Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

Kurtyna pójdzie w górę!

Wielkimi krokami zbliża się VIII edycja Kurtyny – Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna, organizowanego przez Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni-Małym Kacku.

2023-11-14 13:55

Niedziela Plus 47/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum Stowarzyszenia KACK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po obejrzeniu nadesłanych materiałów oraz rozpatrzeniu zgłoszeń komisja konkursowa zakwalifikowała do przeglądu szesnaście zespołów teatralnych z całej Polski (Łódź, Chorzów, Gdynia, Rumia, Łapy, Dębica, Wrocław, Katowice, Ostróda, Warszawa, Kłodzko). Ponadto widzowie obejrzą spektakl otwarcia pt. Baby i dezerterzy, czyli góralską interpretację Fredrowskiej komedii Damy i huzary (wystąpią aktorzy z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej).

Przegląd rozpocznie się w niedzielę 26 listopada od Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem sufragana gdańskiego bp. Wiesława Szlachetki (godz. 18). Zakończenie zaplanowano na sobotę 2 grudnia o godz. 15, gdy podczas gali Kurtyny nastąpi ogłoszenie wyników teatralnych zmagań. Całość zakończy koncert pt. Musicalowy zawrót głowy w wykonaniu artystów ze studium wokalno-aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spektakle konkursowe będą wystawiane w kościele Chrystusa Króla przy ul. bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (początek o godz. 18.30, zakończenie ok. godz. 21.30). Na każdy dzień zaplanowano trzy lub cztery przedstawienia.

– Gdy próbuję scharakteryzować wybór dokonany przez komisję konkursową, do głowy przychodzi mi słowo: „różnorodność” – mówi Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK. – Wśród wykonawców znajdziemy grupy dorosłych, młodzieżowe i dziecięce; istniejące od niedawna i szczycące się długimi tradycjami (jak np. istniejący od 1933 r. Teatr Reduta Śląska); tworzone przez osoby pełnosprawne i osoby z niepełnosprawnościami. Wystąpi też Teatr Ubogich z Katowic, stworzony przez osoby, które wyszły z kryzysu bezdomności. Żeby było jasne: podczas kwalifikacji nie było żadnej taryfy ulgowej – wobec wszystkich grup komisja zastosowała te same kryteria.

Zwycięzcom przypadnie nagroda główna – Złota Kurtyna o wartości 5 tys. zł.

Zostaną też przyznane inne nagrody, w tym nagroda publiczności. Łączna pula nagród przekracza 20 tys. zł.

Reklama

Organizatorzy zapraszają na przedstawienia do kościoła Chrystusa Króla w Gdyni-Małym Kacku. Na czas przeglądu świątynia zostanie zaadaptowana na salę teatralną, a nabożeństwa będą sprawowane w dolnym kościele. Warto dodać, że w przyszłości spektakle będą wystawiane w budowanym tuż obok katolickim Centrum Kultury KACK.

W przerwach między spektaklami organizatorzy zapraszają widzów do CafeWieży – ogrzewanego namiotu, który będzie pełnić rolę teatralnego foyer. Będzie tam można (darmowo) wypić dobrą kawę, zjeść ciasto, dokonać zakupów na kiermaszu rękodzieła autorstwa sióstr karmelitanek i betlejemitek oraz podyskutować na temat obejrzanych przedstawień. Warto dodać, że spektakle będzie też można oglądać na żywo na YouTubie – na kanale KURTYNA Przegląd Teatrów Amatorskich.

Kurtyna co roku ma pewien motyw przewodni. W tym roku, w nawiązaniu do uchwały sejmowej ustanawiającej Rok Fredry, współpracujący z przeglądem muzealnicy z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie przybliżą (w formie teatralnej, występując jako Trupa Józefa) postać największego polskiego komediopisarza. W trakcie przeglądu, jak co roku, będzie też się ukazywała jednodniówka Kurier teatralny.

Nad sprawnym przebiegiem przeglądu czuwać będzie ponad 100 wolontariuszy, do których obowiązków należą: budowanie sceny, a następnie zmiana dekoracji między spektaklami, oprowadzanie grup, prowadzenie kawiarni, przyjmowanie przyjezdnych na noclegi, a także wypiekanie (gratis) ciasta do CafeWieży.

Organizatorzy oraz aktorzy serdecznie zapraszają miłośników teatru do śledzenia zmagań konkursowych – zarówno na żywo, w Gdyni, jak i za pośrednictwem łączy internetowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda - nowy metropolita gdański, pallotyn, specjalista od misji, duszpasterz

[ TEMATY ]

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Niedzielę Palmową o 14. 30 odbędzie się uroczysty ingres nowego metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy SAC do archikatedry oliwskiej. Nowy metropolita gdański został mianowany przez papieża Franciszka 2 marca br., a kanoniczne objęcie przezeń archidiecezji gdańskiej odbyło się 25 marca, Do metropolii gdańskiej należą także diecezje pelplińska i elbląska.

„Aby była głoszona Ewangelia” – to motto posługi biskupiej abp. Tadusza Wojdy, pallotyna, misjologa, wieloletniego pracownika Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a w latach 2017 - 2021 – metropolity białostockiego.

CZYTAJ DALEJ

Mural The Chosen w Dąbrowie Górniczej

2023-12-01 06:48

[ TEMATY ]

ewangelizacja

świadectwo

archiwum Kamila Mańki

Wyjątkowe dzieło artystyczne powstaje na naszych oczach w Dąbrowie Górniczej - ewangelizacyjny mural serialu The Chosen. Specjalnie dla naszych Czytelinków - publikujemy wyjątkowe świadectwo pomysłodawczyni akcji - Agnieszce z parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Świadectwo Agnieszki:

CZYTAJ DALEJ

Papież do COP 28: porzućmy wojny i dewastację środowiska

2023-12-02 10:06

[ TEMATY ]

Franciszek

©Grzegorz Gałązka

„Porzućmy podziały i połączmy siły! I, z Bożą pomocą, wyjdźmy z nocy wojen i dewastacji środowiska, aby przekształcić wspólną przyszłość w jutrzenkę światła” - zaapelował Ojciec Święty do uczestników odbywającego się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich szczytu klimatycznego COP 28. Papieskie przesłanie 2 grudnia odczytał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

PRZEMÓWIENIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję