Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Podziel się... krwią

W ostatnich tygodniach centra krwiodawstwa apelują w mediach o oddawanie krwi. W odniesieniu do niektórych grup brak krwi jest dramatyczny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli zamierzamy dołączyć do liczącej setki tysięcy rzeszy honorowych krwiodawców, pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się, gdzie można oddać krew. W Polsce są to wyłącznie placówki publicznej służby zdrowia. Głównymi punktami sieci są: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA oraz ich oddziały i stacje terenowe. Uzupełnieniem sieci są punkty mobilne poboru krwi, tzw. krwiobusy, w których można oddać krew podczas akcji wyjazdowych. Najdogodniej położony dla nas punkt i godziny, w których jest czynny, znajdziemy na stronie internetowej: krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew . Na tej samej stronie jest także harmonogram akcji wyjazdowych, czyli wyszczególnione są daty i miejsca, do których docierają krwiobusy. Bywa, że stacjonują one w jednym miejscu przez kilka dni, czasem też akcje oddawania krwi w mobilnych punktach są włączane w program imprez plenerowych.

Reklama

Kandydat na krwiodawcę (18-65 lat) nie musi wcześniej konsultować się z lekarzem, błędne jest również przekonanie, że do oddania krwi trzeba się zgłosić na czczo. Przygotowanie do donacji krwi to przede wszystkim wybór dnia – takiego, w którym będziemy wypoczęci – oraz zjedzenie lekkostrawnego śniadania, które nie powinno zawierać tłustych produktów. Ważne jest picie płynów, najlepiej wody i soków – kawa i herbata nie są zalecane. Trzeba zrezygnować z picia alkoholu, przynajmniej od dnia poprzedzającego donację. Warto postawić też na luźne ubranie, które pozwoli na bezproblemowe odsłonięcie ramienia i zapewni komfort.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rejestracji punktu krwiodawstwa konieczne jest okazanie dowodu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL, a następnie wypełnienie ankiety o stanie zdrowia, m.in. odpowiedź na pytania dotyczące chorób przewlekłych, zażywanych leków oraz ostatnio przebytych infekcji. Kolejnym krokiem jest oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz badanie przez lekarza, który kwalifikuje (bądź nie) daną osobę do oddania krwi. Niezakwalifikowanie kandydata może być tymczasowe, związane np. z infekcją, ze zbyt wysokim ciśnieniem, z przyjmowanymi lekami, niedawnym szczepieniem, zabiegiem przebytym w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub niektórymi badaniami. Krwi nie mogą oddać osoby leczące się na choroby nowotworowe, cukrzycę i inne.

Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej. Poza krwią pełną dawca może oddać także jej składniki, np. krwinki płytkowe, krwinki czerwone i osocze. Do pobierania krwi używany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, a sama procedura trwa ok. 10 min, w przypadku pobierania składników krwi natomiast – ok. 60 min. Po oddaniu krwi trzeba odpocząć, pozostając w punkcie pobrań przez ok. pół godziny. Trzeba też zadbać o nawodnienie i spożycie posiłku, by pomóc w regeneracji organizmu. Dawca otrzymuje w punkcie tzw. posiłek regeneracyjny o wartości 4,5 tys. kcal, zwykle w postaci czekolad. W tym dniu należy unikać większych wysiłków fizycznych. Krew można oddać maksymalnie sześć razy w roku, jeżeli chodzi o mężczyzn, i cztery razy, jeżeli chodzi o kobiety, z przynajmniej 8-tygodniową przerwą między pobraniami. Inne normy obowiązują w odniesieniu do składników krwi.

Każdy dawca może otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, szkole lub na uczelni w dniu pobrania. Może także otrzymać dającą wiele uprawnień legitymację honorowego dawcy krwi, zwrot kosztu dojazdu do punktu krwiodawstwa oraz kopię wyników badań.

2023-12-05 13:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z chorymi. I solidarni z Ukrainą

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

parafia Przemienienia Pańskiego

Archiwum Polowy Klub HDK "Orle Gniazdo"

Już w najbliższą niedzielę 10 kwietnia w godz. 9-14, przy kościele Przemienienia Pańskiego w Sulejówku Miłośnie odbędzie się Akcja Krwiodawstwa połączona z Jajeczkiem Wielkanocnym oraz zbiórką darów dla osób potrzebujących z Ukrainy.

Polowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Orle Gniazdo” Sulejówek zaprasza na 136 akcję oddawania krwi oraz II Wielkanocne Spotkanie Krwiodawców i Sympatyków Krwiodawstwa, czyli tzw Jajeczko Wielkanocne. Obecnej akcji patronuje hasło „Solidarni z Ukrainą”. W trakcie spotkania odbędzie się zbiórka darów dla osób potrzebujących z Ukrainy; produkty chemii domowej, oraz paczkowana żywność zarówno długo- jak i krótkoterminowa.
CZYTAJ DALEJ

Papież do kardynałów: Stójcie przy mnie jak bracia

2026-06-26 10:38

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Liczę na waszą pomoc w rozeznawaniu tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Pomóżcie mi dostrzegać znaki nadziei, ale także nie pomijać trudności - powiedział Leon XIV do kardynałów w mowie rozpoczynającej obrady konsystorza nadzwyczajnego. W Watykanie rozpoczęło się 26 czerwca dwudniowe zgromadzenie kardynałów, którzy razem z Papieżem omówią cztery tematy dotyczące ewangelizacji, misji w świecie, synodalności, nowych wyzwań.

W mowie inaugurującej obrady Papież jeszcze raz wyraził pragnienie, aby spotkania z kardynałami były rozmową, która pomoże mu w służbie misji Kościoła. Wspólna praca jest przejawem – jak zauważył Ojciec Święty – budowania komunii Chrystusa, która pozostaje codziennym nawróceniem i urzeczywistnia się w Kościele synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję