Reklama

Niedziela Podlaska

Wizytacja w Hajnówce

Biskup Piotr Sawczuk 9 i 10 listopada wizytował parafię świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce. Była to jednocześnie ostatnia wizytacja w dekanacie hajnowskim.

Niedziela podlaska 50/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Hajnówka

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizytacyjne spotkania rozpoczęły się od Aresztu Śledczego. Jego dyrektor ppłk Roman Paszko powitał pasterza diecezji. Podczas nabożeństwa słowa Bożego w kaplicy jednostki, której patronuje bł. Honorat Koźmiński, biskup pozdrowił przybyłych aresztantów oraz funkcjonariuszy służby więziennej. W serca osadzonych wlewał nadzieję i zachęcał, aby ten czas zaowocował głęboką refleksją prowadzącą do przemiany życia. Funkcjonariuszom podziękował za ich ofiarną pracę na rzecz drugiego człowieka.

Kolejnym punktem było spotkanie w Szkole Podstawowej w Orzeszkowie. Po powitaniu przez dyrektor Ewę Gierasimiuk dzieci i młodzież zaprezentowały część artystyczną o tematyce patriotycznej nawiązującej do dnia 11 listopada. Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W progach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce biskupa powitała dyrektor Alina Pietraszek, przedstawiciele uczniów oraz Rady Rodziców. Również tutaj przygotowana część artystyczna miała charakter patriotyczny.

Kolejną palcówką oświatową było II Liceum Ogólnokształcące z dodatkową nauką języka białoruskiego. W imieniu dyrekcji szkoły biskupa powitał nauczyciel Jan Karczewski. Podczas spotkania z uczniami wyznania katolickiego przedstawicielka młodzieży opowiedziała o działalności szkoły i osiągnięciach uczniów.

Reklama

Pod prezbiterium kościoła parafialnego mieści się sala poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Tam biskup spotkał się z Radą Parafialną, a także z przedstawicielami wspólnot, które działają na terenie parafii.

Pierwszy dzień zakończył się Mszą św., którą poprzedził uroczysty ingres do kościoła parafialnego. Po właściwym obrzędzie wprowadzenia oraz powitaniu pasterza diecezji, miejscowy proboszcz ks. kan. Zygmunt Bronicki zaprezentował sprawozdanie z działalności parafii.

Na zakończenie brązowym medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej zostały odznaczone osoby zasłużone dla hajnowskiej parafii. W dowód uznania biskup wyróżnił Halinę Marzec oraz s. Leticję – Mariannę Chełstowską.

Drugi dzień wizytacji miał swój początek w jednostce wojskowej w Nieznanym Borze. Dowódcy jednostki oraz jej kapelan ks. ppor. Bartosz Margański opowiadali o wyzwaniach, jakie obecnie stoją przed obrońcami granic Polski.

Biskupa gościło również Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce. Wraz z delegacją uczniów dostojnego gościa powitał nauczyciel Maciej Nowotniak. Biskup umocnił zebranych swoim słowem i pasterskim błogosławieństwem.

W planie wizytacji znalazło się również Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Jarosław Kot – prezes Zarządu oraz Marcin Kuptel – członek Zarządu poprosili biskupa o udzielenia pasterskiego błogosławieństwa.

Biskup miał również okazję odwiedzić Nadleśnictwo w Hajnówce. Nadleśniczy Mariusz Agiejczyk zaprezentował działalność pracy leśników.

Reklama

Od 2021 r. parafia organizuje pochówek dzieci utraconych. Podczas wizyty w kaplicy cmentarnej biskup przewodniczył specjalnemu nabożeństwu, podczas którego dokonał pochówku piętnaściorga nienarodzonych dzieci. Modlitwa obejmowała nie tylko zmarłe dzieci, ale również ich rodziców. Po złożeniu trumienki do grobu, modlono się również w intencji wszystkich zmarłych parafian.

Eucharystia kończąca wizytację stała się okazją do uroczystego wprowadzenia do świątyni relikwii bł. Rodziny Ulmów. Są one darem ks. Mieczysława Rusina – proboszcza parafii archikatedralnej w Przemyślu. Relikwie wraz z obrazem przedstawiającym błogosławioną Rodzinę wniosła rodzina proboszcza zamieszkująca na terenie hajnowskiej parafii.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wyraził miejscowy proboszcz oraz przedstawiciele parafian. Z tej racji, że była to ostatnia wizytacja w dekanacie hajnowskim, jego dziekan ks. prał. Zbigniew Niemyjski również podziękował biskupowi za odwiedziny wszystkich parafii dekanatu.

2023-12-05 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz wspólnoty

Niedziela podlaska 40/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Hajnówka

Robert Sosnowski

Członkowie wspólnot z całej diecezji

Członkowie wspólnot z całej diecezji

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym EFFATHA w Hajnówce obchodziła 30-lecie swojego istnienia.

Na uroczystości, które miały miejsce 21 września przybyli zaproszeni goście, na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz z moderatorem diecezjalnym Odnowy w Duchu Świętym ks. Andrzejem Witerskim. Tego dnia do Hajnówki przyjechali przedstawiciele wszystkich wspólnot działających na terenie diecezji drohiczyńskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Przed Eucharystią przybyłych gości powitał ks. prał. Zbigniew Niemyjski – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce oraz przedstawiciele wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję