Błogosławieństwo nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Reklama
20 maja w łódzkiej katedrze kard. Grzegorz Ryś pobłogosławił 72 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. Wśród nich znalazło się dziewięć kobiet: sześć sióstr zakonnych i trzy kobiety świeckie. – We wszystkich naszych parafiach, we wszystkich naszych wspólnotach mamy ludzi, którzy sami nie przyjdą do kościoła, na których nie wystarczy poczekać, żeby przyszli – dla bardzo prostej przyczyny – bo już nie mogą! Oni bardzo by chcieli, wielu z nich robiło to dzień w dzień przez lata. Wielu z nich chodziło codziennie rano do kościoła, bo nie umieli inaczej rozpocząć dnia jak od Mszy św. z Komunią św., ale teraz są w sytuacji bardzo trudnej, w sytuacji trudnego wyzwania, bo albo choroba ich unieruchomiła albo mierzą się ze swoim wiekiem, ze swoją samotnością. Bardzo wam dziękuję, że wchodzicie na tę drogę, bo chrześcijaństwo jest drogą, a nie znajomością mapy! Jak ktoś jest taki ambitny, to może się nauczyć atlasu drogowego i nigdy nie wyjść z domu. Cieszę się, że odczytujecie chrześcijaństwo jako drogę – jako posłanie do sióstr i braci, którzy nie mogą zostać sami bez umocnienia przez Chrystusa. Na tę misję z całego serca wam błogosławię – mówił podczas uroczystości metropolita łódzki. Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. będą wykonywać swoją posługę jeszcze przez kilka miesięcy, a gdy proboszcz skieruje prośbę, będzie ona przedłużona na kolejny okres. Osoby te pochodzą z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Bedonia, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i Zgierza.
Łódzcy ministranci mistrzami Polski
27 czerwca ministranci z Kościoła NMP Matki Miłosierdzia Sióstr Bernardynek wygrali na Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej o Puchar „KnC – Króluj nam Chryste” w kategorii lektor straszy w Gnieźnie. – Na takich mistrzostwach drużyn z każdego większego miasta w Polsce jest ok. 50. Zanim jeszcze trenowaliśmy w hali przy seminarium, to zajęliśmy 48 miejsce w Polsce. To był nasz pierwszy wynik i tak powoli szliśmy dalej. Jesteśmy z siebie dumni, bo naprawdę nie było łatwo – powiedział Grzegorz, od 2018 r. zaangażowany w łódzki zespół ministrantów w piłce nożnej. Zwyciężając, stali się gospodarzami przyszłorocznych Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Halowej. – Jestem po kilku konsultacjach z księżmi oraz ministrantami z Rady Duszpasterstwa Ministrantów i jestem przekonany, że wspólnie razem podołamy temu zadaniu. Wszystkie bieżące informacje będziemy publikować na naszym profilu na Facebooku Ministranci Archidiecezji Łódzkiej, zachęcamy do polubienia. Oczywiście organizacja tego turnieju to wielka radość i wyróżnienie dla Łodzi oraz całej naszej archidiecezji, ale również wielka odpowiedzialność, dlatego będziemy zapraszać, by zaangażować się w wolontariat – powiedział ks. Piotr Kępniak, duszpasterz SLO Archidiecezji Łódzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oaza rzymska
Od 15-30 lipca niemal 150 osób uczestniczyło w rekolekcjach oazowych trzeciego stopnia w Rzymie, które prowadził kard. Grzegorz Ryś. Młodzież i rodziny miały okazję poznać historię rzymskich świątyń, wysłuchać rozważań swojego pasterza, a także integrować i zawiązywać oazową wspólnotę, przygotowując się do pracy w kolejnym roku formacyjnym. Jednym z największych przeżyć była prywatna audiencja u papieża Franciszka. – Jak iść za Panem? Pan Jezus nam to powiedział – są Boże przykazania, ale trzeba też żyć w harmonii przez miłosierdzie w sposób konkretny. Tego właśnie chciałbym od was i tego wam życzę! Życzę wam, żeby Ruch Światło-Życie szedł do przodu rozwijał się przez was i z wami w sposób bardzo konkretny i Pan Jezus będzie wam w tym pomagał. Matka Boża jest taką pierwszą „Konkretnością” przez swoje „fiat”, a wcielenie i przyjście Jezusa na świat wypływało z tej Jej konkretności, z tej konkretnej wiary, a nie realizacji jakichś zwariowanych idei – mówił Ojciec Święty do łódzkich rodzin i młodzieży. Ostatniego dnia uczestnicy modlili się z kard. Konradem Krajewskim, jałmużnikiem papieskim. Po zakończeniu rekolekcji część osób wróciła do Łodzi, a część wraz z metropolitą łódzkim pojechała na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.
Nominacja kardynalska
9 lipca po modlitwie Anioł Pański papież Franciszek ogłosił 21 nowych kardynałów, pośród których znalazł się abp Grzegorz Ryś. 30 września metropolita łódzki przyjął insygnia kardynalskie na Placu św. Piotra w Rzymie. – Kościół i każdy ochrzczony żyje każdym Bożym dniem, mocą działania Ducha Świętego. Także czynność, którą tutaj teraz spełniamy, ma sens, jeśli przeżywamy ją w tej perspektywie wiary. A dzisiaj, w świetle słowa, możemy pojąć tę rzeczywistość: wy, nowi kardynałowie, przybyliście z różnych stron świata, a ten sam Duch, który uczynił płodną ewangelizację waszych narodów, teraz odnawia w was wasze powołanie i misję w Kościele i dla Kościoła – mówił Franciszek podczas historycznej dla Łodzi uroczystości. Podczas kreacji kardynalskiej metropolita łódzki złożył przysięgę oraz otrzymał biret, pierścień i bullę kardynalską z kościołem tytularnym św. Cyryla i Metodego w Rzymie. Po liturgii kard. Ryś spotkał się z wiernymi archidiecezji łódzkiej, który pojechali do Watykanu, aby wspólnie przeżyć ten ważnym moment.