraj, okręgowy duszpasterz młodzieży rejonu sądeckiego, idea grupy jest już zawarta w samej nazwie: – Próbowaliśmy różnych nazw. Pierwszym pomysłem było połączenie patronów sądeckich kościołów. Drugim – próba wykorzystania nazw rzek przepływających przez miasto, czyli Dunajca i Kamienicy. Oba pomysły nie wypaliły. I w końcu pamiętam, że siedząc w pokoju, zauważyłem gdzieś na stole, jak litery „B” i „S” się spotkały razem. W taki sposób powstał Boży Sącz. Jednak nie do końca nam to pasowało. Wtedy młodzież podjęła temat i stwierdziliśmy, że lepiej będzie odwrócić te wyrazy i nazwać nasze duszpasterstwo Sącz Boga. Chcieliśmy wydobyć podwójne znaczenie. Sącz Boga, czyli całe miasto i okolica należą do Niego, ale z drugiej strony to zachęta: napełniaj się Bogiem, czerp z Niego jak najwięcej – opowiada kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część życia

Do duszpasterstwa należy sporo osób i jak zaznacza ks. Szaraj, ciągle przybywa młodych ludzi. Angażują się w inicjatywy podejmowane przez Sącz Boga czy przychodzą na spotkania organizowane przez grupę. – Piękne jest, kiedy młodzi przychodzą i mówią, że bardzo dużo daje im przynależność do duszpasterstwa, że tutaj mogą się rozwijać – mówi ks. Andrzej. I dodaje: – To też punkt zapalny dla nas, kapłanów. Uświadamia nam to, że musimy dawać tym młodym kolejne bodźce, żeby oni mogli się rozwijać.

Pole do rozwoju duszpasterstwo dało Wiktorii Zontek, która działa w nim jako redaktorka. – Sącz Boga i nasze życie, i inne obowiązki już w pewien sposób naturalnie się ze sobą łączą. Tutaj możemy wykorzystywać swe talenty, pasje i zainteresowania. Przychodzimy do duszpasterstwa całymi rodzinami, są wśród nas chociażby rodzeństwa. To nie tylko moje wrażenie, Sącz Boga jest ważną częścią naszego życia. Na pewno nas wzbogaca i dzięki temu możemy rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, poznawać nowych ludzi, a przede wszystkim zbliżać się do Boga – wyznaje dziewczyna, dla której Sącz Boga stał się nieodłączną częścią życia. Dodaje: – Mam takie poczucie, że Sącz Boga to już, w pewien sposób, styl życia. To nie jest osobna grupa, którą odcinamy od naszej codzienności, ona tę codzienność przecina i się z nią miesza.

Reklama

W działalność duszpasterstwa angażuje się także Szymon Jeż z parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu. – Działanie w Sącz Boga daje mi spokój i spełnienie. Przede wszystkim przypomina mi, że robię coś dobrego. Poza tym czuję się spełniony i wiem, że jestem dzięki temu dla kogoś ważny, bo z osobami, które mają tę samą pasję, czyli Pana Boga, mogę robić dużo fajnych rzeczy – opowiada chłopak.

Zaangażowanie

Sącz Boga podejmuje wiele inicjatyw. Organizuje czuwania, szkolenia, różne wydarzenia mające na celu zintegrowanie młodzieży z Nowego Sącza i okolic. Odprawiane są Msze św. Duszpasterstwo składa się z pięciu sekcji: liturgicznej, do której należą ministranci i lektorzy, scholi Sącz Boga, która posługuje śpiewem, redakcji tworzącej materiały na stronę internetową i media społecznościowe, sekcji logistycznej zajmującej się organizacją wydarzeń, oraz sekcji animatorów, w skład której wchodzą animatorzy dekanalni i parafialni. Przy duszpasterstwie działa także stowarzyszenie Teraz Sącz, z którego pomocą młodzież może organizować różne wydarzenia.

Ksiądz Andrzej Szaraj informuje, że bez tak zaangażowanej młodzieży nie można byłoby prowadzić duszpasterstwa. Dodaje przy tym, że młodzież sama wychodzi z inicjatywą i do niczego nie trzeba jej zmuszać. – Gdy organizowaliśmy czuwanie poświęcone św. Janowi Pawłowi II, dostałem dzień przed tym wydarzeniem telefon, w którym jedna z osób powiedziała, że wpadła na pomysł, żeby po czuwaniu rozdawać kremówki. Powiedziałem, że to superpomysł, ale ja nie dam rady się tym zająć i czy to ogarnie. Zgodziła się bez wahania i wszystko było gotowe na drugi dzień – opowiada kapłan.

Reklama

Pomysłem młodzieży był także SZLIF, czyli górska wędrówka na chwałę Bożą w wielkiej grupie młodych z Sądecczyzny i okolic. – Wychodzę z założenia, że jeśli mamy młodzież katolicką, która potrafi przyciągnąć do Boga innych młodych, to jako duszpasterz jestem, oczywiście, przewodnikiem tych ludzi, ale przede wszystkim staram się im nie przeszkadzać. Ich pomysły i wizje są naprawdę piękne i cudowne. Nie przeszkadzajmy młodym w ich młodości i ich rozumieniu wiary, Kościoła i Boga – zauważa ks. Andrzej.

Miejsce w Kościele

Jedną ze stałych inicjatyw organizowanych przez duszpasterstwo są Msze św. nowennowe pod nazwą Światłość w Ciemności. Młodzież spotyka się regularnie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca na Mszach św. poprzedzanych specjalną nowenną, w której odczytywane są intencje złożone przez młodych. – Kiedyś młodzież zapytała mnie, dlaczego ona nie może mieć swojej modlitwy tak jak inne grupy. Przecież starsi mają nowenny do Matki Bożej czy św. Ojca Pio, w których składają swoje intencje. A młodzi też mają swoje. Powstała więc specjalna modlitwa napisana przez młodych. Gdy odczytujemy te intencje przed spotkaniem, okazuje się, że mamy ich ponad 100! Są to przeróżne prośby, gdy są czytane, nieraz serce się kraje. Nagle stworzyła się przestrzeń dla młodych, która daje im miejsce w Kościele – wyjaśnia ks. Szaraj.

Reklama

Inicjatywy podejmowane przez duszpasterstwo spotykają się z pozytywnym odbiorem. – Wiele razy byliśmy zdziwieni i jednocześnie cieszyliśmy się, bo zarówno młodzież, jak i starsi dziękowali nam za to, że robimy takie piękne i fajne rzeczy – przyznaje Szymon.

Ewangelizacja

Młodzież z Sącz Boga aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Młodzi redaktorzy tworzą artykuły i materiały wideo, w których poruszają temat wiary i Boga. Nie boją się wyjść na ulice Nowego Sącza z mikrofonem i rozmawiać z przechodniami o Kościele. Jak przekonuje Wiktoria, to przede wszystkim sposób na ewangelizację rówieśników. – Gdy spojrzy się na zasięgi, które zdobywamy, to faktycznie docieramy do młodych – oni nas oglądają i słuchają. Są ciekawi, co mamy do przekazania – stwierdza dziewczyna. Dodaje, że redaktorzy duszpasterstwa w internecie skupiają się także na tym, co dzieje się w poszczególnych parafiach: – Zdajemy relacje z tego, co dzieje się we wspólnotach wiernych, bo chcemy nie tylko pokazywać to, co robimy w okręgu, ale też dotrzeć do każdego zakamarka parafii i pochwalić się tamtejszymi młodymi – zaznacza Wiktoria.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzydzieści lat na Czarnym Lądzie

Niedziela małopolska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

misje

Tarnów

Katarzyna Antosz

Przedstawiciele parafii gratulowali biskupowi-rodakowi pięknego jubileuszu

Przedstawiciele parafii gratulowali biskupowi-rodakowi pięknego jubileuszu

W tym roku przypada 30. rocznica wyjazdu na misje ks. Mirosława Gucwy z Pisarzowej (k. Limanowej), od 5 lat biskupa diecezjalnego diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki.

Świętowanie jubileuszu odbyło się w rodzinnej parafii biskupa. – Cieszę się, że spotykamy się tutaj razem. Tak jak 30 lat temu – powiedział biskup Gucwa. Wszystko zaczęło się w 1992 r. Wtedy po raz pierwszy ks. Mirosław Gucwa wyjechał na misje do Bouar. Z Pisarzowej posłany został razem z ks. Markiem Mastalskim. Po 30 latach ponownie spotkali się przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

KWP we Wrocławiu: dwóch policjantów w stanie krytycznym, w wyniku nocnego zdarzenia we Wrocławiu

2023-12-02 07:45

[ TEMATY ]

policja

pixabay.com

W nocy z piątku na sobotę na terenie Wrocławia doszło do poważnego zdarzenia o charakterze kryminalnym, w wyniku którego dwóch funkcjonariuszy zostało hospitalizowanych, ich stan jest krytyczny - poinformowała asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik KWP we Wrocławiu.

"W nocy na terenie Wrocławia doszło do poważnego zdarzenia o charakterze kryminalnym, w wyniku którego dwóch funkcjonariuszy zostało hospitalizowanych. Ich stan jest obecnie krytyczny i zagrażający życiu. Policjanci natychmiast podjęli intensywne czynności zmierzające do ustalenia jak największej ilości szczegółów pozwalających odtworzyć przebieg tego zdarzenia i tych zmierzających do zatrzymania osób mogących mieć z nim bezpośredni związek" - poinformował asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik KWP we Wrocławiu w komunikacie na stronie internetowej Policji Dolnośląskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki na Adwent: kapłani i świeccy powinni razem rozwijać parafię

2023-12-02 11:14

Episkopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej rozwija takie funkcjonowanie parafii, które pozwala jej stać się przystanią, miejscem modlitwy, spotkania i wsłuchiwanie się w siebie nawzajem. Polskie syntezy synodalne pokazały, że potrzebujemy poprawienia relacji między duchownymi i świeckimi i na odwrót. Jest to nasze wspólne zadanie - zauważył w liście pasterskim na Adwent abp Stanisław Gądecki. List zostanie odczytany w parafiach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Adwentu.

Tematem listu jest hasło nowego roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Metropolita poznański nawiązuje w nim do trwającego w Kościele Powszechnym Synodu o synodalności. „Zaproponowany przez papieża Franciszka proces synodalny jest wydarzeniem historycznym, jedynym w swoim rodzaju. Pozwala zabrać głos wszystkim członkom Kościoła, zarówno tym, którzy żyją Ewangelią każdego dnia, jak i tym, którzy z różnych powodów są zdystansowani, a nawet wrogo nastawieni do Kościoła i jego zbawczej działalności. Do tej pory w dziejach Kościoła nie miała jeszcze miejsca tak rozległa konsultacja Ludu Bożego przez zaproszenie do wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego” - zauważa abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję