Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Idąc za muszlą

Nowy szlak do Santiago de Compostela od kilku tygodni prowadzi przez centrum miasta.

2023-11-14 13:55

Niedziela Plus 47/2023, str. VIII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

diecezja.bydgoszcz.pl

Oficjalne otwarcie Bydgoskiej Drogi św. Jakuba

Oficjalne otwarcie Bydgoskiej Drogi św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości otwarcia Bydgoskiej Drogi św. Jakuba odbyły się w bazylice św. Wincentego a Paulo. – Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela zaczyna się u progu domu każdego pielgrzyma, a nie, jak się często sądzi, dopiero w Hiszpanii – podkreślił ordynariusz diecezji bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy św. Przypomniał też, że już w epoce średniowiecza wielu pielgrzymów wyruszało na Camino de Santiago z Polski, również z Kujaw i Pomorza. – Myślę, że szlak bydgoski jest na tyle ważny, iż potrafi połączyć drogę pomorską i Camino Polaco. Może ten szlak pokaże nam, że trzeba się łączyć, a nie dzielić... – zauważył bp Włodarczyk.

Po Mszy św. odbyło się oficjalne otwarcie szlaku. Ksiądz prof. Piotr Roszak, kierownik Pracowni Szlaku św. Jakuba na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu, zaznaczył, że w Polsce jest aż 7,7 tys. km dróg oznaczonych muszlą, żółtymi strzałkami, które trzema drogami prowadzą w kierunku Santiago de Compostela. – Ludzie od 1200 lat chodzili do grobu św. Jakuba, ponieważ było to ważne miejsce z racji pamiątki tego, że Ewangelia została zakorzeniona na kontynencie europejskim. Ci ludzie tam odkrywali swoje źródło. Pewnie dlatego Jan Paweł II powiedział, że Europa powstała, pielgrzymując – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga św. Jakuba w Bydgoszczy zaczyna się przy rondzie inż. Józefa Nowkuńskiego i wiedzie w kierunku bazyliki św. Wincentego a Paulo, która jest również kościołem stacyjnym na bydgoskiej drodze. Znajduje się w niej rzeźba św. Jakuba. W planach jest także utworzenie albergue na jej terenie. To miejsce, gdzie pielgrzymi będą mogli odpocząć lub przenocować. Na placu przed bazyliką powstała także tablica informacyjna o szlaku.

Reklama

Bydgoska trasa została wyposażona w drogowskazy i naklejone bądź namalowane żółte muszle na niebieskim tle, które są symbolami św. Jakuba i szlaku. – Przed kościołem znajduje się tablica, która pokazuje, jak wiedzie szlak Camino Polaco przez Bydgoszcz. Długość szlaku, który został wytyczony z Bydgoszczy do Mogilna, wynosi 85 km i jest oznaczona; na słupach czy na placach są różnego rodzaju znaczki i strzałki – zaznaczył ks. Sławomir Bar, proboszcz bydgoskiej bazyliki.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele miejscowości i kościołów, przez które biegnie Bydgoska Droga św. Jakuba. Zwieńczeniem uroczystości była konferencja „Camino znaczy droga”.

Oprac. za: diec.bydgoska

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znów zabrzmiały

Niedziela Plus 18/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

pl.wikipedia.org

Dwa odrestaurowane dzwony na wieży bazyliki mniejszej św. Wincentego a Paulo znów oznajmiły Zmartwychwstanie Pańskie.

Wierni mogli usłyszeć ich dźwięki podczas procesji rezurekcyjnej. – Z informacji, które posiadamy, wynika, że jeden z tych dzwonów był czynny po wojnie, a drugi jeszcze w latach 80. XX wieku. Ostatnio wymieniliśmy w nich serca, cały mechanizm, a także wzmocniliśmy wieżę – powiedział proboszcz ks. Sławomir Bar, misjonarz.

CZYTAJ DALEJ

Symboliczna góra objawień z niebieskim krzyżem w Częstochowie

29 listopada w parafii św. Józefa Rzemieślnika abp Wacław Depo poświęcił figurę Matki Bożej Medjugorskiej oraz niebieski krzyż na skałach, przypominające miejsce objawień w Medjugorje.

– Chcemy, by Maryja chroniła każdego z nas, kiedy zagraża nam zło, które atakuje Kościół i samego Boga – powiedział ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Wracają pociągi do Zakopanego; przedwojenny rekord Luxtorpedy będzie wyrównany

2023-12-02 07:43

commons/wikimedia.pl

22 grudnia, po zakończeniu zasadniczej przebudowy trasy kolejowej, wracają bezpośrednie pociągi do Zakopanego – poinformowało PAP biuro prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Docelowo czas przejazdu pomiędzy Krakowem a Zakopanem wyniesie ok. 2 godz. i 15-20 min, zatem rekord na tej trasie z 1936 r. ustanowiony przez „Luxtorpedę” będzie wyrównany.

„Na kolejowej zakopiance realizowany jest ostatni, zasadniczy etap inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Obecnie kontynuowane są m.in. roboty torowe, a także w zakresie sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W grudniu planujemy także oddanie do użytkowania stacji Zakopane, w zakresie umożliwiającym obsługę podróżnych. W przyszłym roku, na wiosnę - planowane jest wykonanie robót wykończeniowych, porządkowych, a także budowa dróg zbiorczych i zakończenie pozostałych prac” – przekazała PAP Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję