Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Otoczeni bliskością

Każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa – powiedział bp Andrzej Jeż.

Niedziela Plus 4/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum Fundacji Kromka Chleba, Paweł Stelmach

Hospicjum poświęcił bp Andrzej Jeż

Hospicjum poświęcił bp Andrzej Jeż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hospicjum stacjonarne Via Spei, czyli Droga Nadziei, powstało w Tarnowie (przy ul. Bystrej 17). To miejsce stworzone przez Fundację Kromka Chleba z myślą o osobach doświadczających nieuleczalnej choroby nowotworowej. 15 stycznia hospicjum poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. W wydarzeniu wzięli udział pacjenci, personel hospicjum i zaproszeni goście.

Doświadczenie

Via Spei jest odpowiedzią na potrzeby współczesności. Podczas Mszy św., odprawionej w znajdującej się na terenie hospicjum kaplicy, bp Jeż powiedział: – Stan choroby nieuchronnie powoduje, że człowiek przeżywa kryzys i poważnie zastanawia się nad własną sytuacją. Postęp w naukach medycznych przynosi coraz to nowe środki, potrzebne, by stawić czoło temu wyzwaniu, przynajmniej w odniesieniu do zdrowia fizycznego. Jednakże ludzkie życie ma swoje granice i wcześniej czy później kończy się śmiercią. Trzeba się na to doświadczenie przygotować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak wskazał ordynariusz diecezji tarnowskiej, mimo postępu naukowego nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę, dlatego też na całym świecie w szpitalach, hospicjach i domach widzimy cierpienie wielu nieuleczalnie chorych, zwłaszcza w terminalnej fazie choroby. Biskup podkreślił, że pomoc oferowana przez hospicja jest niezwykle ważna: – Mamy świadomość tego, że nie każda rodzina czy bliscy są w stanie udźwignąć ciężar cierpienia i choroby najbliższych, zwłaszcza gdy jest to już stan terminalny, wymagający bardzo intensywnej i specjalistycznej opieki medycznej. Często same rodziny tych osób potrzebują wsparcia, bo jest im bardzo trudno przechodzić przez te bolesne doświadczenia. Za każdym cierpieniem i każdą chorobą kryje się konkretny człowiek, którego twarz dla kogoś jest twarzą matki, ojca, brata lub siostry, twarzą kogoś bliskiego i drogiego sercu. Mimo wielości przypadków medycznych, przyjmowanych pacjentów, każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa.

Sukces

Hospicjum powstało z inicjatywy Fundacji Kromka Chleba, dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Organizacji udało się zrealizować ten projekt bez żadnych instytucjonalnych źródeł finansowania. Sukces jest więc zasługą ogromnej rzeszy darczyńców i wolontariuszy, którzy przez lata wspierali fundację w tym wyjątkowym dziele. Na ten cel były organizowane zbiórki, odbywały się też cykliczne koncerty charytatywne z udziałem gwiazd.

W 2010 r. Sejmik Województwa Małopolskiego – przy szczególnym, bezinteresownym zaangażowaniu ówczesnego marszałka Marka Nawary – podjął uchwałę o oddaniu Fundacji Kromka Chleba terenów pod budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. W 2011 r. ruszyły pierwsze prace – uporządkowano i wyrównano teren, zatwierdzono projekt architektoniczno-budowlany i wydano pozwolenie na budowę. W 2014 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego, który ma wymiar symboliczny – pochodzi z grobu św. Siostry Faustyny, orędowniczki tajemnicy Bożego Miłosierdzia, a został przekazany przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Reklama

– Wspólnie zbudowaliśmy hospicjum dla nieuleczalnie chorych – powiedziała prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech. I zaznaczyła: – Wierzę, że solidarność międzyludzka pospieszy z pomocą, abyśmy mogli jak najlepiej opiekować się pacjentami. Wszystkie wysiłki, które podejmujemy, są motywowane troską o tych, którzy mają przed sobą jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Niech będą otoczeni miłością, której potrzebuje i pragnie każdy człowiek. Założyliśmy, że hospicjum Via Spei będzie miejscem wyjątkowym, oferującym świetną opiekę medyczną i psychologiczną – tę drugą również rodzinom towarzyszącym bliskim w ich ostatnich dniach, tygodniach, miesiącach życia. A także opiekę duchową.

Rozwiązania

Obecny na uroczystości prof. Leszek Kołodziejski, wybitny specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej, zauważył, że we współczesnym świecie wypieramy ze świadomości: starość, nieuleczalne choroby, opuszczenie i śmierć. Założyciele hospicjum podeszli do tego zupełnie inaczej. Przyjmując śmierć jako naturalne zjawisko, postanowili stworzyć miejsce będące afirmacją życia – do jego ostatniej chwili. Ich misją jest zapewnienie pacjentom przeżycia swoich ostatnich dni i tygodni jak najlepiej, w spokoju i poczuciu ludzkiej bliskości.

Reklama

Zastosowane rozwiązania, przyjazna atmosfera wnętrz, cicha, spokojna okolica zapewniają chorym najwyższy poziom opieki medycznej, psychologicznej i duchowej. Na chorych i ich bliskich czeka budynek z dostępnymi dla każdego przyjaznym podwórzem i przestronną świetlicą. Jest w nim również niezwykła – bo prosta, a zarazem kierująca myśli ku sprawom ostatecznym – kaplica z rzeźbami i drogą krzyżową autorstwa Stanisława Cukra. W budynku o powierzchni 1,8 tys. m2 znajduje się dziewiętnaście pokoi jedno- i dwuosobowych. Wszystkie wyposażone są w nowoczesne, komfortowe łóżka szpitalne. Każdy pokój ma łazienkę i aneks kuchenny, klimatyzację, a także wyposażenie umożliwiające bliskim przebywanie i czuwanie przy chorym. Możliwe będzie przyjęcie dwadzieściorga dziewięciorga pacjentów. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczy obecnie osiemnastu łóżek, ale twórcy hospicjum mają nadzieję na jego szybkie rozszerzenie.

Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjną są nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Warunkiem zgłoszenia jest zakończenie leczenia przyczynowego, potwierdzone przez lekarza specjalistę. Pobyt w hospicjum jest bezpłatny dla ubezpieczonych w NFZ, więc nie obciąża finansowo ani chorego, ani jego rodziny.

Standard

W imieniu Fundacji Kromka Chleba działalność hospicyjną prowadzi Via Spei sp. z o.o., która świadczy usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ. W hospicjum znajdują się: poradnia medycyny paliatywnej, poradnia leczenia bólu, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, punkt pielęgniarski i pokój lekarski. Jest też pokój, w którym chory lub jego bliscy mogą spokojnie porozmawiać z lekarzem, psychologiem bądź z księdzem sprawującym opiekę duchową nad pacjentami hospicjum. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone i urządzone tak, by poprawiać jakość życia osób zmagających się z nieuleczalną chorobą oraz ich rodzin. Aby utrzymać wysoki standard w placówce, Fundacja Kromka Chleba zamierza zbierać fundusze na działalność hospicjum. W planach są akcje charytatywne i wszystko wskazuje na to, że także koncerty z udziałem gwiazd.

2024-01-23 14:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla strapionych

Niedziela małopolska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

wspólnota

Tarnów

Archiwum wspólnoty

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Jeśli spotkacie człowieka ubogiego, bezdomnego, uzależnionego, który na pytanie, „czy chcesz poznać Boga?” odpowie „tak” – przywieźcie go do nas. Wyspowiadamy go, nakarmimy, wyślemy na terapię, będziemy odwiedzać – czytamy na stronie apostolowiemilosci.pl.

Dzieło Ewangelizacji Ubogich i Strapionych powstało w 2017 r. z natchnienia Ducha Świętego, który posłał Annę Wyrzykowską i o. Stanisława Janigę, redemptorystę, by głosili Chrystusa „tym najmniejszym”. Wspólnota rozpoczęła działalność w Toruniu, a dziś swojego duszpasterza ma w Lubaszowej. – Podczas mojej posługi w Toruniu, razem z Anią wychodziliśmy do bezdomnych i ubogich i zapraszaliśmy ich do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówi o. Stanisław Janiga, który obecnie pracuje w Domu Modlitwy i Ewangelizacji „Góra Tabor” w Lubaszowej. – Jesteśmy rodziną ludzi dotkniętych Bożą miłością. Wychodzimy spontanicznie, pod natchnieniem, na ulice i nie tylko. To bezdomni, przez nas wcześniej spotkani, stają się apostołami, którzy przyprowadzają kolejne osoby – informuje Anna Wyrzykowska. 
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

18 maja na placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00 rozpocznie się Msza św. inaugurująca pontyfikat 267. Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego. Godzinę przed tym papież objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 101. Pielgrzymka Służby Zdrowia i 45. rekolekcje medyków

2025-05-18 16:01

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

służba zdrowia

medycy

Pielgrzymka chorych i służby zdrowia

BP Jasnej Góry

O spójności miłości płynącej w trzech kierunkach: do Boga, do bliźniego i do samego siebie mówił na Jasnej Górze do uczestników 101. Pielgrzymki Służby Zdrowia, bp Piotr Kleszcz, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Wydarzenie tradycyjnie poprzedziły rekolekcje dla środowiska medycznego.

Przedstawiciele Służby Zdrowia zgromadzili się na Jasnej Górze po raz 45. podczas rekolekcji zapoczątkowanych jeszcze przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Kapłan uznał je za niezbędne przygotowanie do właściwego przeżywania pielgrzymki; w tym roku już 101. W pielgrzymkę włączały się także Siostry Zakonne Pielęgniarki Posługujące Chorym przeżywające doroczny dzień skupienia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję